הפייסבוק מחליף את רשויות החוק?

"אני מציע לכל ההורים לעקוב אחרי הפייסבוק של הילדים שלהם כמו שאני עושה ..ככה תוכלו למנוע מאנשים כאלה לפתות את הבנות שלכם … קוראים לבחור הזה —– והוא מכפר סבא .. וזו הבת שלי שם שהוא מנסה לפתות .. אם מישהו מכיר אותו שיתן לו כאפה בשמי כי עדיף שאני לא אגיע אליו !"

הנערה, כאמור רק בת 12, קיבלה הצעת חברות בפייסבוק לפני כמה שבועות ספורים מגבר שהיא אינה מכירה. בתמימותה, היא מאשרת את ההצעה והגבר ממהר לפתח איתה שיחות בצ'אט. ש' מודיעה לו מיד שהיא בסך הכל בת 12, תלמידת כיתה ו'. הוא מחמיא לה, מבקש את מספר הטלפון שלה ומציע לה להיפגש. ש' עונה בתגובה: "לא נראה לי שאבא שלי יסכים לי". הגבר ממשיך להתעקש.

פרופיל תמים בפייסבוק 

ג' מספר שבתו פנתה אליו לפני מספר חודשים בדרישה לפתוח לה פרופיל פייסבוק. אחרי התלבטות, ג' הסכים אבל היה לו תנאי אחד: העמוד יהיה תחת שליטתו המלאה והוא יוכל לבדוק בכל רגע נתון את הפעילות של הילדה ברשת –  עם מי היא משוחחת, מי מציע לה חברות ומה קורה בדיוק גם בהודעות הפרטיות. הילדה הסכימה לתנאי והפרופיל נפתח.

"הכל היה בסדר", משחזר ג'. "כל יום נכנסתי לפרופיל שלה בערך 3 פעמים ובדקתי שהכל מתנהל נורמלי". לפני כשלושה שבועות פנה הגבר המדובר לילדה והציע לה חברות באתר. הילדה שלא הכירה את האיש שאלה בפשטות "אנחנו מכירים?" והתקשרה לאביה כדי לספר לו על הפנייה. "אבא, אולי אתה מכיר אותו? אולי הוא חבר שלך?". ג' ענה שאין לו מושג מי האיש. הילדה לא אישרה את החברות אולם הגבר בכל זאת שלח לה הודעות ועודד אותה להיפגש עימו ולשלוח את מספר הטלפון שלה.

אחרי חיפוש קצר ברשת מבין האב שלבחור ולו יש חברת פייסבוק משותפת. הוא פונה אליה וזו ממהרת לסייע. השניים מתקשרים לבחור, כשרק הבחורה משוחחת איתו ומתחזה לילדה בת 12. לטענת ג', גם בטלפון, הבחור ניסה לחתור לפגישה. הבחורה המתחזה חזרה ואמרה שוב ושוב "אבל אני בת 12!" והבחור ענה לה בתגובה שהוא מאוד אוהב ילדות.

"השיחה הזו התבצעה לידי, שמעתי את כולה והתפוצצתי מבפנים. אני יכול בקלות לאתר אותו ולהגיע עד אליו אבל אני מפחד שאני לא אשלוט בעצמי ואעשה שטויות… לא שווה לי להיכנס לכלא ולא לראות את הילדה שלי יותר בגלל אחד כזה".

ג' פנה לחבר שעובד במשטרת תל אביב אולם זה, לטענתו, לא עשה דבר. "הוא כל הזמן אמר לי שהעניין בטיפול" ושום דבר לא זז", הוא טוען. אתמול בערב נמאס לג' לחכות. "אם המשטרה לא עושה שום דבר, אז הפייסבוק יעשה".

הסטטוס שכאמור פורסם רק אתמול כבר גרר מאות תגובות ומאות שיתופים. אך עד הבוקר טרם הגיש האב תלונה רשמית במשטרה. חלק מהגולשים העירו לאב שעדיף לפנות למשטרה ושהבחור עוד עלול לתבוע אותו. אחרים טענו שהמשטרה ממילא לא עושה דבר והפייסבוק יעיל בהרבה ממנה:

"אומרים לי שאני אבא מוזר. מה מוזר בי? אני אבא. זאת הבת שלי. היא עוד לא בת 12. התפקיד שלי זה להגן עלייה ולהיות עם יד על הדופק כל הזמן. זה לא מוזר, זה נורמלי. אני אמנם גרוש מאמא שלה אבל בקשר איתה כל יום, כל היום. היא החיים שלי. אני רואה מה קורה היום בעולם. במקצועי אני צלם אופנה. כל הזמן אני רואה ילדות בנות 13 שמבקשות שאעשה להן בוק. אני מכיר את הילדות האלה שלכאורה נראות מבוגרות אבל הן תמימות וילדותיות. אני חושב על ילדות של אחרים שאבא שלהן או אמא שלהן לא מספיק בתמונה. הפרשייה של אייל גולן, לדוגמא, לא הפתיעה אותי. אני לא בהלם מזה. מבחינתי זה היה רק עניין של זמן. תמיד יהיה מי שינצל את התמימות הזו. הורים, קחו אחריות על הילדים שלכם ותקפידו להישאר בעניינים כל הזמן".

אור סופרנערותפדופיליםפייסבוקקטינותרשתות חברתיות