בחירות 2019: איזו מפלגה הכי טובה לנשים?

"שנת 2018 הייתה שנת נשים, וקמפיין metoo# הביא איתו רוחות עזות של שינוי. בשנה החולפת ראינו שנשים קובעות סדר יום, דורשות שינוי ומובילות אותו, ובשנת 2019 הגיע הזמן שהמהפכה תגיע גם לקלפי, לכנסת ולממשלה", אומרת מיכל גרא מרגליות, מנכ"לית שדולת הנשים בישראל. בחודשים האחרונים אספה השדולה נתונים מכל המפלגות אשר עוסקים בשאלות מגדריות, כמו באיזו רשימה יש הכי הרבה נשים ומי מהמפלגות מתייחסת במצע שלה לנושאים של שוויון מגדרי, ייצוג או מאבק באלימות נגד נשים. אז בין אם אתן צופות אדוקות של תשדירי הבחירות ומחכות בקוצר רוח ל-9 באפריל, או שאתן רק חושבות על יום החופש ואיך תבלו אותו – כולנו נצא להצביע בעוד פחות משבוע. אלו ההתייחסויות של המפלגות השונות לשאלות של שדולת הנשים, ומכאן הבחירה היא רק בידיים שלכן.
 

כחול-לבן

ייצוג: רשימת כחול-לבן כוללת 10 ארגוני נשים ב-35 המקומות הראשונים, שיעור של 28.5%. בעשירייה הראשונה נמצאות שתי נשים – מיקי חיימוביץ' במקום ה-7 ואורנה ברביבאי במקום ה-10. לרשימת כחול-לבן המלאה לחצו כאן.

מצע: במצע כחול-לבן קיים פרק בנושא "נשים". המצע אינו כולל צעדי מדיניות קונקרטיים בתחומים מגדריים, אך הוא מתייחס ברמה העקרונית לשורה של נושאים, ביניהם רצח נשים, הדרת נשים, מיגור הזנות ושיקום העוסקים והעוסקות בזנות, דיני משפחה ושוויון בשוק העבודה. בנוסף, המצע כולל התחייבות ל"העמדת תקציבים הולמים לקידום הנושאים האמורים". לקריאת פרק הנשים במצע כחול-לבן לחצו כאן (עמוד 33). יש לכן שאלות למפלגת כחול-לבן? צרו קשר עם מטה המפלגה.

שורה תחתונה: אמנם ייצוג הנשים במפלגה מחפיר, אבל נשים ומגדר על השולחן, יש מודעות ואכפתיות לנושא, וגם רצון להשתפר, שזה חשוב ומוערך. 

 

הליכוד

ייצוג: רשימת הליכוד כוללת 9 נשים ב-35 המקומות הראשונים, שיעור של 26%. בעשירייה הראשונה נמצאות שתי נשים – מירי רגב במקום ה-6 וגילה גמליאל במקום ה-10. לרשימת הליכוד המלאה לחצו כאן.

מצע: המפלגה לא פרסמה מצע. יש לכן שאלות למפלגת הליכוד? צרו קשר עם מטה המפלגה.

שורה תחתונה: כשפנינו ליונתן אוריך, דובר הליכוד, לקבל התייחסות לנושאים נשיים ומגדריים – זכינו להתעלמות, שמשקפת נאמנה את התייחסות המפלגה לנושאים מגדריים ושל נשים. 

 

העבודה

ייצוג: רשימת העבודה כוללת 5 נשים ב-15 המקומות הראשונים, שיעור של 33%. בעשירייה הראשונה נמצאות ארבע נשים – סתיו שפיר במקום ה-4, שלי יחימוביץ' במקום ה-5, מרב מיכאלי במקום ה-7 ורויטל סוויד במקום ה-9. לרשימת העבודה המלאה, לחצו כאן.

מצע: מצע מפלגת העבודה מכיל התייחסות עקרונית למספר נושאים מגדריים, ביניהם ייצוג, פערי שכר, הטרדות מיניות, הדרת נשים ועוד, אך הוא כמעט ואינו כולל הצעות לצעדי מדיניות קונקרטיים. במצע כלולה התחייבות לתקצוב המאבק באלימות המגדרית. לקריאת המצע המלא של מפלגת העבודה לחצו כאן. יש לכן שאלות למפלגת העבודה? צרו קשר עם מטה המפלגה.

שורה תחתונה: מודעות מגדרית וייצוג כמעט שוויוני, ומרב מיכאלי אחת.

 

חד"ש-תע"ל

ייצוג: רשימת חד"ש-תע"ל כוללת שתי נשים בעשירייה הראשונה, שיעור של 20%. עאידה תומא סלימאן במקום ה-3 וסונדוס סלאח במקום ה-7. לרשימה המלאה של חד"ש-תע"ל לחצו כאן.

