ג'סטין טימברלייק הוא לא הגיבור הפמיניסטי שעושים ממנו

ג׳סטין טימברלייק הוא לא הנשמה הטובה שחשבתן שהוא.

עם 10 פרסי גראמי על המדף, מכירות אלבומים שהגיעו למאות מיליונים ברחבי העולם ואפילו שני פרסי אמי, אי אפשר להתווכח שמדובר במוזיקאי וזמר מצוין ואפילו שחקן לא רע. אבל אני אגיד לכן מה הוא לא – פמיניסט.

מאז שנשים בהוליווד החלו לחשוף את ההטרדות והתקיפות המיניות שעברו, ועם התפוצצות פרשת הארווי ויינשטיין ופרשות נוספות (קווין ספייסי, לואי סי קיי), התחיל מין טרנד לוואי שלא חביב עליי: להריע לגברים ש"עושים את הדבר הנכון" ועומדים לצד תנועת הנשים האמיצה והמרגשת שמתהווה כרגע.

טימברלייק הוא אחד הגברים שקיבל "עוגיות פמיניזם" מהתקשורת והקהל לאחרונה, וצבר נקודות טובות אצל כל מי שתומך ב-#MeToo ובפמיניזם. יכול מאוד להיות שגם אתן התלהבתן מהגבר המתקדם והנאור שנעמד לצד המהפכה הנשית, אך האם הוא ראוי למחיאות הכפיים האלו? לא ממש.

בנובמבר 2017, ממש עם התפוצצות פרשת וויינשטיין, טימברלייק הוזמן לנאום בכנס "נשים בעולם הבידור" של המגזין "הוליווד ריפורטר". הוא היה הגבר היחיד בכנס, והגבר היחיד שעלה לנאום (למה בעצם?). הנשים באולם הריעו כשהוא אמר – "גידלה אותי אישה חזקה. הייתי מספיק בר מזל והצלחתי לשכנע אישה חזקה להתחתן איתי". זוהי בדיוק מסוג האמירות שסידרו לטימברלייק מקום ב"צד של הטובים" (או "הטובות" אם תרצו).

אז בואו נעשה קצת סדר – מה בדיוק מה טימברלייק עשה או לא בשביל תנועת הנשים והאם התשואות מגיעות לו?

חכה רגע לפני שאתה משתחווה. צילום מסך מתוך הקליפ "Filthy" של טימברלייק

 

של מי הטעות הזו?

זכור לכולנו היטב הרגע בו במהלך הופעת המחצית של משחק הסופרבול ב-2004, קרע טימברלייק חלק מהבגד של ג'נט ג'קסון וחשף את הפטמה שלה. אמנם עד היום לא ברור אם החשיפה הייתה מתוכננת או פשוט "טעות מלתחה מצערת", כמו שאוהבים לקרוא לזה בצוות טימברלייק, אבל דבר אחד ברור – טימברלייק, שהיה אז בתחילת קריירת הסולו שלו והופיע כאורח בלבד בהופעה של ג'קסון, חווה הצלחה מסחררת אחרי התקרית והקריירה שלו נסקה לגבהים חדשים מאז; ג'נט ג'קסון, לעומת זאת, גונתה והושפלה בעקבות חשיפת השד, רשת MTV סירבה לעבוד איתה מאז ושלושת האלבומים שהוציאה בשנים שאחרי זכו להתעלמות מצד התקשורת ונקברו. במילים אחרות, ב-14 השנים שחלפו ג'נט ג'קסון הפכה בין לילה ממוזיקאית מהשורה הראשונה לכוכבת שנעלמה ורק מבליחה מדי פעם במדורי הרכילות, בזמן שטימברלייק הפך לסופרסטאר.

>> למה ג'נט ג'קסון משלמת את המחיר על הטעות הזו, שטימברלייק לעולם לא ישלם? היכנסו לכתבה המלאה

לאחרונה פורסם שבפברואר הקרוב טימברלייק יופיע שוב במופע המחצית של הסופרבול. לקראת המופע, ולאחר קריאות שהצביעו על העוול שנעשה לג'קסון בפעם האחרונה שהוא עלה על הבמה הזו, טימברלייק פרסם ציוץ בו כתב שהוא וג'קסון השלימו ביניהם, שהם שמו את התקרית מאחוריהם והמשיכו הלאה. היה בהחלט ראוי שטימברלייק, בהיותו שוחר שיוויון הזדמנויות לנשים, לא יסתפק רק בציוץ שולי שכזה, אלא ינצל את הבמה שניתנה לו כדי לעזור לקדם את ג'קסון, כפי שהיא עשתה עבורו, ויתקן את הטעות שהיא מעולם לא התאוששה ממנה.

