מדיניות ההשתקה של פייסבוק

פייסבוק מדיניות קפדנית נגד שיתוף תכנים פורנוגרפיים או כל תוכן מיני אשר מעורבים בו קטינים. אנו מטילים הגבלות על הצגת עירום", כך נכתב בכללי הקהילה של פייסבוק, בסעיף עירום ופורנוגרפיה. "אנו שואפים לכבד את זכותם של אנשים לשתף תכנים אישיים החשובים להם, יהיו אלה תמונות של הפסל 'דוד' של מיכלאנג'לו או תמונות משפחתיות של הנקה". הרשת החברתית אשר לה מעל מיליארד משתמשים, מפעילה מערכת סינון לתכנים המועברים בה, במטרה למנוע פגיעה במשתמשים. עד כאן נראה הגיוני ולגיטימי. אך מי קובע מה פוגעני ומה לא?

האתר "גוקר" חשף בפברואר 2012 מסמך קווים אדומים חדש של פייסבוק, שמפרט יותר מהו תוכן מיני פוגעני. אחד הסעיפים התמוהים במסמך הוא זה האוסר על הצגת תמונות של נשים מיניקות. לסעיף קדם דיון סוער, כאשר האתר החל לצנזר תמונות של נשים מיניקות, ומולו קמה קבוצה של כ-260 אלף תומכים שקראה להפסיק את הצנזורה על תמונות מסוג זה. סעיף אחר אוסר על תמונות של ביגוד צמוד מדי, אשר מראה את קווי המתאר של איבר המין. ההקשר לא משנה – זו המדיניות הקשוחה. מה קורה בפועל? זה כבר סיפור אחר לגמרי.

"השתקה של כל מי שקורא תיגר על הסדר הקיים"

"פייסבוק מצנזר באופן מובהק תכנים שמתנגדים לדיכוי – מאבקים בשנאת נשים, בגזענות, בכיבוש ובלהט"בקפוביה", אומרת איילה לוינגר (37), מתכנתת, בעלת עסק ופמיניסטית. "אם יש 'ועדת צנזורה' ודאי יושבים בה גברים לבנים שלא רק שהם סותמים פיות, הם גם מעודדים הסתה נגד קבוצות שמתנגדות לדיכוי ומאיימות על ההגמוניה שלהם".

לוינגר נכוותה בעצמה מהצנזורה של פייסבוק: "ניסיתי לכתוב תגובה וקיבלתי הודעה שהמשתמש שלי חסום ל-12 השעות הקרובות". היא חשדה שמדובר בהתארגנות ואכן גילתה עמוד שקורא לדווח על המשתמש שלה. הסיבה לכך הייתה שהיא מנהלת דף לפרסום הטרדות מיניות ברשת. "יש לי חברה שחסמו אותה כי היא פרסמה ציור של אישה עם פטמות חשופות, וחברה אחרת שהסירו לה תמונה שלה מיניקה את התינוק שלה. זה פשיזם".

 

מלחמה: פייסבוק מצנזר את הנשים המניקות

 

בפייסבוק נלחמים בהנקה בפומבי ומצנזרים תמונות הנקה ברשת. הטענה – חשש לחשיפת ילדים לתמונות "פורנו"; קצת מגוחך בהתחשב ב"קהל היעד" של ההנקה

לכתבה המלאה

 

לוינגר מתנגדת באופן גורף לצנזורה, ומספרת כי בעמוד שהיא מנהלת אין כל מחיקה של תכנים. "לפעמים המדווחים לא מבינים את המשמעות של המעשה שלהם. כשנחסמתי לא הייתה לי גישה גם לעמוד של העסק שלי, וזה הסב לי נזק כלכלי".

מה קורה מהרגע שדיווחנו על תמונה?

