נשים ברשת מרימות רמזור אדום נגד ראש הממשלה

מאז אתמול בצהריים הרשת נשטפה במחאה חדשה: גם_אני_רמזור_אדום. נשים מכל הארץ, מכל הגילאים ומכל המגזרים מיהרו להזכיר לראש הממשלה שלנו שאנחנו עדיין 51% מהאוכלוסייה ואי אפשר לבטל אותנו משל היינו רמזור אדום בשעת לילה מאוחרת, שעה שגם בה אנחנו מצווים לציית לחוק ולרמזור האדום, ונתניהו כנראה שלא.

 

ארט דירקטור – חן מזרח לצילום המחאה. צילום נתניהו מארק ישראל סלאם לע"מ

הכל התחיל בישיבת הממשלה השבועית ביום א', אז הגיש נתניהו הצעה להקים את קבינט הקורונה מחדש בהרכב מצומצם של עשרה שרים (במקום 16), כולם גברים. כשהשרה מירב כהן מחתה על היעדר ייצוג נשי בקבינט הקורונה, שמתפקידו לקבל החלטות המשפיעות על נשים וגברים כאחד. בתגובה, השיב לה נתניהו "גם אני שואל לפעמים באמצע הלילה למה הרמזור אדום. יש הרבה דברים שאין בהם היגיון. יש פה עניין של פריטטיות ואני מבקש להעביר את הוועדה כמו שהיא". הוועדה כמו שהיא, כמו שביקש האיש שכטוב בעיניו יעשה, אכן אושרה.

אז נשים החלו להגיב. רבות הפיצו את תמונת המחאה- רמזור אדום, אחרות החליפו את תמונת הפרופיל שלהן. "כן, נתניהו אנחנו הנשים כולנו- רמזור אדום!," כתבה אחת הגולשות, גולשת אחרת כתבה: "אז מה אם אנחנו יותר ממחצית האוכלוסייה, אז מה אם אנחנו נשות עסקים, אז מה אם אנחנו אמהות, אז מה אם אנחנו מניעות את הכלכלה יותר מכל חתיכת אפס מדושן שיושב שם בקבינט.. אנחנו מבחינתם עדיין רק רחם בלי שכל ואין שום סיבה שנשפיע על החיים של עצמנו. איך אפשר לצפות ממדינה לדאוג למיעוטים, לדאוג לאזרחים, כשכל החלטה מתקבלת על ידי גברים פריוולגים?

אחרות מיהרו לציין את הנשים שעומדות בראש המדינות שהצליחו לנצח את הקורונה, סו טסנג-צ'נג, ראש ממשלת טאיוואן, ג'סינדה ארדרן, ראש ממשלת ניו זילנד, סאנה מרין, ראש ממשלת פינלנד, אנגלה מרקל שמנהיגה את אחת המדינות הגדולות באירופה ומצליחה לשמור את הקורונה בשליטה והכלכלה לא בקריסה ונוספות.  

את המחאה הזו הרימו בזריזות ראויה לציון עו"ד נאוה סברסקי סופר, יו"ר דירקטוריות מובילות שינוי וראש התכנית למוסיקה, טכנולוגיה וחדשנות בבי"ס רימון יחד עם אפרת פניגזון סמנכ"לית שיווק במיינדספייס ושותפה מייסדת של G-CMO (פורום סמנכ"לי שיווק גלובליים) שגייסו את חן מזרח לטובת תמונת הרמזור. השתיים האלו עמדו גם מאחורי מחאת מרקל לפני שנתיים, אותה מחאה שתהתה למה שתיים כמותן לא עמדו לצילום המפואר עם הקאנצלרית (להזכירכם, גם מרקל תהתה). לו רק היו הן חלק מהנהגה נשית או הנהגה יותר נשית שכל כך מגיעה לנו כאן בישראל. 

ברגע כזה שווה להיזכר בהחלטה 1325 של האו"ם שבאוקטובר הקרוב יצוינו עשרים שנה לקבלתה. ההחלטה דורשת מכל המדינות, בין היתר, ייצוג של נשים במוקדי קבלת החלטות. ההצהרה נשענת על הצורך של קובעי מדיניות להסתכל על חוויותיהן של נשים ולהבין את נקודת המבט המגדרית ואת ההשפעות שלה בטרם קבלת החלטות. עשרות מדינות כבר מקדמות את ההחלטה עם תכניות פעולה מפורטות – אך ישראל, שחתמה על ההחלטה הזו, נגררת מאחור. ליותר מ- 80 מדינות יש תכנית פעולה ליישום החלטה 1325, כולל לשכנות שלנו, אבל לישראל – אין ! ביום כזה אנו מקבלות הוכחה נוספת עד כמה קריטי ליישם את ההחלטה הזו.

