"מה נזכרתן עכשיו"? 3 גברים מהדור הישן מדברים על קמפיין METOO#

בחמישי שעבר דווח כי לא פחות מ-9 נשים התלוננו על המחזאי ישראל הורוביץ והאשימו אותו באונס ובתקיפות מיניות. תלונותיהן הן חלק מהגל המבורך, העצוב והבלתי פוסק של תנועת "גם אני", זו שהביאה נשים להכריז באומץ כי הוטרדו, הותקפו, או נאנסו, גם אם לא התלוננו עד היום. נראה שחשיפת מעלליו של המפיק ההוליוודי הארווי ויינשטיין פוצצה מורסה ענקית בתעשיית הבידור, וגברים רבים התגלו כעברייני מין בדרגת חומרה כזו או אחרת, שחשבו כי הם יכולים לנהוג כך לנשים בגלל כוחם הרב. הוליווד מיהרה להגיב, ולא מעט הפקות, שהיו קשורות לגברים שהצטברו נגדם תלונות, בהם לואי סי קיי וקווין ספייסי, בוטלו ללא רחמים.

אדם הורוביץ, חבר להקת הביסטי בויז ובנו של ישראל הורוביץ, מיהר להביע תמיכה במתלוננות. "אני מאמין להאשמות שהופנו כלפי אבי, ואני עומד מאחורי הנשים שהפנו אותן", אמר. תגובתו ממחישה את הבדלי הדורות. אם הדור הישן סבר שאין כל רע בכמה משפטים מחמיאים ואולי טפיחה ידידותית על הישבן, יחד עם האפשרות לנצל מרות או כוח, הרי שהדור שנולד אחריו כבר מכיר מונחים כמו שוויון, חפצון והטרדה מינית ומשתדל להתנהג בהתאם.

מכיוון שפערי התפישה בין הדורות יכולים להיות עצומים ומהותיים, החלטנו לבדוק מה חושבים בני הדור של הורינו על גל התלונות והעדויות. שאלנו שלושה גברים בגילי 60+ מה דעתם על תנועת ה"גם אני". משפט אחד חזר על עצמו בדברי השלושה: "אבל למה הן נזכרות להתלונן רק עכשיו?"

"לא מבין איך נשים הגיעו למצבים האלה"

"קשה לי עם ההתעוררות העכשווית הזו, ולו מפני שאני לא יכול לדמיין את הבת שלי ואת אשתי חלשות ולא מגיבות למטרידים", אומר ס' ממרכז הארץ. " 'קמפיין גם אני' מציג את האשה כחלשה ופגיעה, והנשים שאני מכיר מהבית הן חזקות. אני לא מצליח להבין למה הבחורה לא נתנה בעיטה או סטירת לחי. יש פה איזושהי בעיה מובנית עם הנשים המתלוננות. מבחינתי זה צריך להיות כך: יש גברים שמבינים מה משמעות המלה לא, ויש כאלה שפחות מבינים, מקבלים סטירה או בעיטה לביצים וחדלים ממעשיהם. לכן אני לא מבין איך הנשים האלה הגיעו למצבים כאלה".

ס' תוהה גם מדוע רוב התלונות מרוכזות בתעשיית בבידור. "יכול להיות שהעדויות משם פשוט יותר מעניינות, או שזו הנורמה שם. קחי את משה איבגי למשל, למה אף אחת מהמתלוננות לא הבהירה לו בצורה פיזית וברורה שהיא לא מעוניינת, למה היא לא התלוננה כשזה קרה? אני בטוח שהוא היה מפסיק לו ידע שמעשיו פוגעים, אבל הוא טען שלא ידע שהוא פוגע. הוא בטח חשב לתומו שהן נהנות. הוא לא עשה שום דבר פוגע מבחינתו. אם בחורה אחת הייתה נותנת לו סטירה אחרי ששלח יד, אין לי ספק שהוא היה מבין ומפסיק".

"אני בטוח שהוא היה מפסיק לו ידע שמעשיו פוגעים". משה איבגי

"הארווי ויינשטיין השתמש בכוח שלו בהוליווד, אולי הוא חשב שזה באמת עשה את זה לנשים והן רצו אותו. הוא לא חשב שהוא עשה משהו לא נכון, אלא שזה מגרה אותן בגלל הכוח שלו ואז הוא התרגל לקבל את מה שהוא רוצה.  אף אחת לא אמרה לוויינשטיין שהוא לא בסדר. אני בטוח שהוא חשב שהן באמת רוצות להיות אתו. לא חסרות נשים שנמשכות לגברים בגלל הכוח שלהם. תסתכלי על כל הנשים הצעירות של המיליארדרים, על מלניה טראמפ, על האלמנה של יו הפנר".

הוא גם מביע חשש שגל התלונות נגד הטרדה מינית ייהפך לזילות של תלונות על אונס. "עבריינות מין קיימת. אלון קסטיאל סימם ואנס בחורות, משה קצב אנס נשים בלשכה שלו, אלה מעשים בסקאלה אחרת לגמרי. אבל רוב התלונות בגל הנוכחי הן לא אונס או תקיפה, אלא הטרדה. הגבול בין אונס לצביטה בתחת הצטמצם, וזה יפגע בנשים שבאמת נאנסו והותקפו פיזית. אם גבר הפעיל כוח פיזי על אשה זה סיפור אחר לגמרי. אבל זה עושה נזק: כבר יש אנשים שחושבים שמעשיו של קצב הם לא כל כך נוראיים".

