טיילור ובן זיני, חיים בחרטא ואלין כהן. הגיע הזמן שתדעו במי הילדים שלכם צופים

אם אתם הורים לילדים או בני נוער, סביר להניח ששאלתם את עצמכם יותר מפעם אחת מה הם עושים באינטרנט. ואתם לא היחידים. אם תגגלו את השאלה הזאת תמצאו למעלה משמונה מיליון תשובות. מסתבר שמרבית ההורים מוטרדים מהזמן שהילדים שלהם מבלים בשיטוטים בעולם הווירטואלי, ובצדק.

אם פעם, כשהורים שאלו את הילדים שלהם 'איך היה בבית הספר?' או 'מה עשית היום?' הם הסתפקו בתשובה – 'היה כיף', היום השאלות שלנו חייבות להשתנות ואנחנו צריכים להתאים את עצמן למציאות של ילדי דור ה-Z. כדאי שנתעורר, המרחבים של הדור הזה השתנו. נכון שגם הם הולכים לבית הספר ולחוגים ועושים פחות או יותר את אותם הדברים שילדים ובני נוער תמיד נהגו לעשות אבל ההבדל הוא שבמשך כל הזמן הזה הם נמצאים בעוד מרחב.

הילדים שלנו זמינים כמעט כל הזמן, הם נמצאים באון ליין, במרחב של המחובר/ לא מחובר ושל "הנראה לאחרונה". הם במסנג'ר של הפייסבוק, הם בסטורי של האינסטגרם, בליפסינג של מיוזקלי ובערוצי הילדים והנוער ביוטיוב. אמא לבן שנתיים סיפרה לי שלא מזמן היא הקריאה לבנה סיפור לפני השינה ומתוך אינסטינקט הילד לקח את הספר לידיו ולחץ על התמונה עם האצבע, כאילו מדובר היה במסך מגע. לכאורה מדובר באנקדוטה משעשעת אבל דרכה ניתן להבחין בכמה טבעיות ילדים קטנים מתייחסים לטכנולוגיה ולמסכים.  

 

מחוברים. צילום אילוסטרציה: shutterstock

 

גיל שמונה הוא הגיל הממוצע בו ילדים מקבלים מההורים שלהם סמאטרפון. אנחנו ההורים מנסים לשכנע את עצמנו שיש להם נייד בכדי שהם יוכלו לדבר איתנו אבל למעשה זה הדבר האחרון שהם עושים איתו. הדור הזה מתקשר המון אבל מדבר מעט – ילדים ובני נוער לא מדברים בטלפון, הם מתכתבים באפליקציות. הם שולחים אימוג'י במקום להביע רגשות והם עוזבים קבוצות וואטסאפ במקום להתעמת או להתווכח. אפשר להסתכל על זה ולצקצק ולבוז לעולם שלהם, להתעלם ממה שמעניין אותם ולהחזיק במנטרה שאצלנו זה היה אחרת, אבל אם נתייחס אליהם באופן הזה נפסיד אותם. במקום להתנשא אנחנו צריכים לקבל את העולם שלהם וללמד אותם מה מסוכן ומה בטוח ברשת. בדיוק כפי שלימדנו אותם לחצות כביש סואן.

 

 

טיילור ובן זיני, ערוץ היוטיוב חיים בחארטא, אלין כהן, נעה קירל, קים אור אזולאי ואנה זק. נעים להכיר, כל אלו הם אורחים קבועים בסלון שלכם מבלי שיש לכם מושג את מי אתם מארחים. נכון שאם היה מדובר בחברים של הילדים שלכם הייתם מבקשים מהם להכיר לכם אותם? אז למה שלא תעשו את השיחה הזאת איתם על כוכבי הרשת שלהם? הם הרי צופים בהם מהנייד למעלה מחמש שעות ביום. ערוץ חיים בחארטא למשל משדר מידי יום וולוגים יומיים, סוג של האח הגדול רק הרבה יותר פרוע ובלייב. אלין כהן מלמדת נערות להתאפר ועל הדרך מוכרת להן מוצרי טיפוח ואיפור, נעה קירל רוקדת בבגדים חשופים ואנה זק התפרסמה בזכות סרטוני הליפסינג שלה ששברו את הרשת. ילדים ובני נוער חשופים לתוכן מיני פרובוקטיבי מבלי שלנו ההורים יש מושג.

 

 

בעבר כל המשפחה הייתה יושבת בסלון וצופה יחד בטלוויזיה ואם נראתה על המסך נשיקה או מגע מיני ההורים שלנו היו מעבירים מיד ערוץ, שלא נחשף לתכנים אסורים חלילה. הם חשבו שהם שומרים עלינו אבל הם העבירו לנו מסר פגום של שתיקה, אשמה ובושה: מין זה אסור, ונשיקה זה לא מתאים. אנחנו רוצים לחשוב שאנחנו הורים מסוג אחר, שאנחנו מעורבים בחיי הילדים שלנו ושאנחנו מודרניים ומאפשרים אבל למעשה, כשאנחנו לא יודעים ולא שואלים אותם מה הם עושים ברשת, או במה הם צופים בנייד אנחנו מעבירים מסר של שתיקה ושל עולם תוכן איתו אנחנו לא רוצים מגע.

הורים יקרים, כאשר אתם מונעים מהילדים שלכם מגע עם העולם שבחוץ, און ליין ואוף ליין, אתם לא מחנכים אותם לבחירה נכונה אלא לפחד והסתרה מכם. אתם צריכים לעשות בדיוק להיפך, ולעודד את הילדים לשיח פתוח, למוגנות ולגבולות. תתחילו להתעניין ולשאול אותם שאלות על הדמויות שהם מעריצים. אם יש לכם ילדים קטנים תקדישו זמן לצפות איתם בתוכניות שהם אוהבים ולתווך להן אותן עד כמה שאפשר. כשאנחנו מדברים עם ילדים על נשיקה ומגע אנו מאפשרים להם לראות בנו כמבוגר האחראי, ולא בד"ר גוגל.

 

אינסטגרםאלין כהןחיים בחרטאטיילור ובן זינייוטיוב