כך יעשה לאיש או לאישה שהמלך לא חפץ ביקרם

בשישי בבוקר קפצנו מהמיטה, לבשנו בגדי ים, ארזנו מגבות ופירות ויצאנו לבריכה אחרי שבתחילת השבוע התקשרתי במיוחד לוודא שהיא פתוחה ואין בעיה להגיע כל עוד אנחנו בדשא עם מסיכה. למרבה אכזבתנו הגענו וגילינו שלט על השער: ״הבריכה סגורה בפקודת הממשלה״.

'בפקודת הממשלה', המילים הזכירו לי משהו, אבל לא יכולתי להיזכר בדיוק מה.

אכן, שבוע שעבר הממשלה קבעה שבריכות וחדרי כושר יסגרו בתקנות שנכנסו לתוקף מידית. חברי כחול לבן הרגיעו אותנו שלא מדובר בדיקטטורה שהרי תוך שבוע כל החלטה טוטליטרית של ראש המשטר בנימין נתניהו צריכה לעבור את הפיקוח ואישור של הכנסת. אז הנה, השבוע התקנות הובאו לדיון בוועדת קורונה של הכנסת בראשות ח״כ יפעת שאשא ביטון (ליכוד), שאחרי שלושה דיונים עם גורמי סמכות במשרד הבריאות ועיון בנתונים, חשבה, היא וחברי הכנסת של הוועדה שלה, שאין הצדקה לסגור חדרי כושר ובריכות. וזה בניגוד להחלטת הממשלה שהתפקיד שלה הוא כידוע לפקח עליה. כאשר הביאה את הנושא להצבעה בוועדה, יו״ר הקואליציה מיקי זוהר בישר לה שהיא ״גמורה״ והגיש דרישה מידית בכתב להדחתה.

אם כמוני הייתה לכם תחושה חזקה שנפתחים ונסגרים פה עסקים ומוסדות על בסיס קומבינות כוחניות עמומות, היום הוסר כל ספק מליבנו. הסרטונים מהוועדה נראים כמו שילוב בין שוק וסרט מאפיה. כל ניסיון להכניס מעט שיקול דעת ודיון להחלטות שמשפיעות בגדול ובקטן על 9 מיליון אזרחים, נתקל באלימות, ויחס שאפשר להגדיר כ״חד-פעמי״ לבני אדם. ברגע ששאשא-ביטון לא מועילה, מיקי זוהר פשוט השליך אותה לאשפה.

למרבה התדהמה, חברי כחול-לבן שהצביעו עם שאשא-ביטון בעד פתיחה מבוקרת, לקחו את הזמן לפני שהתנגדו להדחה מחשש שהם לא יוכלו להדיח בעצמם בהמשך. ולתוך הוואקום הדמוקרטי נכנסו דווקא גדעון סער שצייץ בתגובה ש״הכנסת אינה חותמת גומי של הממשלה״ ואפילו בצלאל סמוטריץ׳ ששיגר מכתב בנושא ״עצירת הדחתה של ח״כ שאשא ביטון מראשות ועדת קורונה״ בו סיכם את האירוע כ״רמיסתה (של הכנסת) בידי הממשלה״. האירוע הספציפי הזה נגמר במשיכת הבקשה להדחתה ובהחלטה גם על נקיטת צעדים משמעתיים נגדה, אבל שערורייתי מכך- בהחלטה שהחלטות על קורונה לא יובאו יותר להחלטת ועדת הקורונה. קראתם נכון.  

אנחנו כבר תקופה עדים לתהליך התרפסות הכנסת בפני הממשלה, וזה לצד החלשת מערכת המשפט. כלומר, מיסוס הפרדת הרשות השופטת והמחוקקת ושאיבת כוחן לידי רשות מבצעת חסרת פיקוח ובלמים. גם ההסכם הקואליציוני חסר התקדים שעושה הכל מלבד מילולית לבטל את האופוזיציה, ועוד יותר חוק ההסמכה שעבר לפני שבוע בשלוש קריאות באותו הלילה, הם ביטויים מזוקקים של ההתרפסות הזו. אבל מה שקרה היום בוועדת קורונה מעיד שגם התרפסות לא מספקת את ראש המשטר ועושי דברו – הם מצפים לכניעה מוחלטת של בית הנבחרים למרותם, ואם זו לא מתרחשת בהתנדבות מחמת אוירת האימה, היא יכולה להתרחש גם בבריונות בוטה. שאשא-ביטון לא מוכנה להיות חותמת גומי לרצון הטוטליטרי של ראש המשטר? שום בעיה. כמו שאומרים אצלנו בארגון הפשע ״את גמורה״. אמנם בעלת דוקטורט בחינוך, עם ניסיון קצר כשרה בממשלה ולפני כן כיו״ר מוצלחת של הוועדה לזכויות הילד, אבל מבחינת מיקי זוהר ובנימין נתניהו, לא אמורה להיות לה דעה.

הפגנת העצמאיים במוצאי שבת. צילום ענת סרגוסטי

ככל שראש המשטר לוקח על עצמו יותר ויותר סמכויות ומקבל פחות ופחות פיקוח ודעות אחרות, כך גם מתחדד התהום בינו ובין הציבור שנאבק להחזיק את הראש מעל המים במשבר חברתי-כלכלי. מה אכפת למי ש-9 מיליון אזרחים משלמים למלא לו את המים בבריכה בביתו הפרטי אם הוא סוגר לכולנו את הבריכה (וחדר הכושר וכן הלאה) ללא דיון ופיקוח ציבורי?

אני לא מסתכנת לאכזב את הבנות בחופש הגדול פעם שנייה עם ״בריכה סגורה בפקודת הממשלה״. שישי הבא עם בגדי ים, מגבות ומצופים לקטנה, אנחנו נתייצב בבריכה שתמיד פתוחה, הבריכה של כולנו בקיסריה.

***

לא מעט נשים חשות כלואות בביתן היום יותר מתמיד. לקריאת תמרורי האזהרה שכתבו בפורום מיכל סלה כנסי ללינק הבא 

חיה בזוגיות אלימה? מחפשת אזן קשבת? התקשרי עכשיו לקו החירום של ל.א לאלימות ואון לייף 6724* 24/7 בכל השפות. אנונימיות מובטחת 
 

 

בנימין נתניהויפעת שאשא ביטוןמיקי זוהרמשבר הקורונה