"נשים מתלוננות כי זה נהפך למשהו אפנתי, מעין סמל סטטוס"

לדברי י', רואה חשבון עצמאי מצפון בארץ, "כנראה שאנשים כמוני נחשבו בעבר לחנונים, כי אני לא העזתי לחשוב על דברים כאלה. קשה לי להבין את ההטרדות האלה כי אני רחוק מזה. באופן כללי קשה לי עם מגע פיזי מוחצן. אתם דור שמחבק ומנשק את רעהו בכל מפגש, ואני לא כזה, לכן קשה לי לחשוב בכלל על מגע שגובל בהטרדה".

הוא טוען שצריך לחנך נשים לדעת להגן על עצמן ולהשיב למטריד כגמולו, אבל ממהר לתקן שכנראה שגם את בניו חינך כמו שצריך כי אף אחד מהם לא היה מעז להתנהג כך. "לא הבנתי למה פתאום הפקודה של אופק בוכריס התלוננה, אחרי שניהלה עמו מערכת יחסים רומנטית, אבל מבחינתי בוכריס היה צריך לשלם מחיר גם על הבגידה באשתו כי המעשים האלה לא מוסריים, ואני לא הייתי נוהג כך, וגם את הבנים שלי חינכתי לא לנהוג כך עם נשים ובכלל".

י' סבור כי נשים רבות מתלוננות כי זה נהפך למשהו אפנתי, מעין סמל סטטוס. "אני באמת לא מבין למה מישהי צריכה להתלונן  על דברים שנעשו לפני 20 שנה והמטריד או התוקף כבר מתים. אי אפשר להתלונן אחרי 20 שנה על בדיחה או על משהו שנעשה בתום לב".

"מה פתאום היא התלוננה אחרי שניהלה איתו מערכת יחסים רומנטית?" אופק בוכריס

הוא מודה שיש בגל התלונות צד חיובי והוא שגברים חושבים פעמיים לפני שיעשו משהו. "אני מאמין שצריך לשנות את הנורמות האלה של הטרדה מינית, אבל לא ככה, לא באמצעות שיימינג בתקשורת. הנה, בעבר למשל הכאת ילדים כחינוך הייתה דבר נורמטיבי. כיום זה לא יעלה על הדעת. המגמה הזו נפסקה מבלי שהתקשורת עשתה שיימינג לאנשים שהיכו את ילדיהם. כיום הורה שמכה את ילדיו הוא לא נורמטיבי, ויש חוקים נגד זה. לא חייבים תלונות על מקרים שהתרחשו בעבר כדי להפסיק תופעה פסולה".

" אני לא זוכר תופעה של בחורות שנוצלו לרעה"

ש', שהשתחרר מהצבא בדרגת אל"מ, טוען כי הוא לא זוכר משירותו הסדיר הערות לא במקום או נגיעות לא בהסכמה, גם כששירת בשטח עם נשים. "לא זכור לי שהיו יחסים שלא בהסכמה. היו בנות שחיפשו את הגוד טיים עם חיילים, ולא היה עניין של יחסי מרות אז. היו גברים ששכבו עם 5 בנות במקביל, אבל הכל היה גלוי וידוע. הייתה תקופה שהיו הרבה יחסים בהסכמה, אבל הכל היה חברי וברוח טובה, ולראיה יצאו מהגדוד הרבה חתונות מכל הסיפור. אני לא זוכר תופעה של בחורות שנוצלו לרעה".

בהמשך השירות, כשעלה בסולם הדרגות, מציין ש' שנזהר ממגע לא ראוי עם חיילות בנות 18 כמו מאש. "הייתי כבר נשוי עם שתי ילדות קטנות, ולא רציתי בכלל להסתבך עם אף חיילת. הדבר היחיד שהן אולי היו יכולות להתלונן עלי היום זה על כך שהפקידות שלי נדרשו להכין לי קפה. אני גם לא חושב שטפיחה על הישבן הייתה משהו נורמטיבי בתקופתי. אם מישהו עשה מעשה לא ראוי, זה נעשה בחדרי חדרים ולא לעיני כל.

עם זאת, אני באמת לא חושב שכל מחמאה היא בגדר הטרדה. אני יכול להבין למה זה מעורר אי נוחות כשקצין בן 40 מדבר עם חיילת בת 18 על המראה שלה, אבל יש תחושה שנשים לוקחות את זה קצת רחוק מדי, וזועקות הטרדה גם במקרה של מחמאה תמימה".

ועם אחת הבנות שלך תספר לך שהבוס שלה החמיא לה על החולצה הלבנה שמבליטה לה את החזה? תאמר לה שזו בסך הכל מחמאה לגיטימית?

"לא התכוונתי למחמאות על החזה כמובן, אבל אם מישהו יגרום לבת שלי לחוש מוטרדת, על אחת כמה וכמה אם מדובר במישהו שהיא כפופה לו, כנראה שלא אפטור זאת במחמאה תמימה, ואחרי שאעצור את עצמי מלפגוע בו, אייעץ לה להיכנס בו בכל הכוח".

אונסאלימות מיניתפרשת הארווי ויינשטייןקמפיין metoo