נשים בבחירות לרשויות המקומיות-אכזבה?

רק שתי נשים, מתוך יותר מ-40 שהתמודדו על ראשות רשויות במערכת הבחירות המנומנמת משהו שהסתיימה אתמול בלילה, נבחרו בוודאות – אלה הנתונים העגומים והמאכזבים שקיבלנו הבוקר. עד אתמול, מתוך 257 ראשי רשויות כיהנו רק חמש נשים בתפקיד והיתה תחושה של תקווה שאולי קמפיין ה-10% שניסה להעיר את תשומת לבנו לכך שנשים מהוות רק 10% ממועצות הרשויות המקומיות יצליח לשנות את המצב ולייצב במעט את מאזן הכוחות הלא שוויוני בזירה הפוליטית המקומית.

עוד ב-Onlife:

גם עמותת כ"ן – כוח נשים – ניסתה לייצר מציאות אחרת והריצה קמפיין שתומך בנשים המתמודדות. 45% מהמצביעים בבחירות המוניציפליות הן נשים ורק 1.9% נשים מתמודדות על התפקיד. הנתון הזה פשוט לא הגיוני והעמותה ניסתה לשנות אותו וב-2011 הכריזה כי בבחירות 2013 יהיו 30 ראשות עיר ו-1,000 חברות מועצה.

אלא שחלומות לחוד ומציאות לחוד: רק מרים פיירברג שגרפה 72% מהקולות ומכהנת כראשת עיריית נתניה מאז 1998, וליזי דלריצ'ה שנבחרה ברוב של כ-52% לראשות מועצת גני תקווה יכהנו כראשו רשויות מקומיות.

דלריצ'ה, 47, נבחרה לראשונה כראשת מועצה, אך היא כבר שחקנית ותיקה בפוליטיקה המקומית. היא גרה בגני תקווה מאז 1989 ומשמשת כבר 15 שנים כחברת מועצה. בחמש השנים האחרונות שימשה דלריצ'ה כסגנית ומ"מ של ראש המועצה היוצא אבישי לוין, לכן היה זה אך טבעי שתיטול את המושכות.

נקודות אור נוספות לגבי ייצוג נשי טמונות בסיבוב שני שיתקיים ביהודמונוסון, שם מתמודדת יעלה מקליס שגרפה 36% מהקולות; ובכפר יונה, שם מתמודדת שושי כחלון כידור. גם הרשימה הנשית של מרצ לעיריית תל אביב שכוללת את מיטל להבי, גבי לסקי, מהרטה ברוך ואפרת טולקובסקי מעוררת התפעלות ונשים הצליחו להשתחל למועצות של רשויות שונות שבהן לא היה ייצוג נשי עד היום, כמו לימור לוגסי בלהבים שהתמודדה על ראשות המועצה והפסידה, אך תיכנס למועצה שעד היום נשלטה על ידי גברים.

תיקח את יהוד? יעלה מקליס

עם זאת, פלורה שושן שכיהנה כראשת מועצת מצפה רמון לא נבחרה וח"כית חנין זועבי לא הצליחה להעפיל על ראש עיריית נצרת המכהן. בינתיים אין נתונים מדויקים על הרכב המועצות השונות, כך שקשה לומר אם רמת הייצוג הנשי עלתה, אבל אין ספק שתוצאות ההתמודדות על ראשות הרשויות מאכזבות למדי.

ואולם בעמותת כ"ן טוענים כי נרשמו הישגים יפים, למרות ההפסדים הנראים לעין. "יש לא מעט נשים שהגיעו למקומות יפים, והן בוודאי יהיו סגניות", אומרת שירלי רזניק-האוזר, מנהלת התחום המוניציפלי בעמותה. "בגבעת זאב, למשל, המתמודדת אילנה גולדשטיין נכנסה למועצה וכנראה שתכהן כסגנית. אנחנו מצפות שתהיה עלייה גדולה במספר חברות המועצה".

לא תהיה ראשת העיר נצרת. חנין זועבי

לדבריה, היה ברור כי מדובר במאבק קשה והכי חשוב זה לא להתייאש ולהתמיד. "התמודדו נשים רבות, חלקן היו חסרות ניסיון פוליטי, אבל רבות מהן הגיעו להישגים יפים מול ראש עירייה מכהן ולקחו מקום שני. אנחנו מקוות שעוד חמש שנים הן ינסו שוב ולא יתייאשו".

מצב המועצות המסתמן דווקא מעודד, על פי העמותה. "ייקח זמן עד שיהיה את הפילוח המגדרי, אבל אנחנו מקוות לראות עלייה משמעותית בחברות המועצות. לרוביק דנילביץ' היו שבע נשים ברשימתו, מתוך 14 שנכנסו למועצת העיר באר שבע. בהוד השרון נכנסו ארבע נשים. גם ברעננה נרשמו הישגים יפים לנשים במועצה. מספר שתיים של זאב ביילסקי היא אשה. במיתר תהיה סגנית מועצה. לתל אביב היה ייצוג יפה מאוד של נשים ברשימות שהן לקחו בהן חלק פעיל, או הובילו אותן. מעניין לראות מה יהיה הייצוג הנשי במועצה. גם בתפקידים היותר בכירים אנחנו בטוחות שתהיה קפיצה משמעותית וזה מעודד".