הנשים הכי מושמצות ברשת מספרות למה הן עדיין נשארות שם

עבור נשים רבות, כל נקיטת עמדה או הבעת דעה מביאות עליהן שלל תגובות נאצה, במיוחד כשמדובר בנשים שעוסקות בתחומים כמו פמיניזם, זכויות הלהט“בים או גזענות. למרבה הצער, בעידן הרשתות החברתיות נראה שעלבונות ונאצות הם חלק בלתי נפרד מהעבודה. ובכל זאת, אותן נשים אמיצות ממש לא מתכוונות לתת לתגובות האלו להשתיק אותן ולהכניס אותן לחדר חשוך ומבודד שבו הן יחשבו על המעשים שלהן. להפך, הן ממשיכות להיות פעילות ברשתות, ואף יותר מזה – מאמינות בכוח שיש להן. הנה כמה מהן:

מוניקה לוינסקי

במשך שנים נחשבה מוניקה לוינסקי לאחת הנשים הכי מושמצות ברשת, וכל זאת מפני שהעזה לספר את האמת. היא ניסתה לשמור על פרופיל נמוך במשך זמן מה, אבל אז הבינה שאם אי אפשר להילחם ברשת – אפשר להשתמש בה, משום שדווקא היא יכולה להיות המקום שבו לנשים יש את ההזדמנות להציג את הגרסה שלהן.

"כנשים, מה שחיוני ברשתות החברתיות זו הדרך שבה אנחנו יכולות להשתמש בהן כדי להשמיע את הקולות שלנו או לשלוט בנרטיבים שלנו. יש משהו חזק בתקשורת ישירה – שהיא לא מתווכת דרך עדשה של מישהו אחר".

כעת מנהלת לוינסקי קמפיין נגד בריונות ברשת ובמקביל היא אחת התומכות הנלהבות של המדיות החברתיות השונות, כי היא מוצאת שהיכולת של הרשת לחבר בין אנשים והכוח שהיא מעניקה בידיעה שאנחנו לא לבד, מביאים הרבה תקווה.

אפריל רג'ין

המייסדת של קמפיין OscarsSoWhite יצאה נגד מיעוט המעומדים השחורים באוסקר בפרט ובשאר הטקסים של תעשיית הבידור בכלל. בהיותה גם אישה וגם שחורה, היא ספגה הערות גזעניות, מיזוגיניות וכמובן – כאלו שמשלבות את שניהם. לדבריה, אנשים ברשתות אומרים לה דברים שהם לעולם לא יעזו להגיד בפגישה פנים מול פנים. גם עליה וגם על ילדיה איימו באלימות פיזית, בין השאר על ידי אנשים שאמרו לה שאם היא לא תתפטר הם יפגעו במשפחתה. כמובן שהאינסטינקט במצבים כאלו דורש להתקפל ולהתחבא מתחת לשולחן, ובאופן כללי להעלם מהעולם, אבל דווקא לרג'ין יש הרבה אמון ברשת, במיוחד כשהיא עדה להמונים שמתגייסים באמצעות הרשת בכל פעם שזקוקים להם.

רוזלין וורן

העיתונאית כבר רגילה לקבל הודעות נאצה על בסיס המגדר שלה, בין השאר כאלו שקוראים לה "זונה" או "טיפשה", אבל כנראה שהשיא היתה הודעה שהגיעה לפייסבוק שלה, שבה היתה תמונה של צעיר עירום לגמרי ואוחז בסכין.

אבל גם אחרי שלל העלבונות וההטרדות האלו, וורן עדיין מאמינה בכוח של האינטרנט לאחד. "במהלך השנים ראיתי קבוצות פמינסטיות ונשים מכל קצוות העולם שנפגשות כדי לשוחח על האתגרים העומדים בפני נשים בקהילות שלהן. רק לעצם שיתוף הידע הזה יש את הכוח לעזור להן להתרומם…לראות איך נשים מתחברות ברשת כבר עוזר לנו להרגיש קצת פחות לבד ולהבין איזה כוח עצום יש לנו".

ג'סיקה ולנטי

ולנטי היא סופרת, בלוגרית, מייסדת של אתר Feministing ובעיקר נחשבת לאחת הפעילות הפמינסטיות המפורסמות בעולם. לכן זה אך צפוי שהיא תקבל לא מעט הודעות ותגובות נוראיות, אבל שום דבר לא הכין אותה ליום שבו היא תקבל איומים אונס על בתה בת החמש.

מיד לאחר שהגיעו התגובות המזעזעות האלו, היא צייצה סדרת של ציוצים המומים וכואבים, ובין השאר כתבה: "נמאס לי מהחרא הזה. נמאס לי להגיד שוב ושוב כמה מפחיד זה, שנמאס לי שאומרים לי להתמודד עם זה. אני לא צריכה לחשוש לביטחון של הילדה שלי רק בגלל שאני כותבת על פמיניזם".

בעקבות המקרה ולנטי נעלמה מהרדר לכמה חודשים, משום שלדבריה היא אמנם רגילה להתמודד עם איומים, אבל הפעם היה מדובר במקרה מחליא ומפחיד במיוחד. כשהיא נשאלה איך חוזרים לרשת אחרי מקרה כזה, היא אמרה: "צעירים – ובפרט נשים צעירות – נותנות לי תקווה בתפקיד של האינטרנט. הקהילות שהן מטפחות, התמיכה שהן מספקות, זה כמעט מספיק כדי לגרום לך לשכוח את הנוראיות הכללית שיש באינטרנט".

האדלי פרימן

העיתונאית האדלי פרימן אומרת שההתעללות שהיא זוכה לה היא "פחות או יותר כל מה שהיית מצפה שפמיניסטית יהודייה תקבל באינטרנט, לצערי".

אני מקבלת הרבה הערות אנטישמיות, הרבה דברים שקשורים לשראל (למרות שמעולם לא כתבתי על ישראל), הרבה זבל מיזוגיני", היא מספרת. "בדרך כלל אנשים מספרים לי כמה אני מכוערת, כמה אני שמנה, ואיזו כלבה ציונית ועשירה אני ביחס שלי לנתניהו".

אבל מקרה אחד חרג במקצת מהעלבונות האנטישמיים ומיזוגיניים הטיפוסיים: "כשקיבלתי איום על פצצה, הייתי צריך לדווח על כך למשטרה, ואסור היה לי להישאר בדירה שלי באותו לילה", מספרת פרימן. "זה היה יותר מעצבן מאשר מפחיד, אם להיות כנה".

פרימן מספרת שבאופן פרדוקסלי, אותה הרשת שמביאה אליה את האיומים, היא גם זו שעוזרת לה להתמודד איתם. "אם הייתי מתמודדת עם ההטרדות האלו רק בכוחות עצמי, זה היה מרגיש נורא מדכדך ואפילו מפחיד. אני יכולה לראות באינטרנט את כל הנשים האחרות שמקבלות הטרדות, ואיך הן נלחמות בחזרה, כותבות בצורה מבריקה ועושות דברים מדהימים".