ג'קסון וטימברלייק ברגע חשיפת הפטמה בסופרבול 2004. צילום: רויטרס

 

ב-2011 טימברלייק השתתף בקמפיין של העמותה שהקימו אשטון קוצ'ר ודמי מור הנאבקת בסחר בנשים. בקמפיין נראים גברים הוליוודיים כמו שון פן, ג'יימי פוקס ובראדלי קופר מחזיקים שלט עם הכיתוב "Real Men Don't Buy Girls" – מבורך, אך קשה היה להעלים עין מהעובדה שבקמפיין מצולם גם יו גרנט, שממש אי אפשר לקרוא לו פמיניסט לאחר שבשנת 95’ נעצר על צריכת זנות.

 

דימוי גוף חיובי? תלוי באיזה יום

ב-2016 יצא הסרט "טרולים", שטימברלייק דיבב וכתב מוזיקה עבורו. הגיבורה הראשית בסרט היא דמות של טרולית וורודה עם בטן ענקית ושיער בכל גווני הקשת. על חלקו בסרט אמר ג'סטין שהוא נכנס אליו מתוך מחשבה על בנות הסנדקאות הקטנות שלו, ועל 'כמה שילדות בעולם זקוקות לדמויות נשיות שלא נראות כמו ברבי'. טימברלייק מעורר אמפתיה כשהוא אומר בראיון להוליווד ריפורטר: "חשבתי על מה שנשים בטח עוברות מגיל צעיר, הבושה שהן חוות כלפיי הגוף והמראה שלהן…".

באמת יפה מאוד. אבל לפני שאנחנו מקטלגות את טימברלייק כגיבור של דימוי גוף חיובי, בואו נבדוק את המוזיקה שלו, מילות השירים והקליפים שהוא משחרר לעולם. לדוגמה – בקליפ לשיר "Tunnel Vision" מאלבומו האחרון שיצא ב-2013 מוצגות נשים, דוגמניות בעלות מידות גוף "מושלמות" לפי אידאל היופי והרזון, כשהן עירומות לחלוטין ומתנועעות בתנועות סקסיות ומפתות למצלמה. טימברלייק שר ברקע "אני מסתכל סביבי וכל מה שאני רואה הוא יופי, כל מה שאני רואה זה אותך", כאילו שהנשים רוקדות אך ורק למענו ועבור המבט שלו. מיותר לציין שהבאזז סביב הקליפ היה היסטרי. ולא צריך להרחיק לכת – גם בקליפ לשיר החדש שלו, "Filthy", תראו רקדניות רוקדות בחושניות ועומדות אחת אחת בסטנדרטים המקובלים והצרים.

טימברלייק משתמש בגוף האישה כשיווק וקידום למוזיקה שלו, והכסף ממכירת השיר/האלבום/כרטיסים להופעות? לכיס שלו. האם גם בקליפ הזה הוא חשב על האשמה והבושה שחוות נשים כלפי גופן? פחות.

 

לקח בחזרה את הלילה

אם זה לא מספיק, טימברלייק סיפק שתי פדיחות לא קטנות אשר מוכיחות שהוא ממש לא העמיק מחשבה בנושאים הפמיניסטיים השונים שעל סדר היום, ולמעשה פמיניזם לא באמת מעניין אותו, חוץ מכשהוא משרת את יחסי הציבור שלו ואת טובתו האישית.

הראשונה התרחשה כשבשנת 2013 הוא הוציא סינגל בשם "Take Back the Night", מבלי לדעת שקיים ארגון בשם הזה, שקם בשנת 77', לא פחות. מטרת הארגון היא ליצור מרחב בטוח מהטרדות מיניות אלימות ואונס לנשים במקומות בילוי (בדומה ל"לילה טוב" הישראלי). אולם השיר של טימברלייק לא מדבר על קרבנות הטרדה מינית ולא קורא להעצמת נשים – להפך.