הדוגמאות הרבות שכולנו שמענו עליהן בחודשים אלה – של הנהגה פמיניסטית שהובילה למזעור נזקי משבר הקורונה – ממחישות את מה שלא ברור עדיין לראש הממשלה: חובת הייצוג אינה קישוט, היא לא חובה למען עצמה, אלא למען המטרה שאמורה לעמוד לנגד עיניו ולנגד עיני קבינט הקורונה – קבלת החלטות הטובות ביותר למען החברה בישראל בתקופת משבר חמורה כל כך. ולמי שלא הבין וביניהם ראש הממשלה, אנחנו לא רוצות רק לספור נשים, אנחנו רוצות שנשים רבות יישבו סביב שולחן מקבלות ההחלטה בבטחה ויעזו להביא את זווית הראייה הייחודית שלהן ואת הצרכים של כלל החברה בישראל.

רק לאחרונה בג"ץ חיזק את המחויבויות של ממשלת ישראל לנושא. עמותת איתך מעכ"י משפטניות למען צדק חברתי ומרכז רקמן לקידום מעמד האישה הגישו עתירה בשם 13 ארגונים נגד היעדר ייצוג נשים בצוות המטה לבטחון לאומי להתמודדות עם הקורונה, בגל הראשון. הארגונים דרשו ייצוג נשים ושמו דגש על החשיבות בייצוג נשים מקבוצות מודרות באוכלוסיה, בהן נשים ערביות וחרדיות. השופטים פסקו כי: 

"דווקא בצוק העיתים ודווקא מאחר שהמל"ל נטל על עצמו את ההובלה בימי הקורונה, קשה להלום מצב של היעדר ייצוג הולם לנשים. זאת, לא רק בשל כללי הייצוג ההולם ולא רק בשל שיקולים מגדריים, חשובים כשלעצמם. שיקולים של שכל ישר והגיון מכתיבים זאת אף הם. בהינתן שהמל"ל קיבל על עצמו לתכלל את הפעילות בימי קורונה בכל תחומי החיים, מטבע הדברים התמונה אינה יכולה להיות שלמה ללא ייצוג הולם לנשים". 

אז לצוות המומחים כבר לא קוראים הצוות שמגבש המלצות ליציאה מהסגר וגם נשים הן כבר חלק מהצוות אבל זה לא משנה לנתניהו. הוא כאמור לא סופר נשים. אתמול כבר החלה לרוץ ברשת עצומה שקוראת לייצוג נשים בוועדה שתחליט על החיים של כולנו וגם מכתב שמופנה לראשי כל הסיעות. 

עמותת איתך מעכ"י הוציאה מכתב ראשוני לראש הממשלה ובו תזכורת למחויבויות הרבות שלו להחלטות בינלאומיות, כמו גם להחלטות הממשלה בראשותו. "התעלמות מהמחויבויות האלה בטענה הקבועה ש"זה לא הזמן" – זועקת לשמיים במיוחד כשמדובר במשבר שהינו במהותו אזרחי," אומרת עו"ד נטע לוי,מקדמת המדיניות של העמותה. "אין יותר תירוצים – עליך לדאוג לביטחונם ולבריאותם של כלל האזרחים והאזרחיות, ועליך להבין – את מה שכבר הבינו במדינות רבות בעולם – בשביל לעשות את העבודה הזו בצורה הטובה ביותר דרושות כאן נשים, שיביאו איתן זווית ראיה אחרת, אנושית, פמיניסטית." 

***

לא מעט נשים חשות כלואות בביתן היום יותר מתמיד. לקריאת תמרורי האזהרה שכתבו בפורום מיכל סלה כנסי ללינק הבא 

חיה בזוגיות אלימה? מחפשת אזן קשבת? התקשרי עכשיו לקו החירום של ל.א לאלימות ואון לייף 6724* 24/7 בכל השפות. אנונימיות מובטחת 
 
איתך מעכיבנימין נתניהוועדת השרים לענייני קורונה