מצע: למפלגת חד"ש מצע מפורט בנושאים מגדריים. תחת הכותרת "לשוויון האישה בכל התחומים" המצע נוגע בנושאים של תעסוקת נשים, אלימות נגד נשים, הדרת נשים, אלימות מינית ועוד, ומכיל התחייבות לקידום שורה של צעדי מדיניות קונקרטיים בנושאים הללו. לקריאת המצע המלא של מפלגת חד"ש, לחצו כאן. יש לכן שאלות לחד"ש-תע"ל? צרו קשר עם מטה המפלגה.

שורה תחתונה: התייחסות מקיפה, מקצועית ורצינית, כיאה למפלגה בה חברה יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה ושוויון מגדרי.

 

איחוד מפלגות הימין

ייצוג: רשימת איחוד מפלגות הימין כוללת 2 נשים בעשירייה הראשונה, שיעור של 20%. עידית סילמן נמצאת במקום ה-5 ואורית סטרוק במקום ה-6. לרשימה המלאה של איחוד מפלגות הימין, לחצו כאן.

מצע: המפלגה לא פרסמה מצע. יש לכן שאלות לאיחוד מפלגות הימין? צרו קשר עם מטה המפלגה.

שורה תחתונה: פנינו לעידית סילמן לקבל התייחסות המפלגה, אך לא נענינו. התעלמות מנשים ונושאים מגדריים דווקא בזירה בה יש לא מעט נשים פמיניסטיות דתיות שעושות מהפכות. חבל. 

 

הימין החדש

ייצוג: רשימת הימין החדש כוללת 4 נשים ב-8 המקומות הראשונים, ייצוג של 50%! איילת שקד במקום ה-2, אלונה ברקת במקום ה-3, שולי מועלם במקום ה-5 וקרוליין גליק במקום ה-6. לרשימת הימין החדש לחצו כאן.

מצע: מצע הימין החדש פורש את מדיניות המפלגה בשלל תחומים, אך הוא אינו כולל כל התייחסות ישירה לנושאים מגדריים. את מצע המפלגה המלא ניתן לראות פה. יש לכן שאלות למפלגת הימין החדש? צרו קשר עם מטה המפלגה.

שורה תחתונה: ייצוג נשי מצוין ומעודד. חבל שהרוח הזו לא משתקפת במצע, אך יש לנו תחושה שעם שולי מועלם, אפשר להיות אופטימיות. יופי. 

 

מרצ

ייצוג: רשימת מרצ לכנסת כוללת 3 נשים ב-8 המקומות הראשונים, ייצוג של 37.5%, ובראשה עומדת אישה. תמר זנדברג במקום ה-1, מיכל רוזין במקום ה-3 ומהרטה ברוך רון במקום ה-6. לחצו כאן כדי לראות את רשימת מרצ המלאה.

מצע: מצע מרצ כולל פרק מפורט בנושאים מגדריים, ביניהם שוויון בתעסוקה, הבטחת ייצוג ומאבק באלימות נגד נשים. בנוסף, מצע מרצ כולל התייחסות מפורשת ונרחבת לנושאים מגדריים גם בפרקים המוקדשים לנושאים אחרים כגון חינוך, ביטחון, בריאות ועוד. המצע כולל הצהרות עקרוניות לצד התחייבות ליישום צעדי מדיניות קונקרטיים בכל הנושאים הללו. לקריאת המצע המלא של מרצ לחצו כאן. יש לכן שאלות למרצ? צרו קשר עם מטה המפלגה.

שורה תחתונה: המפלגה הכמעט יחידה (יחד עם גשר) עם אישה העומדת בראשה, שצפויה לעבור את אחוז החסימה. למרצ יש מצע מפורט עם התייחסות מגדרית מובהקת והתחייבויות ברורות לעשייה. אהבנו. בין הרציניים שראינו עד כה.

 

כולנו

ייצוג: רשימת כולנו כוללת 3 נשים ב-8 המקומות הראשונים, ייצוג של 37.5%. יפעת שאשא-ביטון במקום ה-3, טלי פלוסקוב במקום ה-5 ומירב בן-ארי במקום ה-6. לרשימת המועמדים המלאה של מפלגת כולנו לחצו כאן.

מצע: מצע מפלגת כולנו אינו כולל פרק המוקדש לנושאים מגדריים, אך הוא מתייחס בפירוט יחסי לשני נושאים הקשורים לשוויון מגדרי: חינוך לגיל הרך לצד התאמת ימי הלימודים לשוק העבודה וסיוע לאימהות חד הוריות. לקריאת המצע של כולנו לחצו כאן. יש לכן שאלות למפלגת כולנו? צרו קשר עם מטה המפלגה.

