נתניהו בדרך לכהונת נצח אחרי שיתוקן חוק החסינות

אי אפשר היה למחוק את החיוך של בנימין נתניהו בליל הניצחון שלו. זה היה ניצחון אישי, ניצחון של מערכת בחירות שלמה שנשא על כתפיו ובעיקר – הצלחה של התכנית שלו ממש כפי שתכנן. לבחירות האלה יצא נתניהו רק כדי להתמודד עם המערכה המשפטית הצפויה לו. הוא רצה שבמשחק הפוקר הזה שהוא מנהל, יהיו לו הקלפים הטובים ביותר ושיהיה ברור, במשחק הזה אנחנו הקלפים, וגנץ אינו היריב כלל וכלל, היריב הוא היועץ המשפטי לממשלה ד"ר אביחי מנדלבליט

נתניהו עומד כרגע בפני שלושה כתבי חשדות שכבר פורסמו ושלוש פרשות נוספות שלפי כל הסימנים, בדיקה בעניינם תיפתח בשבועות הקרובים: פרשת הצוללות וההחלטה לאשר מכירת צוללות מתקדמות למצרים מבלי ששר הביטחון והרמטכ"ל ידעו על כך, פרשת המניות שקנה ממנו בן דודו בשווי העולה על שוויין האמיתי במאות אחוזים, ודיווח השקר למבקר המדינה לגבי טיב היחסים עם אותו בן דוד. 

בימים הקרובים יעבירו ערימות על ערימות של מסמכים לכל מי שכתבי החשדות פורסמו נגדם. נתניהו ועורכי דינו דאגו שהחומרים האלה לא יופצו טרם הבחירות. לפני שכולנו מוצפים במידע על עדויות וחומרי חקירה בפרשות 1000 (שוחד וטובות הנאה), פרשת 2000 (נוני מוזס) ופרשת 4000 (וואלה), רצה נתניהו לעמוד חגיגי על במת המנצחים, כשמאחוריו 35 מנדטים של תומכים, מעל מיליון ישראלים שאומרים 'רק ביבי'. מכאן הדרך לממשלת כתב אישום קצרה.

החוק הצרפתי

נתניהו, וזה לא באמת מוסתר, מתנה את הכניסה לקואליציה בתמיכה במהלכים המשפטיים שיוביל כדי להגן על עצמו. תחילה דובר לא מעט על החוק הצרפתי: בכנסת הקודמת עלה וירד מספר פעמים הרעיון ליישם בישראל את החוק הצרפתי, חוק שמחריג את נשיא הרפובליקה הצרפתית מחוק העונשין. על פי סעיף 67 בחוקה הצרפתית הנשיא אכן מוגן מפני כל חקירה, כתב אישום או דרישה למתן עדות. יש לכך סייגים, וזה גם חלק מחוקה, אבל זה לא הפריע למחוקקים הישראלים לטעון שניתן לאמץ את החוק. נתניהו בקולו התחייב במערכת הבחירות שלא יעסוק בחוק הצרפתי ולכן ההנחה היא שהחוק הזה ירד מהפרק. 

תיקון חוק החסינות

בליל הבחירות, אחד המנצחים הגדולים של הבחירות האלה ומי שיש להניח שעומד להיות שר בממשלת נתניהו, בצלאל סמוטריץ' כבר החל לדבר על תיקון חוק החסינות. זו התכנית שלו. "האפשרות של ראש הממשלה לנהל את ענייני המדינה בצורה מיטבית ולא להתעסק חצי מהזמן בהגנה על עצמו, האינטרסים האלה מאוד חשובים, הם מכריעים את הכף", הוא אמר. מה זה אומר תיקון החוק? החוק היום קובע שחבר כנסת שהוגש נגדו כתב אישום, יצטרך לשכנע את ועדת הכנסת שלא להסיר את חסינותו. המהלך הזה במדינה מתוקנת לא עובד והחסינות לרוב מוסרת. תיקון החוק מבקש להפוך את היוצרות: היועץ המשפטי לממשלה יהיה מי שצריך לשכנע את ועדת הכנסת להסיר את החסינות. הוועדה הזו שבראשה עומד חבר כנסת מהמפלגה הגדולה, מאכלסת ייצוג מלא של הכנסת. המשמעות: רוב אוטומטי לראש הממשלה, החסינות לא תוסר וכתב האישום פשוט לא יוגש.   

