פייסבוק צנזרו צילום ויראלי מדהים של אישה שמיילדת את עצמה

רבים מתארים את תהליך הלידה כסוג של נס מופלא. יש משהו עצמתי ובלתי נתפס ברגע בו מגיעים חיים חדשים לעולם אבל מה קורה כשמישהו טורח לצלם את הרגע הזה בלי לטשטש את הדם והדרמה, בלי לייפות את המציאות שהיא מדהימה, כאובה, הכי טבעית בעולם ויחד עם זאת קשה לעיכול? ונניח שהרגע הזה צולם- מה קורה כשמחליטים לפרסם את התמונה ברשת החברתית הגדולה בעולם?

רופא מיילד מטייוואן חווה על בשרו כיצד תצלום ויראלי מחדר לידה בו רואים אישה שמוציאה את התינוק שלה מתוכה במו ידיה נמחק על ידי פייסבוק תחת התירוץ שהצילום "עובר על חוקי הפורנוגרפיה".

ד"ר לין צו-האנג מהמרכז הרפואי דיאנטוס שבטאיפיי צילם את אחת הפציינטיות שלו, ברגע השיא של הלידה, כשהושיטה את ידה, חייכה, ומשכה את תינוקה מבין רגליה. הרופא פרסם את התמונה בפייסבוק לאחר שקיבל את אישורה של היולדת. "האישה הסופר-אמיצה הזו הביאה לעולם את התינוק שלה בעצמה. איזה יופי!", כתב הרופא לצד התמונה.

אין ספק, מדובר בתצלום גרפי ומפורש מאוד וכן, יש שם גם דם- שזה טיפוסי לכל לידה – אבל חשוב לציין שזרועותיה של המטופלת ממוקמות בדיוק במקום הנכון ומכסות את הנרתיק. התמונה הזו קיבלה 10,000 לייקים תוך שעות ספורות מנשים נרגשות שהיו ברגע הזה ומגברים שהיו עדים לו אבל אז מישהו בפייסבוק החליט לסגור את השאלטר. הרופא, בפוסט שפרסם מאוחר יותר בעמוד שלו הסביר שבפייסבוק החליטו לצנזר לו את התמונה כי הם רואים בה "תוכן פורנוגרפי". "אני מאוד נסער מההחלטה הזו", כתב.

פייסבוק ידועה ביחס העוין שלה לעירום נשי – בעיקר לזה שאיננו מתיישב עם הקונצנזוס המקובל – וחלק מהחלטותיה לצנזר תמונות מסוימות גרפו בעבר שפע תגובות שליליות. מוקדם יותר השנה, סקיצה של שתי נשים עירומות על שקית (בתמונה) המייצגת קבוצה עורכות דין שפועלות למען קידום נשים נאסרה אף היא לפרסום. בהמשך נמחק סרטון וידאו להגברת המודעות לסרטן השד כי הוא "פוגעני", ובשנה שעברה פייסבוק איים בהשעיה על צלמת מאוסטרליה שסדרת צילומים שלה  שהציגה את "האמת והיופי בלידה" נחשבה ל"מפורשת מדי". אלו הן רק כמה דוגמאות.

במקרה הזה, לין העלה את אותה התמונה גם לחשבון האינסטגרם שלו ושם, נכון לכתיבת שורות אלה, היא עדיין זמינה לצפייה. על אף הוויראליות של הצילום, עד כה אף אחד בפייסבוק לא הסביר בצורה פומבית מדוע התמונה הוסרה מהדף שלו, אבל חשוב לציין שענקית המדיה החברתית מחזיקה גם באינסטגרם. ייתכן שישנן הנחיות שונות או אכיפה שונה אבל גם לאינסטגרם יש בעיה מובהקת של צנזורה בכל הקשור לגוף הנשי. על פי ה"דיילי מייל ", לין קיבל משוב בדף הפייסבוק שלו מגולשים שכתבו לו במפורש שהוא לא צריך להיות מופתע שהתצלום צונזר.

"דוקטור, התמונה שלך היתה יפה מאוד ומלאה באהבה", כתב אחד המשתמשים. "אבל היא בהחלט היתה מזעזעת מדי – לא כל אחד יכול להתמודד עם זה".

הרופא בחר להשיב לטענות בנוגע לאופי המזעזע של התצלום בפוסט באינסטגרם: "כן, זו תמונה 'מזעזעת', אבל ככה הגענו לעולם", כתב. "אנחנו צריכים להיות אסירי תודה לנצח לאימהות ולנשים האמיצות שלנו על כל מה שהן עוברות".

שימו לב, ייתכן שגם אתם תמצאו את התמונה הזו קשה מדי לצפייה וזו הסיבה שהיא ממוקמת בסוף הכתבה. אם זה עשוי לקרות, זו ההזדמנות האחרונה שלכם לחזור אחורה ולהימנע מצפייה.

אם לא, גללו למטה.

.

לידהמיילדותפייסבוקצנזורה