שורה תחתונה: ייצוג נשי לא רע ותפיסת עולם שלוקחת בחשבון נשים ומגדר. יש מה לשפר, אבל הכיוון טוב מאוד.

 

ישראל ביתנו

ייצוג: מפלגת ישראל ביתנו כוללת אישה אחת ב-8 המקומות הראשונים, ייצוג של 12.5%. המועמדת היחידה במקום ריאלי היא יוליה מלינובסקי במקום ה-5. לרשימת ישראל ביתנו לחצו כאן.

מצע: מפלגת ישראל ביתנו פרסמה מסמך חזון ומסמך "אני מאמין". שני המסמכים, המתייחסים לשורה של נושאי מדיניות, אינם כוללים כל התייחסות לסוגיות מגדריות. לקריאת החזון, לחצו כאן ולקריאת ה"אני מאמין", כאן. יש לכן שאלות למפלגת ישראל ביתנו? צרו קשר עם מטה המפלגה.

שורה תחתונה: ייצוג נשי חסר ומביך, התעלמות מנשים ונושאים מגדריים. לא. אבל גם לא ציפינו.

 

רע"מ – בל"ד

ייצוג: מפלגת רע"מ-בל"ד כוללת אישה אחת ב-8 המקומות הראשונים, ייצוג של 12.5%. המועמדת היחידה במקום ריאלי היא היבא יזבק במקום ה-4. לרשימה המלאה של רע"מ-בל"ד לחצו כאן.

מצע: מצע מפלגת בל"ד מתייחס לשורה של סוגיות מגדריות, ביניהן שוויון מגדרי, אלימות במשפחה ומעמדן החברתי והכלכלי של נשים. המצע כולל התייחסות עקרונית לסוגיות אלו, אך אינו מציג צעדי מדיניות קונקרטיים. יש לכן שאלות לרשימת רע"מ-בל"ד? צרו קשר עם מטות המפלגות.

שורה תחתונה: התייחסות מקיפה במצע, אך יצוג נשים נמוך. יש מה לשפר אבל נראה שהנושאים המגדריים מקבלים מקום ראוי. לא רע בכלל.

 

זהות

ייצוג: מפלגת זהות כוללת שתי נשים ב-5 המקומות הראשונים, ייצוג של 40%. רונית דרור במקום ה-4 וליבי מולד במקום ה-5. לרשימת זהות המלאה לחצו כאן

מצע: מצע מפלגת זהות אינו כולל התייחסות לשוויון מגדרי או להגנה על נשים, אך הוא מקדיש פרק לנושא "שיקום מעמד המשפחה" אשר מכיל שורה של צעדי מדיניות שיפגעו בנשים. בין צעדים אלה נמצאים ביטול חזקת הגיל הרך, שינוי חוק המזונות, טענות בנוגע לקיומה של תופעה נרחבת של תלונות שווא של נשים ותמריצים לעידוד תעסוקה של הגבר בלבד. לקריאת המצע המלא של זהות לחצו כאן. יש לכן שאלות למפלגת זהות? צרו קשר עם מטה המפלגה.

שורה תחתונה: מצע גרוע מאוד לנשים, כסות ה"שוויון" לא מתעתעת בנו. מדובר במפלגה שככל הנראה לא רוצה לקדם נשים, אלא להיפך. 

 

גשר

ייצוג: מפלגת גשר כוללת 2 נשים ב-5 המקומות הראשונים, ייצוג של 40%, ובראשה עומדת אישה. אורלי לוי אבקסיס במקום ה-1 ויפעת ביטון במקום ה-3. לרשימה המלאה של מפלגת גשר לחצו כאן.

מצע: מפלגת גשר מציגה פרק מפורט בנושא שוויון מגדרי, אשר כולל התייחסות לשורה של נושאים כגון ייצוג, אי שוויון בתעסוקה, אלימות מגדרית ומשפחות חד הוריות – ואת צעדי המדיניות הנדרשים בתחומים אלו. גם פרקים בנושאים אחרים כוללים התייחסות לסוגיות המגדריות הרלוונטיות. בנוסף, מפלגת גשר בחרה למקד את קמפיין הבחירות שלה סביב סוגיות של שוויון מגדרי והגנה על זכויותיהן של נשים. לקריאת מצע גשר המלא לחצו כאן. יש לכן שאלות למפלגת גשר? צרו קשר עם מטה המפלגה.

שורה תחתונה: מפלגה שחרתה על דגלה קידום שוויון מגדרי, ומצטיינת כמעט בכל הפרמטרים. צפויה עשייה ענפה עבור נשים במידה והמפלגה תעבור את אחוז החסימה. 