 

חגיגות הניצחון. צילום רויטרס

כהונה תחת כתב אישום

נתניהו לא מסתפק בכוונות לתיקון חוק החסינות. הצעד הנוסף שהוא מנסה לעשות זה לאחד את כולנו של משה כחלון וישראל ביתנו של אביגדור ליברמן לתוך הקואליציה. מה זה יעזור? הליכוד יהפוך למפלגה עם מעל 40 מנדטים, השניים יקבלו הבטחה ליציבות בקדנציה הבאה שלהם והתמורה? לא יפרשו גם אם יוגש כתב אישום נגד נתניהו. המשמעות: ראש הממשלה ינהל את משפטו, אם יגיע לכך, בשעה שהוא מכהן כראש הממשלה. צעד אחר שמסתמן – ראש הממשלה יכריז ריבונות על חלקים ביהודה ושומרון, גוש עציון ומעלה אדומים ובכך יספק את דרישות המפלגות מימין לו – איחוד מפלגות הימין וגם את הימין החדש, אם כפי שמסתמן יכנסו לכנסת וגם לממשלה. 

לוח הזמנים

השימוע נקבע כעיקרון לעשרה ביולי. די ברור שהמועד הזה אינו יצוק בסלע, מי מכיר בישראל משהו שבאמת קורה בחודשי הקיץ חוץ מפסטיבלי קיץ? אפשר להניח שידובר בספטמבר, ומה שמתחיל בספטמבר תמיד מסתיים אחרי החגים. אם אכן יסתיים השימוע (שיכול להיערך מספר ימים, ה.ר) אחרי החגים, ייקח היועץ זמן לעצמו כדי להכריע בעקבות הדברים שיעלו בשימוע. לא מופרך להעריך שלפני תחילת 2020 לא תתקבל החלטה ואם תתקבל, צריך היועץ להגיע לכנסת עם הבקשה להסרת החסינות. 

אז למה הכותרת אומרת שנתניהו יכהן בתפקידו לנצח? כי אם אכן יסתמך נתניהו על אי הסרת חסינותו ולא ידרוש את יומו בבית המשפט, הוא יצטרך להמשיך לכהן לנצח כדי לא להתמודד עם כתבי האישום נגדו. בממשלה העתידית רק כחלון יכול להיות מי שירים דגל אדום נגד ההתנהלות הזו מול היועץ המשפטי לממשלה. ראשי מפלגות החרדים, אריה דרעי שנגדו צפוי כתב אישום, ויעקב ליצמן שמצוי באמצע חקירה פלילית, בטח לא יתנגדו לתיקון לחוק או לכהן תחת ראש ממשלה שהוגש נגדו כתב אישום. ליברמן, בוגר קרבות בבתי המשפט, מול הפרקליטות יש להניח לא יהיה זה שירים את דגל טוהר המידות. הימין החדש, בנט ושקד, חבולים ממערכת בחירות מטלטלת, לא ימהרו לעזוב את הספינה. אם כחלון ייבחר להיות הילד ההולנדי ששם אצבעו בסכר, יש מצב שלא יהיה לו מקום לחזור אליו בבחירות הבאות. בנסיבות האלה, ראש הממשלה נתניהו יכהן ככל שירצה ובאיזה מצב שירצה. את משחק הפוקר הזה, כרגע לפחות, הוא מנצח.

בחירות 2019בנימין נתניהו