נשים מנהיגות בפריפריה

האם כולנו מנהיגות? האם כל אחת יכולה ורוצה לעשות שינוי בקהילה שלה בשיתוף נשים אחרות? בפאנל "נשים משפיעות בפריפריה" השתתפו 4 נשים מובילות ומשפיעות לשיחה על חיבור בין קהילות, שיתוף נשים, והיכולת לעשות שינוי – מיכל שם טוב, סמנכ"לית שיווק ותוכן רדיו דרום, אושרה פרידמן מנכ"לית עמותת טבקה לקידום יוצאי אתיופיה, עליזה ביטון מנהלת מחלקה לתרבות תורנית חברת "כיוונים" ואלהאם אלכמלאת מנהיגה קהילתית ברהט.

המשמעות של לגור בפריפריה ולהיות אישה בפריפריה

אושרה: "הפריפריה שלי זה איך זה להיות אישה, יהודייה, שחורה, אמא, ואשת קריירה. כאילו לקחו את כל האתגרים ואמרו לי 'יאללה צאי לדרך'. הבעיה היא שלפעמים אנחנו הנשים, לא מפרגנות לעצמנו. מה רע להגיד לעצמך כל בוקר איזה גדולה אני, מהממת, יאללה  – צאי לעולם ותתמודדי עם מה שיש.

אני עומדת כל בוקר מול המראה ואומרת את זה לעצמי, יש לי מראה ביציאה מהדלת ואני אומרת לעצמי שיהיה לך יום מצוין. ואיש לא יהרוס לי את זה, יש מליון דברים שירצו לסכל לך את היום, תחייכי כי יש לך את הכוח והחוסן לכך.

אנחנו הנשים מנהיגות מלידה, זה בDNA שלנו, את מנהיגה ביום שלך 24/7 רק תגידי את זה לעצמך בראש כי את מנהלת כאן מערך שלם. אני באה ממשפחה מרובת ילדים וכל השנים אמרתי לעצמי למה לעזאזל לאמא שלי אין "SAY" וכל מה שאבא אומר מבוצע ועל בסיס זה אמרתי לעצמי שאני אהיה שונה, אהיה חצופה, דעתנית, אין מצב שלא ישמעו מה שאני אומרת".

עליזה: "אני לא מרגישה פריפריה אני מרגישה במרכז, ההגדרה של איפה שאתה נמצא תלויה בך ולא באיך שמביטים בך".

מיכל:  "אני לא מרגישה בנוח עם השאלות כי אני כל כך מקופחת בעוד דברים , מה אם להיות מקופחת כשמנה?".

"אני לא נמצאת בכלל עם מבט לקיפוח, אני חיה את השפע בחיים שלי ואני כמעט ולא מפנה מבט למה שחסר. לימדו אותנו כשהינו קטנים כל מיני משפטים כמו 'מה שיוצא אני מרוצה' ומעבירים לנו מנטרות שבפועל אנחנו לא חיים אותם ולא עוצרים רגע ומביטים במרחבים, בשפע. אני רואה ברכה באיפה שאני גרה , באשכולות על הר עם 70 משפחות, שני ילדים וילד אומנה והכל בזכות הפריפריה".

עלהאם: "אין למילה פריפריה אפילו תרגום ישיר בערבית. איפה שיש את השבט שלי זה כל העולם. אני לא מרגישה רגשע נחיתות כי אני גרה בדרום ברהט רחוק מתל אביב בגלל שכל מה שאני צריכה קרוב אלי, העולם שלי מלא ויש לי הכל".

 

האם אתן מגדירות עצמכן מנהיגות?

עלהאם: "אני תמיד מחפשת איפה האיזון שלי כשאני עושה דברים, אני רוצה  להראות את הדרך לעשות דברים מעניינים ובאותה נשימה להישאר עלהאם האישה והאמא. אני אדם שלומד ממפגש עם אנשים אחרים, מפגש עם נשים מחזק אותי ועוזר לי. עבדתי בעבר כמנהלת עמותת ידיד ולמדתי מכל אישה שבאה למקום, כמו למשל: אישה שלא ידעה קרוא וכתוב ואמרה לי 'האושר זה לא כסף אלא האושר שבלב'. אלו הרגעים בהם הרגשתי שאני יכולה לחולל שינוי".

אושרה: "אני חיה באמונה שלמה שכל אדם שבא לעולם הזה בלי קשר למין דת או עדה, נועד להיות כאן כדי להביא איזשהו שינוי, יש הצדקה לקיום הזה שלו. ביום יום אנחנו כל הזמן נוגעים באנשים הסובבים אותנו, הרי כמה פעמים יוצא לנו להגיע לרחוב ולהתערב בשיח?. ביומיום שלי, אני משפיעה על הסדר ציבורי כי שם אני מרגישה שאני משפיעה. למשל, שלחתי הזמנה על הכנס הזה ל-350 נשים בנות עדה אתיופית ואף לא אחת הגיעה, אז הנה לכן אתגר שנצטרך להתמודד איתו יחד".

מיכל:  "גרות בתוכי מלא נשים ואני נרדמת בלילה עם כרטיסים וקלפים של חכמת נשים שעשו דברים משמעותיים. ברדיו אני מנהלת 400 עובדים וכל המנהלות שלי רק נשים, לא בגלל שרציתי רק נשים אלא כי רציתי את ההכי טובים ואנחנו הכי טובות, מה לעשות? אנחנו מנצחות עם הכל".

עליזה:  "אני מנהיגה ומשפיעה, וכל אחת מאיתנו משפיעה ולא צריך דווקא תפקיד ציבורי. יש לי 2 כובעים – מנכ"לית של מערכות ביה"ס וגני ילדים שהקמתי ומחלקה לתרבות תורנית שזה כל ההפקה וארועים ודאגה של כל צרכי תרבות הפנאי של הציבור הדתי. כשאתה יוזם, מקים, עושה ויש תחתיך צוותים שעובדים אז אתה משפיע".

אושרה פרידמן מנכ"לית עמותת טבקה לקידום יוצאי אתיופיה. כנס כנ"ף- פאנל נשים משפיעות בפריפריה צילום: גם זו לטובה

מי מארבעתכן תרוץ לכנסת?

עליזה: "אני לא ארוץ לכנסת להיות שרה כי אנחנו מונהגים ע"י התורה, הרב עובדיה יוסף ז"ל הוא היה מנהיג רוחני שלנו ושל כל העשיה שאנחנו מייצגים. הכרתי אותו באופן אישי והוא אמר עלי 'מה שעושה האישה הזו 10 גברים לא עושים' אבל הוא לא סבור שאשה צריכה לרוץ לכנסת ואני לא עושה פחות ממקומי".

מיכל: "לא ארוץ לכנסת כי אני בטוחה מעבר לכל ספק שהיום אני משפיעה יותר מאשר אם הייתי בכנסת, כיום יש לי יותר כח איפה שאני נמצאת מלהיות במסדרונות הכנסת".

אושרה: "אני כן ארוץ לכנסת. הכנסת צריכה קצת צבע, נוף, וביגוד צבעוני.  צריך לעשות שם מייקאובר ואני לא אסתפק בלהיות חברת כנסת אלא שרת רווחה ושרת החוץ".

עלהאם:  "אני משאירה את הדלת הזו פתוחה. בימים אלו אני מרכזת פרויקט שמעודד נשים בדואיות לרוץ לפוליטיקה במטרה שמישהי מהן תהיה ראש מועצה ברהט ואין אף גבר שתומך בזה. ומי יודע, יכול להיות שאהיה חברת מועצה ברהט".

 

מנהיגות בפריפריה