נשות הטאליבן הישראליות: הצצה לחייהן של הנשים החרדיות בבורקה

בסוף השבוע האחרון נפתחה התערוכה לצילומי עיתונות "עדות מקומית" במוזיאון ארץ-ישראל. בין המציגים בתערוכה נמצא גם צלם העיתונות אביר סולטן (שמצלם לסוכנות EPA), שבחר לתעד את התופעה המכונה "נשות השאלים", או אפילו "נשות הטאליבן" – נשים שמכסות את גופן בכיסוי שחור, מכף רגל ועד ראש.

"​​התחלתי להתמקד בנשות השאלים לאחר שהבחנתי בעלייה חד משמעית בנוכחותן ברחוב של מאה שערים, בזמן שהסתובבתי וצילמתי בחגי ישראל", מספר סולטן. "לא משנה הגיל – אם נולדת למשפחה שהאמא משתייכת לזרם הזה, את תכוסי מגיל ינקות. על פי ההערכות, ישנן כמה מאות שמכוסות מכף רגל ועד ראש (אם כי לא כולן מכסות את הפנים) בירושלים, בני ברק ובית שמש".

סולטן מסביר שההחלטה לתעד את אותן הנשים באה ממקום מאוד אמוציונלי וסקרני. "הרגשתי לא בנוח כשראיתי אותן חולפות מכוסות מכף רגל ועד ראש, כולל ילדות צעירות. עוברות מהר כמו רוח רפאים ברחוב ומיד נעלמות בסמטאות". סולטן מודה שזה עניין אותו לא רק ברמה הוויזואלית, אלא גם ברמה האישית כגבר. "שאלתי את עצמי הרבה שאלות, כמו למה הן צריכות להתכסות ככה? מה זה אומר עלינו, הגברים, יכול להיות שאנחנו כדי כך חלשים? או יכול להיות שנשים חזקות ומאיימות עלינו, עד כדי שהן צריכות לבטל את עצמן לחלוטין וללכת ברחוב מכוסות מכף רגל ועד ראש, רק כדי שחלילה לא נראה אותן?".

למה הן עושות את זה?

סולטן מתאר שבמהלך התחקיר על הנושא, פגש מכר שאשתו משתייכת לזרם הנשים הזה, זרם שגם מעורר מחלוקת בתוך הרחוב החרדי במאה שערים, שכן הרוב לא תומכים בהן. "הוא אמר שהן מאמינות ששמירה על צניעות וכיסוי בשאל יביא את עלינו את הגאולה". סולטן מתאר שהוא עקב אחרי הנשים האלו במשך חודש וחצי. "הן לא אהבו את הנוכחות שלי, בלשון המעטה, וברחו ממני כשראו את המצלמה. ניסיתי לדבר איתן אך ללא הועיל".

"כאדם חילוני וכאדם חושב, אני לא מצליח להבין את התופעה", הוא אומר. "אני מניח שזה מה שמשך אותי פיזית ללכוד אותן בסמטאות של מאה שערים. אני בעד שאיש באמונתו יחיה, אבל הביטול העצמי הזה בשם הצניעות פשוט גרם לי להרגיש לא בנוח, כגבר וגם כאזרח במדינה לכאורה ליברלית".

התערוכה "עדות מקומית" מוצגת לצד התערוכה הבינלאומית החשובה לצילומי עיתונות World Press Photo שנודדת בעולם, עד ל-20 בינואר 2018 במוזיאון ארץ ישראל בתל אביב. 

נשים חרדיותתמונותתערוכה