 

ישר

ייצוג: אישה אחת, מרב תשובה, בחמישייה הראשונה, המהווה 20% בלבד מהחמישייה. לרשימה המלאה של מפלגת ישר היכנסו לכאן.

מצע: למפלגת ישר אין אמנם פרק העוסק בנשים ומגדר, אבל יש התייחסות ממוקדת שקיבלנו מהמפלגה: "ישר תפעל להשוואה מלאה ומוחלטת בין זכויות נשים לזכויות גברים בחברה הישראלית, ובכלל זה תיזום חקיקה להשוואת תנאי תעסוקה ושכר, ולמניעת כל הדרת ואפליית נשים במרחב הציבורי". בנוסף המפלגה הצהירה שתיאבק בהדרת נשים, שריון נשים בדירקטוריונים ממשלתיים וגופים ציבוריים וסנקציות קשות על אפליית נשים בשכר. למצע המלא של מפלגת ישר היכנסו לכאן.

שורה תחתונה: מפלגה עם מודעות מגדרית וחברתית גבוהה, אך ייצוג נשים נמוך. מאמינות שבפעם הבאה יחול שיפור. 

 

מגן

ייצוג: אישה אחת בחמישייה הראשונה, שתיים בעשירייה. עו"ד אנה פרבר-ברונשבאק, מוצבת במקום החמישי ומהווה 20% ייצוג נשי בחמישייה. לרשימה המלאה היכנסו לכאן

מצע: "מפלגת מגן מודעת למאבק היומיומי של נשים רבות בישראל ובעולם בפטריארכיה השולטת באספקטים רבים בחיים של כולנו. אנו רוצים לחיות בחברה המעריכה נשיות, מעצימה נשים, מודעת ליכולותיהן של נשים, וחשוב לא פחות, מודעת לקשייה ואתגריה המרובים של האישה בחברה הקוראת לעצמה נאורה, בעודה, למעשה, קשורה בעבותות פטריארכליים", נמסר לנו ממפלגת מגן. המצע של המפלגה לא מתייחס באופן נקודתי למגדר. למצע המלא של מפלגת מגן היכנסו לכאן

שורה תחתונה: אפשר היה להתייחס למגדר גם במצע, ולהגדיל את כמות הנשים. אווירה מיליטריסטית אך שאינה מדירה. יש פוטנציאל. 

 

פשוט אהבה

ייצוג: ארבע נשים בחמישייה הראשונה, ביניהן לילי ויסברגראנהאר מסארווה,ד"ר רביעה בסיס ואולפת חיידר, הופכות את הייצוג של נשים בפשוט אהבה לגבוה ביותר – 80%. 

מצע: "מפלגת פשוט אהבה היא מפלגה יהודית-ערבית שוויונית, שקמה מתוך סולידריות נשית ואזרחית ומתוך ההבנה שביכולתן של נשים להפוך את השיח הישראלי על פיו, ולהוביל את החברה למחוזות חדשים" נמסר לנו ממטה המפלגה. בחזון המפלגה יש התייחסות לשוויון בכלל ושוויון מגדרי בפרט, עם קידום נוכחות נשים במוקדי קבלת החלטות, שוויון הזדמנויות וצמצום פערי שכר. לקריאת החזון המלא של מפלגת פשוט אהבה לחצו כאן. יש לכן שאלות למפלגת פשוט אהבה? צרו קשר עם מטה המפלגה.

שורה תחתונה: מפלגה ש"פמיניזם" היא עבורה ממש לא מילה גסה. התייחסות מתקדמת לנשים, מגדר ואוכלוסיות מודרות אחרות. יש מה ללמוד. 

*במפלגות ש"ס ויהדות התורה אין כל ייצוג לנשים והן לא פרסמו מצעים.

"נשים הן כוח אלקטורלי־פוליטי, ולכן, הגיע הזמן שגם המפלגות יראו בחייהן של נשים, ביטחונן ורווחתן של 51% מהאוכלוסייה, כעניין פוליטי ויתייחסו לכך במצעים שלהן", סיכמה גרא מרגליות. "מפלגות שלא יתחייבו להיאבק באלימות כלפי נשים ובהדרת נשים, לקדם שוק עבודה שוויוני, חינוך מגדר מגיל הגן וייצג הולם לנשים בכל המוסדות הציבוריים והפורומים בהם מתקבלות ההחלטות החשובות ביותר הנוגעות לחיינו – אינן ראויות לקול שלנו."

חדשות וותיקות – הח"כיות הצפויות להיכנס לכנסת ה-21. עיצוב באדיבות שדולת הנשים בישראל

למאמר באתר שדולת הנשים לחצו כאן

למצע לשוויון מגדרי של שדולת הנשים לחצו כאן

#טובלנשיםטובלכולםבחירות 2019מיכל גרא-מרגליותשדולת הנשים בישראל