הבחירות המקומיות: נשים נשארות בחוץ

עוד שמונה ימים יערכו הבחירות לרשויות המקומיות ב-256 ערים או מועצות. מיליוני ישראלים עתידים לבחור את האיש שיעמוד בראש המקום בו הם מתגוררים, האיש שידאג לעתיד ילדיהם, לחינוך, לרווחה, לשיפור תשתיות, למאבק בפשע, לתרבות. האיש שאמור להצעיד את העיר שלהם למקום טוב יותר, שאמור לייצג אותה ולדאוג לרווחת תושביה.

ודווקא, הפעם יש סיכוי לשינוי. הבחירות לרשויות המקומיות של 2013 מציגות מגמה חיובית- 37 נשים מתמודדות לראשות העיר. זה לא המון אבל זה הכי הרבה שהשגנו עד כה. ויש מי שחושב שהנתונים האלה הזויים מכדי להיות נכונים. הסרטון הבא שרץ ברשת ביומיים האחרונים ממחיש עד כמה אחוז הנשים ברשויות המקומיות הוא בלתי מתקבל על הדעת:ולמה אני כותבת איש ולא אישה? פשוט מאוד. כי סביר להניח שגם הפעם זה יהיה איש. מתוך 256 ראשי העיר המכהנים היום, רק 5 מהם נשים. במילים אחרות, 5 נשים לעומת 251 גברים. כשבוחנים את המכהנים כחברי מועצה מגלים שגם שם מצב הנשים לא מזהיר. קצת יותר מעשרה אחוזים מכלל חברי המועצות הן נשים. זה המצב בזירה המוניציפלית ואם לא נשנה אותו, הוא גם יישאר כך.

אז נכון, בניגוד למתיחה המשעשעת בסרטון, בבחירות לרשויות המקומיות אף אחד לא אוסר על נשים להתמודד. אף אחד גם לא אוסר על הציבור לבחור בנשים. כי זה לא עניין של איסור חוקי אלא של התניה חברתית. נשים הרי גם יכולות להתמודד על כיסא ראש הממשלה או לעמוד בראש חברת היי טק שמגלגלת מיליונים או לזכות בפרס נובל. העניין הוא שבשביל להגיע לשם, צריך לוותר על כמה דברים בדרך או לכל הפחות, לשנות סדרי עדיפויות ולשלם על כך את המחיר. והמחיר, רבותיי, גבוה בהרבה ממה שגברים משלמים.

החיים הפוליטיים, על כל המשתמע מהם, דורשים לא מעט זמן, כסף השקעה ועבודה בשעות לא שגרתיות. במסלול שנשים מיועדות ומכוונות אליו – לידה, גידול ילדים ו"עבודה נוחה" – אין פלא שהן לא מתמודדות. אם שנדרשת לישיבות בשעות מוזרות ומותירה את ילדיה עם בייביסיטר או עם אביהם פעמים רבות מדי, היא הם "מזניחה". אב שעושה זאת הוא "אב מפרנס" ו"אין ברירה, זה חלק מהתפקיד".

בנוסף, בציבור הישראלי פוליטיקאי טוב הוא בהכרח אסרטיבי, נחוש, סמכותי ופעמים רבות, בעל עבר צבאי מפואר. אנחנו אוהבים את המנהיגים שלנו חזקים ואנחנו לא מכירים פוליטיקה אחרת. אישה שבחרה להיכנס לביצה הטובענית הזו היא אישה "גברית", אישה שסביבת העבודה שלה מורכבת כמעט כולה מגברים. לא נותר לה אלא להתאים את עצמה.

אולי אם היינו  נותנים יותר צ'אנס ליותר נשים, היינו מקבלים פוליטיקה אחרת, כזו שצומחת אט אט מהרשויות המקומיות ומסתיימת בכנסת. ונאמר אמן.

אור סופרבחירות לרשויות המקומיותהבחירות לרשויות המקומיותנשים בפוליטיקה