דפנה לוסטיג: "זה שהצבעתם שמאל לא אומר שאתם לא אלימים"

ניצחון גוש הימין בבחירות שלח מאות ואלפי מצביעי ומצביעות גוש המרכז-שמאל להתפוצץ בפייסבוק ובטוויטר. מאז אתמול בבוקר, הוצפה הרשת בפוסטים מיואשים, מדוכאים, וכועסים ממצביעי הגוש שציפו לשינוי והצביעו בהמוניו למפלגת "כחול לבן" והביאו אותה לתיקו היסטורי עם מפלגת השלטון.

פוסט אחד, לדוגמה, לקח את הייאוש צעד אחד קדימה, והאשים את תושבי הדרום, שם זכה הליכוד לאחוזי הצבעה של 30-45 אחוז – בכך שהם האשמים במצבם, והצביעו למפלגה שמשמרת את מצבם. הפוסט, שנכתב על ידי גולשת אחת, אמנם נמחק כנראה בשעות הערב אבל הופץ כאש בשדה קוצים וזהו לשונו:

"מילה אני לא רוצה לשמוע מתושבי שדרות, שיבלו גם את השנה הקרובה במקלטים (43.5% לביבי).

ציוץ אחד שלא ייצא מתושבי אשקלון על כמה קשה להעיר את הילדים באמצע הלילה ולרוץ לחדר המוגן (42.6% לביבי). דימונה, אופקים, נתיבות – תמשיכו לשגשג עם אחוזי האבטלה הגבוהים במדינה ולהלל את ביבי בתור לקצבה בביטוח לאומי (42% בממוצע לביבי). אני מוכה לחיות עם ההפסד. מה שאני לא מוכנה יותר הוא לשמוע אנשים צועקים בחדשות שיכירו בהם ובסבלם ואז יגיעו לקלפי ויעשו את ההפך הגמור משינוי.

ניצחתם. קחו את הביבי שלכם, את הטילים, המקלטים, בתי החולים המתוחזקים שלכם, התחבורה הציבורית הנפלאה שמחברת אתכם בקלות למרכז. קחו את כל מה שחלמתם עליו. לחיי ארבע השנים הבאות וכל הטוב שהן יביאו עימן. אמן.

אבל תזכרו, אף מילה."

הפוסט הזה זכה כאמור לשיתופים ואזכורים רבים והצית ויכוח עצום ברשת. ואז, בשעות אחר הצהריים, פרסמה העיתונאית ואשת התקשורת, דפנה לוסטיג, פוסט ששינה לגמרי את התמונה:

"כמה מילים מגעילות שמעתי היום, כמה רעל. אני מאוכזבת מהתוצאות וגם הרכב הממשלה יהיה מדכא עבורי. אבל אני לא יכולה לשאת את השנאה שמופצת היום כלפי מי שהצביעו אחרת ממני.

עשרות אחוזים מהתושבים והתושבות פה הם מטומטמים ועיוורים וסתומות ומוכות? כל מי שלא שם גנץ מגיע לו טילים ולחיות בקו העוני? מה אנחנו, עדר של כמרים שמאלנים שמחליטים גם מה החטא וגם מה העונש?

לא, לא. ממש לא. אני מסרבת. זו כניעה לשנאה סתמית. ששמאלנים ישנאו ימנים, שימניות ישנאו שמאלניות, העיקר שכולם שונאים ושונאות יחד ובהתמדה. לשנוא ולבוז זה להיות חיילת של ביבי ואני לא אהיה חיילת של ביבי, לא משנה מאיזה צד של המפה הפוליטית..

אתם תמיד כל כך מזועזעים כשמאחלים שתל אביב תופצץ ושכולנו נשרף במועדון בברלין. אז תעשו טובה, תפסיקו לאחל לאחרים מטחי טילים וסלי נזקקים. זה שהצבעתם שמאל לא משנה את העובדה שזה אלים, בדיוק אותה מידה."

אז גם אם הצבעתם שמאל, מרכז או ימין – הבחירות הפוליטיות אולי מאחורינו, אבל הבחירה שלנו נשארה איתנו: באיזו רמת שיח, באיזו איכות ובאיזה טון אנחנו רוצים ורוצות להתנהל מעכשיו והלאה.

צילום תמונה ראשית: בני גם זו לטובה

בחירות 2019דפנה לוסטיגימיןשמאל