מירי רגב עברה על חוקי הבחירות: "מירי, את לא כתר המזרח"

זה אומנם לקח שנה, אבל השבוע המשנה לנשיאת בית המשפט העליון השופט חנן מלצר, המכהן כיו"ר ועדת הבחירות המרכזית, קבע כי שרת התרבות מירי רגב ומשרד התרבות הפרו את חוק הבחירות בסרטוני "כתר המזרח" שפורסמו בעמוד הפייסבוק של משרד התרבות. השופט הוציא צו מניעה על פרסום הסרטונים בדף הפייסבוק של משרד התרבות והשרה, ובנוסף חייב את רגב ואת משרדה בהוצאות העותרת ע"ס 7,500 שקלים. את העתירה נגד מירי רגב הגשנו אנחנו – קבוצת הפייסבוק 'מחזקים' באמצעות עורכת הדין ניצן טבנקין. החלטנו לעשות את זה אחרי שלא יכולנו לעמוד יותר מהצד אל מול העוולות וחוסר הצדק שרגב קידמה על חשבון הציבור, על חשבוננו. עכשיו כשהצדק נעשה, חשוב להסביר מה עומד מאחורי הפסיקה המשמעותית. 

באוקטובר 2018 התקיים באשכול פסטיבל הזמר הים תיכוני "כתר המזרח". זהו פסטיבל חשוב שחוגג ומקדם את הז'אנר שהודר במשך שנים מהתרבות הישראלית. זה מה שהוא היה לפחות אמור לחגוג ולקדם. אך באותה השנה היה נראה כי מטרת הפסטיבל היא לא לקדם את הזמר הים תיכוני, אלא את הפופולריות של שרת התרבות מירי רגב. ומי שילם על זה? הציבור כמובן.

צפייה בסרטונים שעלו לעמוד הפייסבוק של רגב לא השאירה הרבה מקום לבלבול, שרת התרבות מופיעה בחלקים רבים בסרטוני הפסטיבל ומוצגת ככוכבת האמיתית של הערב, כאילו היא עצמה הכתר של המזרח. צוות צילום מטעמה עקב אחריה כל הערב: רוקדת, מנשקת, מתחבקת, מסתובבת מאחורי הקלעים. דה מירי שואו. ומי שילם על זה? הציבור כמובן. רגב השתמשה בכספי ציבור שהושקעו בפסטיבל ובמשאבי ציבור שהפיקו את הסרטונים ממנו, לצורכי תעמולת בחירות אישית.

מעבר לחוקי בחירות, רגב עשתה עוד כמה בחירות שגויות מוסרית באותו פסטיבל, הגדולה מבין כולן היא ההזמנה של אייל גולן להופיע והבחירה לרקוד איתו בשמחה על אותה הבמה, דווקא אותו שעמד במרכז חקירת משטרה, דווקא אותו שתיאורי ההתנהגות שלו ושל הסובבים אותו מלווה אותו כעננה כבר מספר שנים. מירי רגב טוענת שהיא מחבקת את המוחלשים בחברה, אך באותו ערב בחרה לחבק דווקא את "הזמר המפורסם" בראש חוצות. גם השנה, לאחר פרסום תחקיר נוסף ב'הארץ' ועדויות של הנערות מהפרשה בתחקיר מיוחד של רשת 13, בחרה רגב שוב להזמין ולרקוד עם אייל גולן. התחקיר חשף את מסמכי החקירה בתיק של גולן, מסמכים מעוררי בחילה ששופכים אור על רשת ניצול הנערות לכאורה שפעלה במעגל הקרוב שלו. נערות צעירות אשר מגיעות מבתים מוחלשים, מספרות כיצד שיטת הניצול עבדה לכאורה וכיצד הועברו מיד מנצלת אחת לשנייה. הנערות הללו הן אלו שזקוקות להגנה, אך רגב, "אבירת הפריפריה", בחרה לתת את החיבוק החם שלה, ולא מעט כסף, לאדם שנחשד בניצולן. לפני האירוע פנה איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית בפוסט לרגב בבקשה לבטל את השתתפותו של גולן באירוע, אבל את רגב זה לא עניין. אני רק יכולה לדמיין את התחושה של מי שנפגעו לכאורה על ידי גולן, שצריכות לראות כיצד הממסד, בניצוחה של רגב, ממשיך לחבק אותו ולא אותן. 

"אין מקום בחיים הציבוריים לאדם שמבזה נשים ורומז רמיזות סקסיסטיות" זעקה רגב לאחר האמירה הנוראית שהפנה כלפיה ח"כ אלעזר שטרן כשהתייחס בזלזול לקידומה בצה"ל ואמר לה במהלך דיון בכנסת "אני לא רוצה לדבר פה על איך התקדמת בצבא". את הרמיזה הסקסיסטית הזו היא סיכמה במילים "You Too" בסרטון תגובה שהפנתה לשטרן, ואני מסכימה איתה. אך גם במקרה הזה, בדומה למקרים אחרים לאורך הקריירה הפוליטית שלה, רגב השתמשה בתנועות אידיאולוגיות רק כשהן שירתו אותה. הפמיניזם והמאבק באלימות מינית מתחיל ונגמר אצל רגב רק כשהיא נפגעת, מאבק באפליה ואי-שוויון כלפי מזרחים מעניין אותה רק כשזה מאפשר לה מקום על במה גדולה. 

השרה מירי רגב. צילום מסך מתוך עמוד הפייסבוק של מירי רגב

שלא תטעו, גם האמירות הבלתי פוסקות שלה על תמיכה בפריפריה מתבררות בסוף כאמירות ריקות כשהנתונים מצביעים על כך שהגידול בפעילות תרבות בפריפריה זהה לגידול בשאר הארץ בתקופתה. במקום להשקיע כספים נוספים בפיתוח הפריפריה, רגב בוחרת להוציא סכומי ענק על פסטיבל "כתר המזרח". הכניסה לפסטיבל היא אומנם בחינם אך סכומי הפקתו העצומים מגיעים מהכיס של הציבור. בשנת 2016 תקציב הפסטיבל עמד על 1.6 מיליון ש"ח, ובאותו ערב, לפי הדיווחים, גולן הרוויח כמאה אלף שקלים על ביצוע של שני שירים בלבד(!).

במקום באמת לחזק את הז'אנר המזרחי ואת הזמרים שזקוקים לתמיכה, מירי רגב בוחרת בפופולריות זולה ואנחנו משלמים על זה ביוקר. למרות התדמית שהיא מנסה לתחזק, רגב מוכיחה שוב ושוב שמה שמעניין אותה זה הפופולריות שלה ולא אף אחד אחר. גם אם היא צריכה להתחבק עם אנשים מפוקפקים, גם אם היא צריכה לעבור על החוק, שרת התרבות תעשה הכל כדי לקבל את מנת תשומת הלב שלה.

***

עדי ברקוביץ היא אקטיביסטית ומנהלת התוכן במחזקים, תנועה למען השלום והדמוקרטיה. התנועה יצאה בקמפיין גיוס המונים לטובת 'מחזקים 2020' 

אייל גולןבחירות 2020מירי רגבמשרד התרבות והספורט