קשה להאמין שאף אחד בצוות של טימברלייק לא שמע על הארגון הזה ולא יכול היה ליידע אותו שהשם כבר תפוס. טימברלייק מצדו פרסם התנצלות פומבית וטען שלא ידע על הארגון ופועלו, והוסיף שאם הסינגל שלו עזר לקדם את מטרות הארגון, מה טוב, אבל לא טרח לשנות את שם השיר או להוציאו בשם אחר. הבעיה האמיתית היא שעכשיו כשנשים ונערות יחפשו את שם הארגון בגוגל ברגע של צורך או מצוקה, על התוצאות הראשונות ישתלטו קישורים הנוגעים לשירו של טימברלייק. תודה נשמה.

אופס? ג'סטין טימברלייק, צילום: Shutterstock

 

הזמן של מי נגמר בדיוק?

ה'אופס' השני של טימברלייק עלה לכותרות בעקבות לבושו בטקס פרסי גלובוס הזהב האחרון, בו נשים וגברים לבשו שחור לאות הזדהות עם קורבנות של הטרדות ותקיפות מיניות. ג'סטין לבש חליפה שחורה שעליה הייתה נעוצה סיכת "TIME’S UP" – שם תנועת הנשים המתהווה שמשמעותה היא שהזמן של הגברים לקבוע את הכללים ולהיות במרכז הבמה נגמר. סבבה והכל. יופי של סיכה. אבל מה עם הסרט של וודי אלן שיצא לאחרונה בו טימברלייק משחק בתפקיד הראשי?

וודי אלן ידוע כבר שנים כפרסונה לא רצויה בחוגים הוליוודיים מסויימים משום שהוא, בפשטות, פדופיל. האיש התחתן עם הבת המאומצת של אישתו דאז וניהל רומן איתה מאז שהייתה בת 17, כשהוא בן 53. אולם חמורה הרבה יותר העובדה שבתו של אלן מנישואיו למיה פארו, דילן פארו, התלוננה שתקף אותה מינית כשהייתה בת 7 בלבד, ובימים אלו מקבלת בחסות קמפיין #MeToo תעוזה מחודשת להתראיין בנושא ולהבהיר לעולם כולו שכשאומרים "נגמר הזמן", הכוונה היא לגברים כמו וודי אלן.

>> הראיון של דילן פארו מסמן את סופו של וודי אלן – היכנסו לכתבה המלאה

פארו תקפה אישית את ג'סטין טימברלייק השבוע, לאחר הראיון הטלוויזיוני החשוב שהעניקה לרשת CBS. "אתה לא יכול לתמוך ב-#Timesup ולהלל תוקפים מיניים בו זמנית. אתה לא יכול לשמור על האמינות שלך כאקטיביסט (כלומר לשמור על העוגה שלמה) ובו בזמן להלל תוקף מיני (כלומר לאכול את העוגה)", כתבה לו בטוויטר בתגובה להלצה שכתב על הביטוי המוכר.

 

ג'סטין, הנה עוד הסבר קצר: אם אתה בעל ברית של נשים, שומר על זכויותיהן והולך בגאווה עם סיכה שמצהירה על זה כשכל העולם מתבונן – אז אין חצי עבודה. אי אפשר לבחור סלקטיבית עם מי בא לך לעבוד כשזה מקדם את המטרות האישיות שלך. המשמעות של TIME’S UP היא שגברים לבנים עשירים ופריווילגים כבר לא קובעים את הכללים לנשים, גם גברים עשירים לבנים ופריוולגים שהם במאים מפורסמים ומוכשרים כמו וודי אלן.

נראה שבמקרה של טימברלייק אנחנו קצת לוקים ולוקות בראייה סלקטיבית וב"Wishful Thinking". היינו ממש רוצות שהוא יהיה פמיניסט מהמם בנוסף להיותו חתיך, זמר מוכשר ורקדן הורס. אבל האמת היא שהוא פשוט גבר עשיר, לבן ופריווילגי, שאומר ועושה מה שמקדם את האינטרסים האישיים שלו.

אין צורך להריע לג'סטין טימברלייק. הפטריארכיה כבר לצידו.

ג'סטין טימברלייקהוליוודוודי אלןקמפיין TimesUp