חברי כנסת, החזירו לנו את הכסף שלנו!

קצת לפני שנכנסה שנת 2014 לחיינו התבשרנו שעם תחילתה יזכו כמה מאזרחיות ואזרחי ישראל להעלאה אוטומאטית במשכורת. כזו שנגזרת מכך שמשכורתן צמודה למדד המחירים לצרכן כמו גם למשכורת הממוצעת במשק. קובץ האזרחיות והאזרחים המצומצם הזה כולל חברות וחברי כנסת, שרים ושרות, את ראש הממשלה, את נשיא המדינה ואת מבקר המדינה.

כשהידיעה על ההעלאה התפרסמה בתקשורת, ימים ספורים לפני שנכנסה לתוקפה, יצא נגדה שר האוצר יאיר לפיד ומפלגתו, כמו גם חברות וחברי כנסת נוספים שאמרו שלא יעלה על הדעת שבזמנים של קיצוצים ודוחק כלכלי, תינתן העלאה במשכורת על חשבון הציבור. לצד הקריאות הרמות שזכו לכותרות בתקשורת, שמענו מפי עיתונאים ועיתונאיות כי הלכה למעשה כל קריאה שכזו היא לא יותר מפופוליזם גרידא, שכן בזמן שנותר לא ניתן לשנות את הגזירה.

בין הקריאות של הפוליטיקאים שהתנגדו להעלאה לעוד כמה כותרות, ובין ההבנה שככל הנראה קריאות אלה יוותרו רק קריאות, החלטנו, קבוצת הלא נחמדים, לבדוק אם נאה דורש, נאה מקיים.

פנינו לכל אחת ואחד ממי שבסוף חודש ינואר יקבלו תלוש משכורת גבוה יותר מזה הגבוה שכבר הורגלו אליו, והצענו להם ולהן כי באם לא יצליחו לשנות את מה שעבורם הוא ברכה ועבורנו הוא גזירה ולעג לרש, הרי שאנו מציעות ומציעים להם להעביר אלינו את כספי ההעלאה החודשית שיקבלו. זו נעה בין 700-1300 שקלים (בהתאם לתפקיד).

 

ביבי, בוא תקרא את רשימת ההוצאות שלי

ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, חרג בלמעלה ממיליון שקלים בהוצאות שהוקצבו לו. מי ישלם על החריגה הבלתי נתפסת הזו? אנחנו, כמובן

לטור המלא

 

קבוצת הלא נחמדים התחייבה ומתחייבת לפתוח חשבון בנק שיתנהל בשקיפות מלאה ביחס לכספים שיכנסו אליו ושיצאו ממנו, ולהעביר את הכספים הללו למי שבאמת צריכות וצריכים אותם. למי שנדרשות ונדרשים לחיות על קצבאות זקנה, נכות והשלמת הכנסה לא הגיוניות בעליל, מתוקף המדיניות הכלכלית של הממשלה; למי שמתוקף האלימות הכלכלית של ממשלת ישראל נותרו ללא קורת גג מעל ראשם; למי שמתוקף עליית יוקר המחייה לא יכולים להזין את עצמן באופן ראוי – לכל נפגעות ונפגעי האלימות הכלכלית של ממשלת ישראל.

אל החשבון הזה אנחנו מציעות ומציעים לחברות וחברי הכנסת להעביר בכל חודש את סך ההעלאה שיקבלו למשכורתם עם כניסת משכורת ינואר 2014 לחשבונם. כי אנחנו חושבות וחושבים שלא יעלה על הדעת שבמדינה שבה כל ילד שלישי הוא עני, במדינה שהיא ענייה, ושדוחקת את הקטנות והקטנים לפינה פעם אחר פעם עם עליות מחירים ומסים שפוגעים רק בנו ולא בעשירים, חברות וחברי הכנסת יתנהלו ויתנהגו כאילו הם אינם חיים במדינה זו.

לשיטתנו, חברות וחברי הכנסת הם לא שונים מאזרחיות ואזרחי מדינת ישראל. ההבדל היחידי הוא שעליהם גם לתת דוגמא. ולא יכול להיות שמי שמשכורתם גבוהה ביותר מ-37.7% מהמשכורת הממוצעת בישראל, יתנו לעצמם ויקבלו העלאות במשכורתם. לא יכול להיות שמשכורתם תהיה צמודה למדד המחירים לצרכן, ומשכורתנו כך נראה מוצמדת אם כבר למדד העוני, יותר מאשר לכל מדד אחר.

אנחנו דורשות ודורשים שההתנגדות של חברות וחברי הכנסת להעלאה של משכורתם, תתבטא בכך שיוותרו על הכספים הללו, ויחזירו אותם לציבור. לשם כך פנינו אליהם, ואמרנו מפורשות שכל תשובה או אי-תשובה שנקבל תפורסם, כדי שנדע היטב מי יודע רק לדבר, ומאחורי הדיבורים של מי עומדת גם כוונה כנה.

נכון לעכשיו קיבלנו תגובות ספורות, רובן מחברות וחברי מפלגת יש עתיד, שטרחו לציין עד כמה הם מתנגדים להעלאה. חלקם אף סיפרו איך הם תורמים כבר אחוזים ממשכורתם. אך כאשר אמרנו להם ולהן שלא מדובר בתרומה, כי אם בהשבת כספים ציבוריים לציבור, התשובה כבר הייתה פחות נחמדה, והצביע על כך שיעשו עם כספם מה שהם רוצים. רק שהם שוכחים שלא בכספם מדובר, כי אם בכספנו. אנחנו מינינו אותם, ואנחנו מסרבות ומסרבים לתת להם העלאה כעת במשכורתם.

נתנו לחברות וחברי הכנסת שבועיים לענות לנו. במהלכם נוכל לראות האם אכן ההתנגדויות שלהם הועילו או לא, ואם לא יועילו אלה,  מה יעשו עם הסכום הנכבד שיצטרף לחשבונם בסוף ינואר 2014. אתן מוזמנות ומוזמנים להצטרף לדרישתנו, על ידי לחיצה פשוטה על הצטרפות לאירוע, שאינו מחייב הגעה, אך כל כולו תמיכה בדרישה שכספי הציבור יושבו לציבור. כמו כן בהצטרפותכן תוכלו לעקוב איתנו אחרי התשובות שאנחנו מקבלות מכל אחת ואחד מחברי וחברות הכנסת, ולראות מי מהם באמת יוותרו על ההעלאה שלהם ושלהן במשכורת.