צמרת הביטחון הישראלית היא חבורה של כוסיות

אתמול קיבל הציבור הישראלי מתעב הפוליטיקאים ממתק נדיר: בית משפט השלום הסיר את צו איסור הפרסום על הקלטות מלשכתו של הרמטכ?ל לשעבר גבי אשכנזי, ודרכן מתבהרת רשת מסועפת ודביקה של קשרים ותתי-קשרים בין הצמרת הביטחונית, יועצי התקשורת שלהם וכתבים צבאיים. ההקלטות, שנבחנו בדקדוק במסגרת חקירת פרשת הרפז, חושפות מערכת משומנת ומלאת מרירות של כיסויי תחת, הסתרות ושקרים, לצד חריגות צורמות מסטנדרטים מקובלים של אתיקה עיתונאית.

אז העיתונאים משקרים לציבור ומדליפים מידע באופן סלקטיבי בין בכירים; הבכירים מלרלרים זה על זה בפני עיתונאים, כולם בורחים מקבלת אחריות ואף אחד לא מתעניין בתפקוד תקין של המערכת. או כמו שגבי אשכנזי הכתיב לרוני דניאל: "גבי אשכנזי יש לו מדינה להגן עליה, יש לו צבא לנהל אותו והאחריות היא שמנחה אותו ומדריכה אותו… ומי שעוקב אחר סדר היום שלו יודע מה הוא עושה. אני מבקש שכל מה שקשור אליי, אני אומר לך: אני עובד, מבקר במשפחות השכולות, הולך לתרגילים, עוסק בדיונים, יש לנו מאיראן עד החמאס. זה מה שאני עושה כל הזמן”.

אה-הא. שמענו.

סכינים בגב והורמונים, נשמע מוכר?

פרקליטיו של אשכנזי פטרו את הדברים כ?שיחות רכילות ששומעים בכל משרד?, מה שמעלה את השאלה – האם הצמרת הביטחונית של ישראל הן חבורה של כוסיות?

לא במובן הפיזי, כמובן, הרי ברור שכולם גברים-גברים (ובמיוחד רוני דניאל המסוקס), אלא במובן המקובל של המילה – חבורת קשקשניות שיותר עסוקות בלתקוע סכין בגב אחת לשנייה מאשר לעשות את העבודה שלהן, בין גלים-גלים של הורמונים שמונעים מהן לחשוב באופן רציונלי וענייני.

נשמע מוכר? זה הרי הטיעון שנשלף בכל פעם שעולה השאלה בדבר מיעוטן של נשים בצמרת הביטחונית והמדינית – הורמונים, תככנות, דו פרצופיות. אה, ושכחתי את הרגשנות, שבאה לידי ביטוי באמפתיה מזויפת סטייל ?אני מרגישה סדק משמעותי באמון, אני מתפרקת, אני מגנה עליך בגופי ובנפשי? שנענים ב?תזכרי שגם אני אוהבת אותך ואל תפליגי בכל מיני הפלגות? (יעני, אל תיכנסי לסרטים, אחותי). אה, רגע, בעצם הביטויים האלה מיוחסים לבניהו ולאשכנזי. שלא לדבר על הרכילות – הרי בינינו, איזה סודות כבר צריך לשמור בצמרת הביטחונית?

מרגיש סדק משמעותי באמון? שוב אתה ביום הזה בחודש?

זה לא שיש משהו רע ביחסים מורכבים בין גברים, להפך. זה נחמד כשגברים מתחברים לרגש שלהם ולא מדכאים את המרמור ואת חוסר שביעות הרצון שלהם. זה יפה שיש הרבה רבדים במערכות יחסים של שנים, ולא רק ?הלו גבר, מה נשמע??. כלומר, הייתי מעדיפה שהם ישמרו את זה לסופי השבוע, אבל כל כך הרבה רגש חייב גם לזלוג ליחסי העבודה.

אבל איך מיישבים את הסתירה בין ההדרה של נשים מהתחומים הללו על בסיס אמוציונליות יתר, רכלנות ותככניות, עם העדויות בשר ודם הללו לגברים בכירים שלוקים באותן התכונות? ובכן, מתעלמים. זה מה שהתגובות לטור יבקשו שנעשה, כי ?לא צריך להכניס נשים לכל דבר?. לפחות משהו טוב אחד צמח מהפרשה הזו – נוכחנו לגלות שרוני דניאל הוא לא המאצ?ואיסט המיושן שחשבנו שהוא. הו לא, רוני דניאל הוא הגבר החדש.