ח"כ הילה שי וזאן לא נותנת לעובדות לבלבל אותה

הרשתות החברתיות סערו בסוף השבוע מהראיון הפרובוקטיבי שהעניקה חברת הכנסת הטרייה הילה שי וזאן (כחול לבן) לחן ארצי סרור בידיעות אחרונות עם כניסתה לתפקיד. רבים תהו אם היא חיה על פלנטה אחרת, אם זו פשוט בורות ואי ידיעה או ניסיון לרכב על הפמיניזם אך מכיוונו ההפוך. פאולה רוזנברג מיהרה (ובצדק) להזמין את שי וזאן לקריאה משותפת של פמיניסטיות. טל ברמן ואביעד קיסוס מרוב ייאוש ניסו להזכיר לה שפמיניזם זה מאבק למען שוויון זכויות והקדישו 12 דקות מתכניתם בחמישי בבוקר לנסות להסביר לה את כל הדברים שאולי היא לא מבינה או אולי שכחה.  אבל מי שקרא את הראיון במלואו או מכיר את המדוברת (ואני ביניהם) יודע כי מדובר באישה רהוטה, חכמה ומוכשרת שפשוט לא נותנת לעובדות לבלבל אותה. היא כאן בשביל להגיד הפוך ממה שאתם חושבים, בטח אם אתן נשים, לא משנה אם מדובר בשטויות במיץ, וזה לא התחיל היום אלא כבר לפני מספר שנים והראיון הנוכחי כמובן שהביא לה שלל שבחים של גברים, ריקלינים ואחרים שחוגגים את הנציגה החדשה שלהם בכנסת.

 

טל ואביעד מנסים להרביץ פמיניזם במי שלא מעוניינת לשמוע (אבל כדאי שאתם תשמעו)

הדגל הראשון שנשאה בראיון הן תלונות השווא של נשים נגד גברים- לו הייתה מרימה טלפון בודד לדוברות המשטרה הייתה מגלה בעצמה שמדובר בשברירי אחוז של תלונות, לו הייתה מרימה טלפון למנכ"לית מרכזי הסיוע לנפגעי ונפגעות תקיפה מינית, אורית סוליציאנו, הייתה יודעת שרק 2% מהתלונות במרכזים הן נגד נשים. הנה עוד עובדות מוצקות- גברים רוצחים בממוצע בין 15-20 נשים בשנה ועוד כמאה גברים. בבתי הכלא בישראל כ15 אלף אסירים ועוד 120 אסירות אבל אליבא שי וזאן "אלימות היא תופעה שאינה מתארת את כלל החברה," וגם "אני בטוחה שרוב האנשים רואים באלימות נגד נשים תופעה שולית". כל כך שולית חברת כנסת נכבדה שמאות אלפי נשים וילדים נמצאים במעגל האלימות הזה, רצח הוא רק קצה הקרחון.

הדגל השני הוא כמובן מי טו שהלך רחוק מדי "ההכללה של כל אישה כקורבן וכל גבר כאנס בפוטנציה." באמת נודניקיות הנשים הללו שמתעקשות לספר את סיפורן, לחשוף את תהומות הכאב שחוו, ואת אובדן התמימות והאמון בבני אדם. זה נכון שמדובר בבעלים שלנו ובבנים שלנו וכפי שאמר את זה יפה רענן שקד בעבר- מי שלא מטריד מינית או אונס נשים, ישן מצוין בלילה, אבל שי וזאן לא נרגעת מהמי טו הזה של שורפות החזיות. לא יודעת על מה את מדברת, אני לא נתקלתי בחיי בפמיניסטית שורפת חזיות, לא בטוחה שנתקלתי בפמיניסטית שהולכת בלי חזייה אבל היי אולי בערבות מודיעין מסתובבות אותן שורפות חזיות מקצועיות, שנחתו בישראל הישר מהמאה הקודמת ומאיימות על הגברים. מה שכן פגשתי ובשפע אלו נשים פמיניסטיות חזקות שנמצאות בתפקידים בעלי השפעה ופועלות למען אחיותיהן המוחלשות. 

