הרבנית ימימה מזרחי יוצאת בתמיכה פומבית בקמפיין MeToo#

קמפיין MeToo# כבר סחף אחריו לא מעט תומכות בעלות פרופיל גבוה, אבל את התמיכה הזו היה קשה לצפות. ימימה מזרחי נחשבת כבר שנים לאחת הרבניות האהודות בקרב הנשים הדתיות בכל הזרמים. היא ידועה בעיקר בזכות היכולת שלה לחבר בין נושאים חדשותיים אקטואליים לבין פרשות השבוע ולוח השנה העברי. היום, למשל, היא חיברה בין חג החנוכה לבין הקמפיין נגד ההתקפות המיניות, שיצא עם התפוצצות פרשת הארווי ויינשטיין. בסטטוס שעלה בעמוד הפייסבוק שלה, כתבה הרבנית מזרחי: "כשאני מדברת על נושא ההטרדות, אני רואה תור ארוך להכאיב בסוף השיעור שלי. צעירות וזקנות ודתיות וחילוניות וכולן מוטרדות ומותקפות: 'נגע בי. עשה לי'. בנות זוכרות מגיל ארבע-חמש. הן לא 'נזכרו פתאום' – הן מעולם לא שכחו. זה נורא וזה בהיקפים עצומים ואדירים".

הרבנית הביאה את סיפורה של בתו של רבי יוחנן, שלא הסכימה לבוא להגמון היווני לפני ליל כלולותיה – דבר שעל פי הגמרה היה נהוג באותם ימים. לדבריה, מעשה זה הוא שהוביל למרד ביוונים. "חשבתי על הקמפיין הגדול הזה, קמפיין MeToo#, שבו נשים מכל העולם שיתפו ברשתות החברתיות הטרדות ותקיפות שעברו. וכולם צקצקו: 'זה לא צנוע!' ואני אומרת לכל המצקצקים: נכון, מוטב היה לוותר על התיאורים המפורטים, אבל אתם – תפסיקו להתחסד. משהו חייב לזעזע אתכם! כמה, כמה אפשר לשתוק על מעשים כאלו?".

עוד ביקשה הרבנית לשבת היום מול נרות החנוכה. "בחצי השעה הזו אנחנו זוכרות מה הנשים ההן עברו ומה הן עשו כדי לצאת מהחושך הזה. זו חצי שעה של הזדהות, התרעה וצעקה. הגאולה תבוא כשבנות ונשים יקומו בעצמן ויגידו: 'גזירה? לא עוד. עד כאן'".

התמיכה הזו, כאמור, מאוד מפתיעה, משום שבדרך כלל נשים חרדיות לא מתייחסות לנושא ההטרדות המיניות, כל שכן לקמפיינים שרצים ברשתות החברתיות וכוללים בתוכם נשים מכל העולם ומכל המגזרים והדתות. זהו צעד יוצא דופן וראוי להערכה, ובעיקר מוכיח עד כמה הנושא הזה משפיע על חייהן של כל הנשים, לא משנה עד כמה "צנועות וחסודות" הן, מה העיסוק שלהן, מצבן האקונומי או הסטטוס המשפחתי שלהן.  

הציונות הדתיתהרבנית ימימה מזרחיקמפיין metoo