נתן זהבי, זונה זו לא קללה

מדי בוקר ב 103 FM משודרת התכנית "מועדון ארוחה הבוקר" בהנחיית שי גולדשטיין ולאה לב. במסגרת התכנית משודרת פינה דוחה במיוחד שנקראת "שיחה בהפתעה". מטרת הפינה, לתפוס מרואיינים שבלטו בחדשות, בשעה מוקדמת בבוקר, כשהם לא מוכנים ולא מודעים לזהות המתקשרים ובגדול, לצחוק על חשבונם.

מאחר שכנראה, על פי תקנות השידור, המרואיין/ת חייבים להיות מיודעים לעובדה שהם בשידור חי ברדיו, מה שעלול מבחינת המנחים לגרום למרואיינים להתאפס ולענות תשובות שקולות, הרי ששי גולדשטיין ממלמל במהירות האור את העובדה שהם בשידור חי ברדיו, בתקווה שהמרואיינים לא ישימו לב לפרט הזה, ולכך שמדובר בתכנית רדיו סאטירית ולא יסיימו את השיחה, למורת רוחם של המגישים המתוסכלים. פעמים רבות, כדי להשיב להם את כבודם לאחר שניתקו בפניהם את השיחה, הם מתחילים לטנף ברוחב לב.

לאה לב, אורי גוטליב ושי גולדשטיין

כך גם קרה השבוע כשהתקשרו במסגרת הפינה לנתן זהבי שניתק מיד את השיחה. כתגובה השניים (כשגולדשטיין מוביל) החלו להשמיץ את זהבי והרגלי העישון שלו ברוע לב לא מבוטל. זהבי מצדו לא שקט על שמריו, השחיז את חרבו ותכנן מונולוג עטור "פנינים" שהולם את רדיו 103, על שי גולדשטיין ולאה לב כשבשיאו הוא כינה את לאה לב "זונה".

זהבי כהרגלו מנבל את הפה ובעוד הוא מתייחס להבל הפה הלא נעים של גולדשטיין, הרי ריחה הלא נעים של לב, לתפיסתו של זהבי, מגיע מהפות. ההתייחסות לגבר היא לפיו ולאמירות שיוצאות מפיו, וכלפי האישה מתעוררת מפלצת הווגינה, כי מה היא אישה לתפיסתו של זהבי, מה היא לאה לב בעיניו, למה מצטמצמת הווייתה כבת אנוש – לאיבר מינה וכמובן לכך שהיא מוכרת אותו  – "זונה".

אבל זהבי לא לבד. המילה "זונה" נשלפת לעיתים קרבות כאשר גברים (וגם נשים) כועסים / נעלבים או מותקפים ע"י נשים (את הגבר לא יקללו שהוא זנאי). תוך חלקיק השנייה כל מהותה של האישה שלפניהם מתנקזת לתוך הווגינה שלה. עבודתה, תאריה, ניסיונה, חוכמתה – נעלמים לטובת האיבר האימתני והמפחיד שמסתבר מייצג את האישה: "הווגינה".

והדוגמאות רבות:

  • במהלך עימות בישיבת ועדת הכספים חה"כ מיכל בירן פגעה בחה"כ אורן חזן בנקודה רגישה, כאשר כינתה אותו "סרסור". חזן לא נשאר חייב וצעק לעברה: "את רוצה למלא טופס עבודה? גם ככה אף אחד לא ירצה להסתכל עלייך". לא סתם "זונה" אלא "זונה" לא מבוקשת.
  • עוד בוועדת כספים, לפני כחודש, בעת דיון סוער קרא חה"כ מיקי רוזנטל לעבר חה"כ אורן חזן: "בתור מה אתה צועק, בתור מומחה לזונות? חזן השיב: "אני חושב שאתה יכול לשאול את אשתך או את אימא שלך". כלומר אמא שלך ואשתך "זונות".
  • ב 2014 הגישה חה"כ מירי רגב תלונה נגד גולש פייסבוק שכינה אותה "זונה עם פה ג'ורה".
  • תחקיר ידיעות אחרונות חשף לא מכבר, כי בעת ריב בין שופטי מאסטר שף, קרא השף יונתן רושפלד לעברה של מיכל אנסקי 'חתיכת זונה'.
  • ב 2010 העיתונאי נחום ברנע בטור שפרסם ב"ידיעות אחרונות", השתמש כלפי שלי יחימוביץ' בביטוי "יחימו-ביץ'". ביץ' – הכוונה ל"זונה".
  • בתכנית רדיו אמר רון קופמן לעיתונאי בן כספית: "זונה של עיתונות… חפש את מי שינענע אותך".
  • במהלך הבחירות לבית הלבן תקף טראמפ את מנחת הטלוויזיה מייגן קלי וטען שנהגה בו בתוקפנות במהלך הנחייתה את העימות הראשון של המועמדים הרפובליקאים. "יצא לה דם מהעיניים, יצא לה דם מהלא משנה איפה שלה", אמר טראמפ תוך שהוא רומז לכך שהייתה בזמן וסת. ווגינה עם דם זה מפחיד במיוחד!
  • וויטני וולף, בכירה לשעבר בטינדר, תבעה את יצרנית אפליקציית ההיכרויות בגין הטרדה מינית במקום העבודה. וולף טענה שמנהל השיווק של החברה כינה אותה "זונה" מול העובדים האחרים במסיבה שערכה החברה.
  • בשנה שעברה ביל הנדל, מגיש בכיר בתחנת הרדיו KFI כינה את חברת הקונגרס פרדריקה ווילסון, שהתבטאה כנגד האדמיניסטרציה של דונלד טראמפ: "זונת דמוקרטית זולה ומטונפת" ובהזדמנות נוספת כינה אותה "זונת תקשורת".
  • שי גולדשטיין עצמו, שותפה למיקרופון של לב, בגרסה הקודמת של תכנית הבוקר, אותה הגיש ביחד עם דרור רפאל, לאחר צפייה בקליפ שבו השתתפה אדל בספלוב, הגיב בשידור לגבי תפקידה של בספלוב בקליפ: "אני לא רוצה להשתמש במילים לא יפות, אבל היא די שרמוטה".

