המינוי של עודד פורר הוא עוד 'פרס ניחומים' לגבר וזלזול בנשים

בעולם מושלם העובדה שח"כ עודד פורר מונה ליו"ר הועדה לקידום מעמד האישה, בכלל לא הייתה הופכת לכותרת , ובטח לא הופכת לכותרת שנויה במחלוקת , ובוודאי שלא הייתה מביאה להתנגדות כה גדולה בקרב ארגוני נשים שונים. בעולם מושלם מינוי של גבר להיות יו"ר ועדה לקידום נשים הוא דבר מדהים ( אם נתעלם מהעובדה שבעולם מושלם אין צורך בוועדה כזאת…). הנה גבר שרוצה בתפקיד הנחשק לקדם נשים, ורוצה "להיכנס מתחת לאלונקה" יחד עם נשים, מה הבעיה? הרי בעולם הלא מושלם שלנו,  הרבה גברים לא מוכנים להיכנס איתנו מתחת לשום אלונקה , אמיתית או מטאפורית. אז הנה גבר שרוצה (כנראה) להיות איתנו, במאבק שלנו נגד אלימות כלפי נשים, נגד אפליה של נשים, בעד קידום נשים…אז למה הפמיניסטיות שוב לא מרוצות?

היו"ר החדש של הועדה לקידום מעמד האישה עודד פורר שקולו מעולם לא נשמע בענייני נשים. צילום ישראל ביתנו

אבל העולם שלנו לא מושלם. התקופה האחרונה , ימי קורונה, הוכיחו לנו מעבר לכל ספק סביר שהעולם שלנו רחוק מלהיות מושלם.  והוא עוד יותר רחוק מלהיות מושלם לנשים. אלימות כלפי נשים שהולכת וגדלה, 8 נשים שנרצחות ועוד אחת שרק השבוע נפצעה קשה, ממשלה שמחליטה על מהו טיפול רפואי דחוף ואיכשהו הפלות לא נכנסות להגדרה הדחופה הזו , ואחר כך ממנה ועדה לדון ביציאה ממשבר הקורונה ואיכשהו אף אישה לא ממונה אליה וכמובן אורך המכנסיים של נערות הופך שוב לדיון דווקא ביום שבו חוזרים ללמוד.

ובתוך כל זה , הכנסת, שרק רבע מהחברים בה הן נשים, ממליצה על גבר לתפקיד יו"ר ועדת קידום מעמד האישה. כשזה קורה אנחנו מקבלות עוד הוכחה לכך שלא שמים עלינו. נשים לא מעניינות אף אחד. והתפקיד יו"ר הועדה לקידום מעמד האישה לגבר היא רק הדובדבן שבקצפת. יש כאן ח"כ לא מאוד בכיר, אבל אנחנו רוצים לתת לו "תואר כבוד" וראשות ועדה זה גם עוד כסף. 'מה ניתן לו שהוא כלום ושום דבר? יאללה – יו"ר הועדה הזאת של נשים'.

אם הייתי שומעת את פורר מתראיין מתישהו בחייו ומדבר על סוגיה "נשית" , אם רק הייתי שומעת אותו אומר שבשנת 2020 אורך המכנסיים של נערה לא רלוונטי, אם הייתי רואה אותו בהפגנה נגד אלימות כלפי נשים, אם הייתי שומעת אותו נלחם שהתקציבים שהובטחו לנשים יועברו או מתרעם נגד ההחלטה לא לאפשר לקיים הפלות בימי קורונה, אז הייתי הראשונה שעומדת לצדו ואומרת לו: בהצלחה. אבל נשים לא מעניינות את פורר , אני אפילו לא יודעת מה העמדות שלו בסוגיות שכל כך חשובות לוועדה שבראשה הוא יעמוד. במפלגה שלו מצאו מקום רק לאישה אחת וששת המקומות האחרים הלכו לגברים. פורר לא היה שם כדי להתנגד להרכב הרשימה הלא שוויוני הזה. הוא כנראה לא רואה את המציאות שלנו, הנשים שרואות אפליה, שזועקות שיש מצב חירום וצריך לפעול.

עצרת הנשים בשבוע שעבר שח"כ פורר לא נכח בה. צילום רון לגזל

גברים חייבים להיות שותפים למאבק של נשים. בלעדיהם לא באמת נוכל להביא את השינוי. בלי גברים שותפים לא נצליח לפרוץ את "תקרת הזכוכית" לשוויון מוחלט בישראל ואין בעיה עם גבר שיהיה יו"ר הועדה לקידום מעמד האישה. ואף היה אחד כזה בעבר (ח"כ גדעון סער) אבל זאת בתנאי שהוא רואה את המציאות כפי שהיא. בתנאי שזה תפקיד שבוער בעצמותיו. בתנאי שזה לא "פרס ניחומים" עבורו. אני מחכה ליום שגבר יוכל להיות יו"ר הועדה לקידום מעמד האישה, ואני מחכה לאיש שיוכל לעשות את זה.

אבל היום, זה לא הזמן וכנראה, גם לא האיש. כרגע ההחלטה למנות גבר להיות יו"ר הועדה היא כמו להביא פאנל של גברים מצליחים להרצאה על העצמה נשית. זה לא ראוי, לא נכון, וצריך להתנגד להחלטה הזו, נשים וגברים כאחד.

** הכותבת היא מרצה למדע המדינה באוניברסיטה הפתוחה, מומחית לשכנוע ועמידה מול קהל. יו"ר הועד המנהל של ארגון יום אחד- תיקון עולם, ארגון ההתנדבות הגדול בישראל

***

לא מעט נשים חשות כלואות בביתן היום יותר מתמיד. לקריאת תמרורי האזהרה שכתבו בפורום מיכל סלה כנסי ללינק הבא 

חיה בזוגיות אלימה? מחפשת אזן קשבת? התקשרי עכשיו לקו החירום של ל.א לאלימות ואון לייף 6724* 24/7 בכל השפות. אנונימיות מובטחת 
 

 

הועדה לקידום מעמד האישההפליה מגדריתעודד פורר