פייסבוק חוסמת נשים שהעזו לכנות גברים 'חלאות'

"פירסמתי בנובמבר את המשפט "גברים הם חלאות" ונחסמתי לשבעה ימים", סיפרה הקומיקאית אליסון קלמפ לדיילי ביסט. קיילה אייברי, קומיקאית מבוסטון, סיפרה שהושעתה מפייסבוק קרוב לעשר פעמים, שהאחרונה שבהן היתה ל-30 יום. אחת הפעמים הראשונות שבהן הורחקה מפייסבוק, התרחשה כשהעמוד שלה הוצף בטרולים שקראו לה בכינוי גנאי ובמונחים סקסיסטיים. אייברי כתבה "גברים ממשיכים להיות גרועים ביותר", מכיוון ש"חשה חסרת אונים בניסיון לעצור את השנאה שלהם", לדבריה. "היה שם בחור שאיים למצוא את הבית שלי ולהרביץ לי. הורחקתי לפני שהספקתי לדווח עליו בהצלחה".

עם התעוררות תנועת ה-metoo#, מספר לא מבוטל של נשים הביעו בפייסבוק את התסכולים והאכזבות שלהן מגברים, ובאופן עקבי נחסמו או הושתקו מהרשת החברתית לתקופה שנעה בין יום לשבוע. נשים פרסמו משפטים גנריים, כמו "גברים הם חרא", "כל הגברים מכוערים" ו"כל הגברים הם מכוערים לכאורה" – והפוסטים שלהן הוסרו.

לאחר שהנושא הועלה בקבוצת פייסבוק פרטית של 500 קומיקאיות, נשים התחייבו להעלות פוסט ובו וריאציה של המשפט "גברים הם חלאות" ב-24 בנובמבר כדי לעורר מחאה. כמעט כל אישה שניסתה למחות הורחקה. "זו לא היתה המחאה הטובה ביותר כי אין ספק שהיא לא עבדה", אמרה קלמפ לאתר הדיילי ביסט. אייברי סיפרה לאתר שהיא עדיין סובלת מההשלכות, לאחר שהעלתה את המשפט "גברים הם זבלים" באותו היום.

"החברה עובדת קשה כדי למגר כל תופעה הקשורה בהטרדה"

תנועת ה-#גםאני התפשטה באוקטובר ברחבי הרשתות החברתיות. ההאשטג הביא נשים לספר על ההטרדות, התקיפות המיניות ומקרי האונס שעברו. רבות הפסיקו להתבייש ולהסתתר, ויצאו מארון הקורבנות. הטריגר לכך היה תלונות מרובות נגד מפיק העל ההוליוודי הארווי ויינשטיין. היחס הלא סלחני של הוליווד הביא נשים רבות לכתוב בפייסבוק תחת ההאשטג, שהצביע על סולידריות בין נשים והתחלה של שינוי חברתי משמעותי ביחס הסלחני לגברים ולמעלליהם. כמה אירוני שהמהפכה הזו התחילה בפייסבוק, שבמקום לאמץ את התנועה ההמונית ואפילו לקחת קרדיט על הוקעת נורמות חברתיות פסולות, החל מיד ליירט פוסטים ומשפטים כלליים למדי על גברים.

מיירטים פוסטים על גברים. צילום: shutterstock

ב-28 בנובמבר שרשור הטוויטר של הקומיקאית ריי סאני, שבו תיעדה את ניסיונה בהשעיה מפייסבוק, הפך לוויראלי, ונשים רבות החלו לשתף את סיפוריהן. הבעיה נהיתה כה נרחבת, עד כי אייברי יצרה אתר כדי לתעד את כל סיפורי הנשים שהושעו מהרשת החברתית. האתר, FacebookJailed.com, משתף חוויות של נשים שהוענשו על ידי פייסבוק, על שכתבו הערות לא מזיקות על גברים, או שענו לטרולים, לעתים בעיקר מפני שפיסבוק לא עשה דבר נגד גברים שהטיחו עלבונות או הערות גזעניות.

"הקומיקאית ריי סאני סומנה על ידי טרולים נאצים שהטיחו בה עשרות הודעות נאצה ואיומים במשך ימים שלמים", נכתב לאחרונה באתר. "סאני הורחקה על ידי פייסבוק, בזמן שתוקפיה עדיין חופשיים לכתוב את דברי הנאצה שלהם מבלי להפר את כללי הקהילה". הפוסט מציג גם צילומי מסך של סאני, בהם ניכר בבירור שפייסבוק לא מוחקת תגובות שקוראות לה "ניגרית", למשל.

בפנייה לפייסבוק, ענה דובר מטעמה שהחברה עובדת קשה כדי למגר כל תופעה הקשורה בהטרדה, והדגיש כי כל פוסט שמפר את כללי הקהילה מוסרים. כשנשאל מדוע הצהרה כמו "גברים הם חלאות" מפרה את כללי הקהילה, השיב הדובר כי ההצהרה הזו היתה התקפה ודברי שטנה כלפי קבוצה מוגנת, ולכן זה הוסר בצדק.

יצוין כי ביוני נחשף שגברים לבנים מסומנים ברשת החברתית כקבוצה מוגנת. הדובר הבהיר כי הסיבה לכך היא שכל המגדרים, הגזעים והדתות נחשבים לקבוצות מוגנות תחת מדיניות פייסבוק הנוכחית. יחד עם זאת, אין ספק שאפילו עם 7,000 מנטרי תוכן של פייסבוק, ישנם משפטים שנופלים בין הכיסאות.

