הכנסיה השבדית תפסיק להתייחס אל אלוהים כאל גבר

קל להתייחס אל הדת כעל עניין מיושן שקופא על שמריו, אבל דווקא נהלים חדשים שיצאו מהכנסיה מוכיחים שגם אמונה יכולה להתקדם ולעקוב אחרי טרנדים. אה, כן, רק שכחתי לציין שמדובר בכנסיה השוודית.

לאחרונה הודיעה הכנסיה השוודית שכחלק מרענון ספר ההדרכה שלה בנושאי שפה, מזמורים וטרמינולוגיה, הם החליטו על תקנה חדשה: עידוד אנשי הכמורה להתייחס לאלוהים ללא מגדר, כלומר לא כגבר או כאישה, אלא יותר כמו, ובכן, אלוהים. אז מעכשיו אל תפנו אליו כאל "הוא" או כ"אדון" וגם תשכחו מהמונח הידוע "בשם האב, הבן ורוח הקודש". מה כן אפשר לומר? "השילוש הקדוש" למשל.

התקנה תכנס לתוקף בחודש מאי, כחלק מהניסיון של הכנסיה להתאים את עצמה להלך הרוח ברחוב ולמשוך מאמינים צעירים. לנה סוסטרנד, הכומרית (אישה שמשמשת ככומר) של קתדרלת לונד, אחת הכנסיות העתיקות בשוודיה, אמרה בראיון ל-PBS NewsHour : "יש לנו מודעות לשאלות המגדריות, שכידוע מתחזקות בזמננו יותר מאי פעם. וכמובן שזה משפיע על הכנסיה ועל חיי המתפללים…אני לא חושבת על אלוהים כאל אמא או אבא גדולים שישובים בשמיים. אין בזה שום הגיון. אלוהים זה משהו הרבה יותר גדול מזה".

כבר כמה שנים שהכנסיה השוודית, הכנסייה הלותרנית הגדולה בעולם וגם מהוותיקות שבהן (עוד מהמאה ה-16), נחשבת לליברלית במיוחד. בשנת 2009 היא התירה נישואים לזוגות חד מיניים ומשנת 2014 התפקיד הבכיר ביותר בכנסייה נמצא בידי אישה, הארכיבישופית אנטיה ג'קלין. מן הסתם ג'קלין עודדה את היוזמה, אם כי היא הדגישה כי השינויים לא באמת ישפיעו על המסורת. "במסורת, כל האלמנטים האלה כבר קיימים. או כמו שג'וליאן מנורוויץ' כתבה במאה ה -14: 'כמו שבטוח שאלוהים הוא אבא שלנו, בטוח שאלוהים היא אמא שלנו'. אז זה לא משהו שgכשיו המציאו. זה חלק מהמסורת שלנו", אמרה והוסיפה "אלוהים הוא מעבר לקטגוריות האנושיות שלנו…ואנחנו זקוקים לעזרה על מנת לזכור את זה, כי בשל מגבלות של המוח שלנו, אנחנו נוטים לחשוב על אלוהים בקטגוריות אנושיות מאוד. אז זה לא שאנחנו לא סוגדים לתקינות הפוליטית, אנחנו מעריצים את אלוהים, בורא היקום".

אנטיה ג'קלין. תמונה: Bengt Oberger, ויקימדיה

הכמרים בשוודיה אמנם לא יהיו מחויבים ליישר קו עם התקנה החדשה, אבל מאוד יעודדו אותם לעשות את זה. מיותר לציין שרבים מהם לא ממש מתלהבים מכך וכרגע זה אחד מהדיונים הסוערים שמפרים את השקט של שבדיה הפסטורלית. "אתה לא יכול לשחק עם הדברים האלו. אתה לא יכול לשחק עם אמונה", אמר הכומר מייקל לוגרן באותה הכתבה. "כשאומרים שאלוהים הוא האבא מתכוונים לכך שיש לו בן. אפשר להתייחס בדימויים נשים כשמדברים על אלוהים, אבל בסופו של דבר השם של האל הוא השם שאותו האל בחר לחשוף בפנינו. וזה האב, הבן ורוח הקודש".

כרגע יש עוד כמה חודשים עד שהתקנות האלו יכנסו, אבל ללא ספק יהיה מעניין לראות כמה מהכמרים יאמצו אותם. בעיקר יהיה מעניין לראות האם מדובר בקרויוז שיישאר אי שם בשבדיה, או בתנועה שהולכת לחלחל אל תוך הדת, עד ליצירת מהפכה של ממש. בשבדיה ואולי בהמשך בכל העולם.

אמונהדתמגדר