שי וזאן נכנסה לכנסת כדי לעשות תיקון- לא לטובת נשים חלילה אלא לטובת הגברים האומללים- היא רוצה לתקן את חזקת הגיל הרך (חוק שעבר באחת הכנסות הקודמות שקובע כי עד גיל שש ילדים יהיו עם אמם), לעלות את גיל הפרישה לנשים ולדאוג סוף סוף לשוויון במזונות. אני מפנה אותך לדו"חות של הכנסת- מדי שנה משלם ביטוח לאומי סביב 400 מיליון ש"ח תשלומי מזונות במקום גברים שלא עושים זאת, תעשי את החישוב לבד- 4 מיליארד שקלים בעשור. והסכום הממוצע לתשלומי מזונות? פחות  מאלפים ש"ח. 

הדגל השלישי של שי וזאן הוא "אין דבר כזה תקרת זכוכית." שוב נפנה לעובדות.  כחמישית מהממשלה החדשה זו שבגלל גודלה המנופח היא נכנסה לכנסת באמצעות החוק הנורווגי הן נשים, גם אחרי כניסת וזאן וחברותיה נשים מהוות כרבע מחברי המשכן ומתוך 37 משרדי ממשלה (לחליפי יש שניים), רק שלוש מנכ"ליות. שנמשיך? 

ישראל נמצאת לפי דו"ח הבנק העולמי במקום ה-77 בשיוויון מגדרי. לפנינו בדירוג בין השאר אלבניה, לאוס, קניה, מקסיקו, נמיביה ועוד שלל מדינות שאנחנו תמיד בטוחים שאנחנו טובים מהן. בישראל נשים מקבלות 75% שכר מהגברים שמבצעים בדיוק אותה העבודה. אחוז המנהלות הבכירות עדיין פחות מ-10%, לנשים יש בעלות על פחות מ-15% מהעסקים בישראל ובקרב מפוטרי הקורונה 60% נשים. לפי אותו דו"ח של הבנק העולמי ייקח 50 שנה עד שנגיע לשוויון מגדרי. 

יש שיאמרו שבזבזתי זמן ואנרגיה לענות לאישה לא חשובה שתיעלם מחיינו ברגע שכחול לבן יעמדו שוב למבחן הבוחר ובאמת מה שחשוב היא לא שי וזאן אלא מי שמינה אותה. ראש הממשלה החליפי שלנו, בני גנץ, שמראש למרות שהקים מפלגה מהניילונים, בחר לשבץ רק שתי נשים בעשירייה הראשונה, מינה אותן לפי המפתח של הליכוד (שנבחריו עוברים פריימריז), אישה אחת על כל שלושה גברים, ואכן, כפי שהיא עצמה אומרת בראיון קיבל טלפונים אינספור שהמליצו לו להסיר אותה מהרשימה. האישה הזו שמייצגת כמעט רק את עצמה, שלעמותה שהקימה "שווים.שונים" יש פחות עוקבים ממה שיש לה עצמה חברים בפייסבוק היא אישה שתעשה הכל כדי לקבל כותרת. גם אם זה כרוך בלשבת פשוקת רגליים, בחליפה גברית ונעלי עקב אדומות, (את השוט תדמיינו לבד) ותדבר על אין דבר כזה תקרת זכוכית או החפצה. את מטען הצד הזה הכניס גנץ בעצמו לכנסת וידע מראש שהוא יתפוצץ עכשיו נשאלת השאלה למה בדיוק הוא עשה את זה. 

***

לא מעט נשים חשות כלואות בביתן היום יותר מתמיד. לקריאת תמרורי האזהרה שכתבו בפורום מיכל סלה כנסי ללינק הבא 

חיה בזוגיות אלימה? מחפשת אזן קשבת? התקשרי עכשיו לקו החירום של ל.א לאלימות ואון לייף 6724* 24/7 בכל השפות. אנונימיות מובטחת 
 
בני גנץהילה שי וזאןכחול-לבן