קבוצת הקומיקאיות שיערה שבגלל שרוב מנטרי התוכן של פייסבוק הם גברים ובגלל מיזוגניה מובנית שלהם, הענישה מפלה ורחוקה מלהיות שיוויונית. כדי לבחון זאת, כתבו כמה משתמשי פייסבוק בפרופיל שלהם "נשים הן חלאות" וביקשו מחבריהם לדווח עליהם. ומה קרה? כלום. עד כה אף אחד מהם לא נאלץ להתמודד עם ההשלכות.

על פניו, ההסבר הזה הגיוני אבל ככל הנראה הוא בכל זאת שגוי. עובדי פייסבוק מקבלים הכשרה נרחבת לגבי נושאים ספציפיים, ועבודתם מבוקרת ונבדקת כדי לאתר כל הטיה אישית. ואולם המערכת רחוקה מלהיות מושלמת. אחת הבעיות היא שפוסטים "בעייתיים" רבים נבחנים באופן אינדיווידואלי, ללא ההקשר שלהם, בשל שמירה על פרטיות. המנטרים לא יכולים לראות מידע אישי או דמוגרפי לגבי כותב הפוסט. המשמעות היא שלרוב הם לא יכולים לדעת אם התוכן הועלה על ידי אשה לסבית שחורה או גבר סטרייט לבן. בנוסף, המנטרים לא יכולים לדעת אם כותב הפוסט מעלה באופן תדיר פוסטים על עליונות הלבנים, או שהשתתף בעבר בקמפיין הטרדה מכוון נגד קבוצות ספציפיות.

כשזה נוגע לדברי שטנה, זהות האדם שהעלה את הפוסט רלוונטית כמו הדברים שנכתבו. משמעות העובדה שהמנטרים לא מקבלים את המידע הזה היא שהצהרות לא מזיקות יכולות להיות מפורשות באופן שגוי, ולהפך. כמובן שגם ההקשר חשוב. אחת הסיבות שקומיקאיות מורחקות ללא הרף היא שהמנטרים לא מזהים את ההומור בפוסטים שלהן. מונחים מטאפוריים כמו "החרימו גברים" מפורשים פשוטם כמשמעם תחת כללי הקהילה של פייסבוק, ונשים סובלות מההשלכות של ניסיונותיהן להביע את עצמן.

בלי כושים וקוקסינלים

בישראל עוד לא דווחו מקרי חסימה של נשים על רקע מיזנדריה לכאורה, אבל לפני כשנה דווח על גל של חסימות בשל שימוש במלים לא נאותות כביכול. כושי וקוקסינל היו שתיים כאלה, אלא שניכר בבירור שבפייסבוק ממש לא עוצרים כדי לבדוק את ההקשר. תמונה שבכיתוב שלה ניתן קרדיט לצלם גיא כושי הוסרה בשל השימוש במלה כושי, למרות שזהו שמו של הצלם ומתכונים לעוגה כושית נמחקו אף הם, בשל כינוי הגנאי שניתן לעוגה. כך היה גם לגבי קוקסינל, אחד מהמשתמשים העלה כפוסט את הערך לאמנית הצרפתייה הטרנסקסואלית, שכינוייה היה קוקסינל (חיפושית בצרפתית) והפוסט הוסר.

אין מקום לגיא כושי. צילום: shutterstock

בעבר, מיזנדריה אירונית הייתה דרך פופולרית עבור נשים להתמודדות עם החיים בעולם שבו הן נחשפות להתעללות מצד גברים בעלי כוח. ואילו היום, אם אשה תכתוב בפייסבוק כי היא "רוצה לכלוא גברים ולחלוב מהם את דמעותיהם הזכריות", היא עלולה לאבד במהירות גישה לחשבונה. הטרולים יודעים זאת היטב. "הדבר האירוני בנאצים פשוטם כמשמעם הוא שהם הפכו את הבנת הדברים פשוטם כמשמעם לנשק בידיהם", כתבה לאחרונה כתבת באזפיד קייטי נוטופולוס.

גם נשים שלא מגיעות מעולם הקומדיה, שתוכן שפרסמו סומן או נמחק, ציינו לי כי לא נוח להן לפרסם תוכן רגיש כמו #גםאני. אייברי אמרה כי פרסום פוסט בפייסבוק כיום, לא משנה באיזה נושא, מקבל אותה תחושה כמו הליכה בשדה מוקשים. "אני חוטפת רגליים קרות כשאני באה לפרסם חומרים, במיוחד כשמדובר במשהו שאני רוצה להסב את תשומת הלב אליו. שיתוף כלשהו נעשה מורט עצבים. אני לא מפסיקה לחשוב על מה שפרסמתי: זה בסדר? זה לא בסדר? מה הולך לעבור את הגבול הפעם? אני מתחילה להשתגע מזה".

לדברי הקומיקאית הת'ר פינק, הבעיה החלה להתפשט לאינסטגרם. כמה וכמה תמונות שלה נמחקו, כשדיברה על ההרחקה שלה מפייסבוק, והיא לא סומכת על הפלטפורמה הזו יותר. התחושה כעת, והיא קשורה עבותות לתנועת #גםאני, היא שפייסבוק משתיק נשים.

גבריםפייסבוקפמיניזםצנזורהקמפיין metoo