בעקבות פרשת בנו ריינהורן: כיצד אפשר להגן על ילדות ברשת?

לא מעט ילדות ונערות חולמות על קריירה בדוגמנות, ובעולם שבו כל ילדה יכולה לצלם סלפי סמי מקצועי  – החלום הזה נראה קרוב מתמיד. לא פעם, בנות נוער ונשים צעירות מקבלות הצעות עבודה בתחום דרך הרשתות החברתיות. אך לרוע המזל, לא תמיד מדובר בעובדים אמיתיים בתעשיית הבידור או האופנה, אלא במתחזים המנסים להפיל צעירות ברשתם ולנצל אותן.

בימים האחרונים נחשף כי בנו ריינהורן, מאמן נוער בן 35 מהרצליה נעצר בחשד לביצוע עבירות מין לרבות אונס, הטרדה מינית ומעשי סדום ב- 140 קטינות בנות תשע עד ארבע עשרה. על פי החשד, ריינהורן יצר קשר עם הקטינות דרך הרשתות החברתיות תוך כדי התחזות לסירוגין לסוכן (או סוכנת) דוגמנות, למפיק ולמעצבת בגדי ים. הוא שאל את הקטינות אם הן מתעניינות בדוגמנות, ודירבן אותן לשלוח לו תמונות עירום ולתעד את עצמן בעת שמבצעות מעשים מיניים.

צילום: shutterstock

הרבה ילדות ונערות חולמות על קריירה בדוגמנות, ועם הפריחה של רשתות חברתיות כמו אינסטגרם – החלום הזה נראה קרוב מתמיד. למרבה הזוועה, אנשים כמו ריינהורן מנצלים את הפלטפורמות האלו ואת תמימותן של נערות רבות למטרותיהם הנבזות. בעידן שבו גם לילדות בנות שמונה יש חשבון אינסטגרם עמוס בתמונות סלפי, איך אפשר להגן עליהן בדרך הטובה ביותר? הנה כמה עצות חשובות:

פרטיות היא לא מילה גסה

כשאת נערה, נדמה לפעמים כי המטרה העיקרית של הרשתות החברתיות היא להשיג לייקים – וכמה שיותר מהם. נערות עם מספר עוקבים גבוה ופרופיל פומבי חשופות יותר לסיכוי ליפול קורבן למטרידנים.

דברו עם בנותיכן על הסכנות הטמונות באינטרנט, וחייבו אותן להפוך את הפרופיל שלהן ברשתות החברתיות לפרטי לחברים בלבד עד שיהיו בוגרות מספיק להתמודד עם תשומת הלב (החיובית והשלילית כאחד) של פרופיל ציבורי באינסטגרם או בפייסבוק.

לא בטוחים אם ילדיכם בשלים לפרופיל פומבי או לא? תשאלו את עצמכם – האם הייתם שולחים את הילד שלכם לנסוע לבד באוטובוס? ברכבת? אם הם לא מספיק בוגרים כדי להתמודד לבד עם תנועה ואנשים זרים במציאות, הם כנראה גם עוד לא בשלים להתמודד לבד עם תנועה ואנשים זרים באינטרנט.

דבר עם הסוכנ/ת שלי (AKA אמא או אבא)

צילומי המסך של שיחות בין ריינהורן לקטינות חושפות מעשה שנראה שולי בהתחלה – אחת הקטינות מבקשת להתייעץ עם הוריה לפני ש"תיבחן" לפניו, והוא מבטל את הבקשה שלה ומשיב לה "אני קודם עושה אודישן ואם תתאימי – נערב את ההורים".

לא משנה אם הבת שלכם בת תשע או תשע עשרה, בקשו ממנה לדרוש שתגיע איתכם לאודישן או להקליט אותו בנוכחותכם. המטרה היא לא בהכרח להטריח אתכם לבוא איתה לאודישן (אם כי מומלץ מאוד לבוא ולא לתת לה להסתנוור מאבק כוכבים), אלא לבדוק מה דעתו של הצד השני על ליווי של ההורים או חברה. צלם, מעצב או סוכן אמיתי לא יתנגדו לנוכחות הורית במקרה של לקוחה צעירה או קטינה – ולרוב אף ידרשו אותה. לעומת זאת, מתחזים ינסו להניע את הנערה מהרעיון או יציעו קודם להיפגש או לדבר לבד "ולראות אם רלוונטי".

גוגל הוא חברו הטוב ביותר של האדם

אנחנו חיים בתקופה בה חיים שלמים מתנהלים באינטרנט – ואנשים פרטיים ועסקים כאחד משאירים את חותמם בעולם הווירטואלי. חפשו את מספר הטלפון ואת השם שאותו אדם נתן לבתכם, וחפשו כתבות על המשרד בו הוא עובד. טקטיקה זו מעולה לגילוי מתחזים כמו ריינהורן, אבל גם עוזרת למנוע מבתכם ליפול קורבן לחברות המתפרנסות מתביעת אנשים תמימים.

אם בתכם מדברת עם צלם והוא שולח תמונות שצילם לדוגמא, השתמשו בחיפוש תמונות בגוגל כדי לאתר את מקור התמונה ולראות אם הן באמת שייכות לו.

 

התכתבות של המאמן עם אחת הנערות

מחקר מקדים

למדו את בתכם לא להתבייש ולדרוש תיק עבודות, עמוד פייסבוק או את שם החברה בו עובד האדם איתו היא מדברת. איש מקצוע אמיתי ישתף בשמחה ובגאווה את הניסיון והמותג אשר עומד מאחוריו, ובתכם כנראה תיזכר לטובה כרצינית ומקצועית. מתחזה, לעומת זאת, כנראה יתעצבן מהשאלה ויתחיל במסכת מניפולציות רגשיות שתגרום לבתכם להרגיש כאילו השאלה שלה לא במקום או הופכת אותה לפחות "כדאית" להשקעה.

אנא ממכם, שמרו על עצמכם ועל ילדיכם. אנחנו חיים בעולם שבו נערות הן טרף תמידי, וציידים מסתובבים ומנסים ללכוד את הטרף החלש והנאיבי ביותר.

עלינו להגן על עצמנו ועל היקרים לנו תחת הידיעה שהרבה סכנות טמונות בדרך, ולהמשיך להילחם כדי שסיפורים כאלו יפסיקו להתקיים.

אימהותבנו ריינהורןהוריםילדותעברייני מיןפדופיליהרשתות חברתיות