רומן פולנסקי בריאיון נדיר על האונס שביצע: עשיתי מה שעשיתי. זה נגמר

50 שנה אחרי שסימם ואנס ילדה בת 13, הבמאי רומן פולנסקי מדבר על הפרשיה ההיא שהפכה אותו לעבריין נמלט ב-1978.

 

תזכורת: בשנת 977  הואשם פולנסקי בארצות הברית בשורה של עבירות מין בסמנתה גיימר, אז ילדה בת 13. הוא הודה במסגרת עסקת טיעון בבעילת קטינה. לאחר 42 ימים בכלא לצורך הסתכלות פסיכיאטרית, רגע לפני קביעת גזר הדין, הוא נמלט מארצות הברית לבריטניה ומשם לצרפת. מאז הוא נחשב לפושע נמלט שנמנע מביקורים במדינות להן יש הסכם הסגרה עם ארה"ב כמו בריטניה. ב-2009 נעצר פולנסקי בשוויץ בצו הסגרה, לבקשת האמריקאים, כדי להסגירו ולסיים את ההליכים המשפטיים נגדו אולם לאחר שישב כמעט שנה בכלא בשוויץ החליט משרד המשפטים השוויצרי לא להסגיר את פולנסקי לארצות הברית.

רומן פולנסקי

 

פולנסקי, היום בן 84, לא מרבה לדבר על נושא הרשעתו או בניסיונות בהסגרה המרובים של גורמים רשמיים בארה"ב, אולם בריאיון נדיר שהתקיים בפסטיבל הסרטים שנערך בסופ"ש האחרון בציריך בו הוא מציג את הסרט החדש שלו "מבוסס על סיפור אמיתי" הוא פטפט די בחופשיות:

 

"כפי שאתם יודעים סמנתה גיימר מבקשת כברלמעלה מ- 30 שנה שהדבר הזה ייגמר", אמר פולנסקי. "מצער אותי שהשופטים שטיפלו במקרה הזה ב -40 השנים האחרונות מושחתים, אחד מחפה על השני. כנראה שאני לא אהיה האחד שישנה את זה".

 

לגבי הפשע עצמו, לפולנסקי אין כל ספק שהוא כבר ביצע את הכפרה שלו:

 

"עשיתי מה שעשיתי. זה נגמר. הודיתי באשמה, "אמר פולנסקי. "נכנסתי לכלא. חזרתי לארצות הברית כדי לעשות את זה, אנשים שוכחים את זה או אפילו לא יודעים. אחר כך הייתי כלוא כאן (בציריך) אחרי הפסטיבל הזה. אז בסך הכל, שילמתי בערך 4 או 5 פעמים ממה שהובטח לי ".

 

פולנסקי טוען כבר שנים רבות שב-1978 אחרי שנעצר, הוא סגר עסקת טיעון לפיה הוא אמור לשבת בכלא רק 48 ימים. עסקת הטיעון הזו, לדבריו, אושרה ע"י השופט. רק כששמע כי השופט חזר בו מביצוע עסקת הטיעון הזו ובפועל עומד להתעלם ממנה, להפוך את המקרה שלו למשפט-דוגמא עבור אחרים ולשלוח אותו למאסר של 50 שנה, הוא ברח לפריז.  להסכם הזה לא נמצא תיעוד עד היום והבמאי המפורסם עדיין בורח מהחוק. כיום הוא חי בצרפת עם אשתו, השחקנית עמנואל סייגנר, שמככבת בסרטו האחרון.

עטיפת ספרה של הקרבן, סמנתה גיימר

 

גם סמנתה גיימר, הקורבן בפרשה, הצהירה בראיון כי היא מעדיפה שיניחו לפרשה לגווע. "אני חושבת שהוא מצטער ושהוא מבין שהוא עשה טעות, אני לא חושבת שהוא מהווה סכנה לחברה. אני לא חושבת שצריך לכלוא אותו לעד… זה זיכרון לא נעים, אבל אני יכולה לחיות איתו".

 

אבל נראה שבארה"ב אף אחד לא ממש מעוניין לתת לתיק פולנסקי להיעלם. בעשור האחרון נעשו ניסיונות משמעותיים להביאו לדין בארצות הברית. למרות ניסיונות חוזרים ונשנים, כולל כמה בקשות מהקרבן, לסגור את התיק, הוא עדיין פתוח ופולנסקי הוא עדיין עבריין נמלט. בחודש שעבר, דחה השופט סקוט גורדון את הבקשה האחרונה של גיימר, ואמר כי תיק פולנסקי יישאר כפי שהוא. במילים אחרות, רשויות החוק האמריקנית מעולם לא ויתרו על כליאתו של הבמאי וצו המאסר מ-1978 עדיין עומד בעינו.

אונסארצות הבריתהוליוודקטינות