בוז'י הרצוג: הגבר שמפחיד את הימין

בוז'י הרצוג וציפי לבני הודיעו אמש על איחוד שתי המפלגות – העבודה והתנועה. את התגובות לאיחוד הזה ניתן לחלק בצורה גסה לשני סוגים: אנשי שמאל וימין שקצה נפשם משלטונו של נתניהו ושמחים לראות אלטרנטיבה ישימה להחלפתו גם אם היא לא בדיוק כוס התה שלהם ואנשי ימין המומים שהפחד עלה להם לראש והוציא משם את ערימות הרפש ששכבו שם מלכתחילה. נגיד, חנוך דאום.

מצחיק חנוך דאום. מה, לא צחקתם?

למעלה מ-7,000 גולשים דווקא כן צחקו וזיכו את דאום הגבר-גבר בלייק שבא מהלב. קל להבין אותם. מה יותר מצחיק מלקרוא לבוז'י אישה? מה יותר משעשע מלהצביע על עדינותו לכאורה של הרצוג, שהיה רק קצין ביחידת 8200 ומאחוריו רק 15 שנה של שחייה בפוליטיקה הישראלית אולם פניו, קולו, חתך דיבורו והתנהלותו פשוט לא משדרים את הגבריות הראויה?

איזו דרך יצירתית יותר תמצאו כדי להעליב אדם שמתמודד בבחירות דמוקרטיות? נו, באמת, תסתכלו על בוז'י. הרי מה האסוציאציה שעולה לכם לראש? חנון? כן, יש משהו. הומו? כן, קצת על אף שהרצוג חד משמעית לא הומוסקסואל. כוסית? יש מצב. לא-גבר? בהחלט. אישה? הו, כן, בדיוק זה! זו ההגדרה שחיפשנו, אישה! ובינינו, אין עלבון גדול יותר מלהיות אישה במדינה הזו.

ברור שגבריות קלאסית כפי שאנחנו מכירים ואוהבים (או מקיאים ממנה, תלוי את מי שואלים) היא לא בדיוק המאפיין של הרצוג. אם הוא היה "גבר" הוא לא היה מסכים לרעיון הזה של רוטציה עם אישה. איזה גבר נותן לאישה לנגוס לו בעמדת הכוח? ועוד חצי-חצי? כלומר, ממש לחלוק איתה את זמן הישיבה על הכסא המלכותי שווה בשווה? תגידו, אתם השתגעתם?

זו הייתה דרכו המשעשעת של דאום להבהיר לקוראיו עד כמה הוא לא מרוצה מהזיווג הזה. אישה פלוס גבר שהוא לא באמת גבר עשויים לעמוד בראש המדינה הזו. אוי לנו, מה יהיה גורלנו? איך נפקיד את הביטחון שלנו בידי שתי נשים? הרי זה ברור שרק גבר-גבר אחד חזק, אמיץ, איתן ונחוש (וכמובן, עם רקע צבאי) יכול להנהיג מדינה מסובכת ומתוסבכת כמו ישראל. אז נכון שהאחרון שעמד בראשה רק דרדר את הביטחון, הכלכלה, החינוך, הבריאות, התרבות ויחסי החוץ אבל היי! הוא גבר!

גם ח"כ זאב אלקין, יו"ר הקואליציה נלחץ והתבוסס בפחדיו. הוא לא קרא להרצוג אישה. בשיחה עם ערוץ 10 הוא הסתפק בכינוי אחר- חנון.

"האם הייתם נותנים לחנון שעם 15 מנדטים סגר הסכם רוטציה חצי חצי עם אחת שלא עוברת את אחוז החסימה לנהל בשמכם איזשהו משא ומתן? השמאל מציע לנו את ממשלת הכיסאות המוזיקליים: יחלקו כאן את ראשות הממשלה כמו עוגה בגן ילדים. ממש ?ממשלת היפה והחנון?. מישהו יקנה דבר כזה?

אלקין ודאום משדרים על אותו גל: הרצוג לא מתאים לראשות הממשלה כי הוא לא מספיק גבר בשבילנו. מיהו גבר? גבר הוא אחד כזה שמשדר עוצמה וסמכותיות וביטחון וכריזמה, מישהו ש"מבין בביטחון", אסרטיבי שיודע לדבר בשפת הכוח כי הרי זו השפה היחידה שהערבים מבינים, לא? (איכשהו, דיברנו אותה למעלה מ-60 שנה וזה לא ממש עבד אבל אל תבלבלו אותנו עם העובדות), אחד שלא יסכים בשום פנים ואופן למחול על כבודו ועל האגו שלו ולחלוק עם אישה את תפקידו.

אגב, רק לצורך ההבהרה, מעולם לא הצבעתי למפלגת העבודה או לקדימה/התנועה ואני בספק אם בבוא היום אצביע לבוז'י ולבני אבל אני לא בספק בכלל שנמאס לי מאמירות מיזוגניות ומטופשות כמו של דאום ואלקין וגם נראה לי שחשוב להזכיר להם פרט אחד קטן שהם פספסו:

ב-20 השנה האחרונות היו פה רק גברים ממש ממש גבריים כמו שאתם אוהבים. איכשהו, זה לא גרם לעתיד של המדינה הזו להיות יותר ורוד. עשו לכולנו טובה, קחו את הגברים האמיתיים הלא חנונים שלכם וסעו מפה.

אור סופרבוז'י הרצוגחנוך דאום