פייסבוק מעסיקה עובדים מחברת oDesk אשר אליהם מגיעים כל התכנים המדווחים. הם עוסקים במלאכת הסינון, עבודה לא סימפטית בלשון המעטה, שהשכר עליה לפי אתר "גוקר" אינו גבוה כלל. מה שעומד לנגד עיניהם של אותם מסננים אנושיים הוא אותו מסמך, שגם בגרסתו המאוחרת, נראה שאינו מפורט דיו. לאחר ההחלטה בדבר התוכן המדווח יכולה מערכת פייסבוק להזהיר את המשתמש, לחסום אותו לתקופה של שלושה ימים, חודש או אפילו לצמיתות, תלוי כמובן בחומרת מעשהו ובעברו ה"פלילי".

סוגיית הנשים המיניקות איננה היחידה, כאמור, שעוררה מחלוקות. גם ארגוני נשים אשר נאבקו בקמפיינים הפרסומיים המעודדים לטענתם הפרעות אכילה נתקלו בקשיים, כאשר תמונות שונות שפרסמו דווחו כלא הולמות. זהו מקרה שבו ההקשר הוא קריטי, אך כאמור בפייסבוק לא נבדק ההקשר – ישנם כללים, שחלקם שקופים וחלקם לא, אשר עליהם התמונות האלה עברו.

נשים בתנוחות מגרות – כן, גברים מתנשקים – לא

הסיפור החם הוא חסימתם של מעל 100 משתמשים אשר פרסמו תמונה של שני גברים מתנשקים. המשתמשים, שנחסמו ל-30 יום, גילו לתדהמתם מההודעה שקיבלו כי התוכן ששיתפו "מפר את כללי הקהילה של פייסבוק". באותם כללי הקהילה נכתב במפורש כי "ניתן להציג פלירטוטים וגיפופים, גם בין שני גברים או שתי נשים". הכלל הכתוב אינו מפתיע, בהתחשב בכך שכבר בתחילת שנת 2011 הוסיפה הרשת החברתית קטגוריה של "ידועים בציבור" בעבור זוגות גאים. דווקא לאור התדמית של פייסבוק כאוהדת הקהילה הגאה, חסימת תמונות הנשיקה מעוררות תמיהה. מאז הם כבר הספיקו לעדכן את הכללים ולפרט מעט יותר את הסעיפים אולם התחום האפור עודו רחב, ותכנים רבים פתוחים לפרשנותם של עובדי הסינון. עוד נחזור לשאלה הפילוסופית האם פייסבוק יוצרת מציאות או רק משקפת את עולם הערכים של החברה, אך גם אם נישאר בתחומי הרשת – יש מקום לדרוש הסברים במקרים של חריגה מהכללים או עיגול פינות.

ניתן לפנות להנהלת פייסבוק באמצעות פורומי התמיכה, שבהם כצפוי אחת השאלות הנפוצות היא "מה עלי לעשות אם המשתמש שלי נחסם?". במקרים אחדים קיבלו משתמשים חסומים מענה לפנייתם. במקרים אחרים הם נאלצו להמתין לתום תקופת ההשבתה שלהם, כפי שעשתה לוינגר, ולהיזהר בעתיד מפרסום תכנים שעלולים להיתפש כפוגעניים.

פייסבוק מחנכת אותנו

הפילוסוף הצרפתי ז'אן בודריאר תיאר כבר במאה הקודמת כיצד העולם כולו הופך
סמלים-סמלים, דמיון ומציאות אחד הם והחוויה האנושית היא וירטואלית. אנשים במרבית העולם חיים ברשת, וברור שהיא מעצבת את תפישת עולמם. המסר העובר ממתן לגיטימציה לתמונות שיווקיות המבזות נשים, הוא מסר מסוכן. אותו מסר מתחדד כאשר פייסבוק מתכסה באצטלה של מוסר ודאגה לילדים. פייסבוק אומר לנו למעשה שילד יכול להיחשף להחפצה, אך מגביל את נגישותו לאהבה ולקרבה ושם לה סייגים. סולם הערכים המעוות מחלחל למשתמשים, שגילם אמנם מוגבל באופן פורמלי ל-18 שנים, אך ברור שבמציאות ישנם משתמשים צעירים בהרבה. זהו עצם הסיפור כאן – פייסבוק יוצאת ידי חובה ומצטיירת בו זמנית כחופשית ומתקדמת בעת שהיא מטפחת ערכים שמרניים, סקסיסטיים והומופוביים.