ילדי פוליטיקאים צריכים להישאר מחוץ למשחק

אמריקה כמרקחה. סשה ומליה אובמה, בנותיו של נשיא ארה"ב, ברק אובמה, צולמו יחד עם אביהן בעוד-טקס-רשמי בבית הלבן כשהן לבושות בחצאיות קצרות ונראות משועממות למדי. אליזבת לאוטן, מנהלת התקשורת של סטפן פינצ'ר, חבר הקונגרס האמריקני, מצאה לנכון לספר לעולם קבל עם עדה ופייסבוק מה היא חושבת על הילדות:

"סשה ומליה היקרות, אני מבינה שאתן נמצאות בדיוק בשנות הנעורים הנוראיות האלה, אבל אתן חלק מהמשפחה הראשונה של ארה"ב. נסו להיראות ברמה קצת יותר גבוהה. לפחות תכבדו את המקום בו אתן נמצאות. מצד שני, ההורים שלכן לא מכבדים את העמדות שלהם כל כך, או את האומה האמריקאית בכללותה, אז מניחה שאין לכן ממש מודל טוב לחיקוי. ובכל זאת, תתעלו על עצמכן. תתנהגו כאילו להיות בבית הלבן זה משהו שחשוב לכן. התלבשו בכבוד ולא כאילו אתן נמצאות באיזה בר. ובוודאי אל תעשו פרצופים באירועים ציבוריים שמשודרים בטלוויזיה"

זה, ככל הנראה, לא היה צעד חכם של לאוטן שזכתה תוך רגעים ספורים למתקפה חסרת תקדים במדיה החברתית. הגולשים הזועמים דרשו את פיטוריה המידיים ולאוטן מיהרה למחוק את הפוסט המקורי ולפרסם התנצלות בפייסבוק: "אחרי קריאה מחודשת של מילותיי באינטרנט, אני יכולה לראות בצורה ברורה יותר עד כמה פוגעניים היו הדברים שכתבתי. אני רוצה להתנצל בפני כל מי שהעלבתי ואני מתחייבת ללמוד ולצמוח מהניסיון הזה".

זה לא ממש עזר לה. אתמול בבוקר היא התפטרה (או אולצה להתפטר) מתפקידה.

דובר הבית הלבן, ג'וש ארנסט אמר בתגובה: "אני נדהם שיש פוליטיקאים שניצלו את ההזדמנות של אירוע חג ההודיה כדי לבקר את המשפחה הראשונה,כדמויות ציבוריות ופוליטיות אנחנו חייבים לבחור את המילים שלנו בחוכמה".בתשובה לשאלה האם הוא מאמין שבנותיו של הנשיא צריכות להיות "מחוץ לתחום", ענה הדובר ש"עיקרון כזה הוא הגיוני למדי". הדובר טען שההתנצלות הפומבית של לאוטן בפייסבוק הייתה "הדבר הנכון לעשות" אולם לא התייחס ישירות להתפטרותה.

אם לאוטן הייתה מבקרת אופנה, בלוגרית או עיתונאית, הביקורת שלה הייתה אכזרית באותה מידה אבל עדיין מתקבלת על הדעת. היות ולאוטן עובדת בשיתוף עם הקונגרס האמריקאי, לא ממש ברור מה היא חשבה לעצמה. כך או כך, הסיפור שמסעיר בימים האחרונים את ארה"ב מעלה שוב לדיון את חייהם הלא פשוטים של ילדי נבחרי הציבור.

סשה בת ה-16 ומליה בת ה-13 חוות את גיל ההתבגרות שלהן תחת פרוז'קטור תמידי. הלבוש שלהן, צורת העמידה ומחוות הגוף נתונים לביקורת 24/7. אמנם כל ילדי המפורסמים חביבים על צלמי הפפראצי וכתבי הרכילות אולם ילדים של פוליטיקאים בכירים נדרשים לממלכתיות מעושה, כובד ראש ורצינות גם אם הם בתחילת גיל ההתבגרות. איש לא יוותר להם אם הם ישתכרו באיזו מסיבה, יתנסו בעישון סיגריות, יתלבשו בהתאם לגילם או חלילה יפגינו שעמום קיצוני בטקס שבואו נודה באמת הוא משעמם בצורה קיצונית בבית הלבן. אמות המידה הנדרשות מילדי הפוליטיקאים זהות לאמות המידה הנדרשות מהפוליטיקאים עצמם אף על פי שלכל אדם בר דעת ברור לחלוטין שמדובר במשחק לא הוגן.

סשה ומליה אובמה לא נבחרו לנשיאות ארה"ב מעולם. נכון, גם מישל אובמה, אשתו של, לא נבחרה לתפקיד אבל כאדם בוגר ניתן לומר שהיא ידעה למה היא נכנסת, שהעניין נידון איתה ושהייתה לה את זכות הבחירה. לילדים, במקרה הזה, אין את זכות הבחירה. איש לא שאל אותם מה הם מעדיפים ואיש לא התעניין בשאלה אם מתאים להם לשמש מודל לחיקוי למיליוני אמריקאים.

גם בישראל יש כמה ילדים שנדרשים להתמודדות עם הסוגיה. אתמול התגייס אבנר נתניהו, בנו הצעיר של בנימין נתניהו, לצה"ל. המשפחה הראשונה של ישראל הגיעה לבקו"ם ללוות את נתניהו ג'וניור לשלוש שנות מדים מלווה בצוותי צילום. הידיעה על גיוסו סיימה את מהדורות החדשות, באופן טבעי. עד כאן לגיטימי.

העיתונאי, יגאל סרנה, פרסם אתמול (יום ב') בפייסבוק את אחת התמונות מהבקו"ם בצירוף הפוסט הבא:

הכל סביב האיש הזה כוזב עד הפרט האחרון. זו משפחה שלולא הייתה בפוליטיקה הייתה בטיפול אינטנסיבי של מחלקת הרווחה של עירית ירושלים. גיוס הבנים. אהובת הבן הבכור. שירות הבן הצעיר המטופל. שקריו של האב. יחסיו עם האם. מצבה הנפשי. אלוהים. "קרקס של אי תפקוד" כמו שקראה פעם כללית לכל משפחה ידידה אנגליה שלי ועוד טרם ראתה את קרקס הפריקים הזה.

שיהיה ברור, הסימפטיה שאני רוכשת לראש ממשלת ישראל שואפת לאפס. אני מאמינה שנתניהו הוא ראש ממשלה כושל ושהוא צריך לפנות את כסאו ויפה שעה אחת קודם. גם הסימפטיה שאני רוכשת לאשתו, שרה נתניהו, לא מרקיעה שחקים. ועדיין, לא רואה שום סיבה הגיונית להכניס את ילדיהם הצעירים וחסרי הניסיון לקלחת הזו. לומר על המשפחה הזו שהיא "קרקס של פריקים" ממצב גם את יאיר ואבנר נתניהו כפריקים ואת החיים שלהם כ"קרקס". גם אם זה נכון, אין לשום עיתונאי את הזכות לרדת לחייהם של שני צעירים שכל פשעם הוא שנולדו למשפחה שיושבת בהנהגת המדינה קצת יותר מדי שנים. אבנר נתניהו הוא עוד בן 18 שהתגייס לצבא. להפוך את התמונה המסורתית שלו כמתגייס בבקו"ם לפוסט משפיל זה, לכל הפחות, לא הוגן.

אבנר נתניהואור סופרבנימין נתניהוברק אובמהפוליטיקאים