"דוח השנאה" של קרן ברל כצנלסון שפורסם ב 5.2.17, בחן את היחס כלפי נשים מרכזיות בציבוריות הישראלי. התמונה שעולה מחרידה. 190,000 הטרדות מיזוגניות נרשמו ברשת, 66% כלפי נשות ציבור. מתוך 190,000 התייחסויות פוגעניות לנשים, 45% היו שימוש במילים "זונה" ו"כלבה", 38% התייחסויות פוגעניות באמצעות המראה או המיניות – "מכוערת", "כוסית", "התחת שלך" ועוד, 17% קריאות לביצוע הטרדות פיזיות בנשים – "הייתי מזיין אותך" וכדומה.

ב"דוח השנאה" של קרן ברל כצנלסון ב 2016 בנושא אלימות, תחת הכותרת "מורים בחזית", נמצא ש 35% מהקללות וההתבטאויות המיזוגניות כלפי מורות היו "זונה" ואזכור איברי המין של המורה. "זונה" היא הקללה הנפוצה ביותר, עם יותר מ 5000 אזכורים בשנה ברשת.

נתן זהבי

זהבי ביקש לקלל את לאה לב במילה "זונה", אבל לתפיסתי ומניסיוני כאחת ממובילות המאבק בזנות, הוא והדומים לו פספסו משהו חשוב: "זונה" אינה קללה. אוכלוסיית הנשים והגברים בזנות אותם אתה נתן זהבי, מכנה "זונות", אינם שונים ממך או ממני. הן לא "זונות", לא "יצאניות", לא "פרוצות" ולא "נערות ליווי", הן נשים שנלכדו בזנות.

אף אחת מהם לא חלמה, שאפה, או רוצה להיחדר מדי יום ע"י זנאים וכל הטוענים ל"בחירה" צריכים לקחת בחשבון שבחירה מתרחשת כשיש ממה לבחור. עוני, פגיעות מיניות, חובות, חולי נפשי, הדרה וניתוק מהמשפחה, מצוקה אישית וכלכלית אינן מאפשרות בחירה ומלמדות אותנו שלזנות מידרדרים, נקלעים, נשאבים ונלכדים.

נתוני הסקר הלאומי על תופעת הזנות שנערך על ידי משרד הרווחה והשירותים החברתיים והמשרד לביטחון פנים, חושפים תמונה קשה ובלתי נתפסת של למעלה מ 12,000 אנשים הלכודים במעגל הזנות, מתוכם 95% נשים ונערות ו-5% גברים. למעלה מעשירית, כ-1,200(!) הינם קטינות וקטינים. 62% מהנשים הן אמהות לילדים, ומתוכן למעלה מ-80% הן אמהות לילדים מתחת לגיל 18. 97% אחוז מהנשים בזנות הן אזרחיות ישראל ו-86% מתוכן יהודיות. למעלה מ-80% מהנשים בבתי בושת, בדירות דיסקרטיות, במכוני עיסוי ובזנות רחוב אמרו שהן רוצות לצאת מהזנות.

אז בזנות שורדים. נשים וגברים בזנות הם גיבורים כי הם שורדים את זוועת חייהם ומתוך החידלון, ההתמכרות, העוני, הבדידות והחולי, רבות ורבים מהם, הודות למרכזי השיקום וארגוני הסיוע המופלאים שיש בארץ מצליחים להשתקם ולחזור לחיים.

הדברים המחרידים שאמר נתן זהבי בשידור, שמשפילים רק את אומרם, הם הטרדה מינית והטרדה מינית היא לא חוקית. לתשומת לבכם 103FM.

 

 

עידית הראל שמש הקימה את ג'ון סקול ישראל- בית ספר לצרכני זנות

טלפון ליצירת קשר עם ג'ון סקול ישראל- 050-3000702

זונהזנותלאה לבנשים בזנותנתן זהבי