מה קורה כשצעירה שמנה מנסה להתקבל לעבודה?

אישה צעירה מחפשת עבודה זמנית. היא מוצאת ג'וב חביב כדיילת בכנסים אולם אז מגלה, למרבה הצער, שהיא לא "נראית טוב מספיק" עבור אותם כנסים. מה זה אומר "לא נראית טוב"? ובכן, לא עונה על לקריטריונים של המראה החיצוני הנדרשים לביצוע התפקיד או במילים אחרות- שמנה.

זה בדיוק מה שקרה להדס יום טוב שפרסמה פוסט זועם בקבוצת 'שיח פמיניסטי' בפייסבוק. על אף החוק האוסר על אפליה ועל אף שמתקיים בשנים האחרונות שיח ער על שמנופוביה היא נתקלה בסירוב חד משמעי להעסיקה אך ורק בגלל שאינה רזה.

 

בואו נדבר שניה על אפליה בעבודה…

אז, היום הציעו לי *באופן אישי* בוואטסאפ מ"המרכז הישראלי לדיילות", חברת דיילות שעבדתי בה קרוב לחצי שנה, עבודה שווה מעכשיו לעכשיו של "איסוף לידים" בכנס עסקים ברעננה, עבודה של לא הרבה זמן בשכר גבוה. "איסוף לידים" זה אומר בגדול רישום פרטים למכירות או הצטרפות למועדוני חברים כאלה ואחרים, בפועל זה איזה שם קוד שהרבה פעמים משתמשים בו כדי להעסיק נשים ונערות צעירות (הרבה פעמים גם יבקשו ממך לבוא עם איפור, עקבים ושמלה קצרה או מחשוף) בכנסים שמיועדים בעיקר לגברים (רואים את זה הרבה בכנסי עסקים, תערוכות רכבים, כנסי מנהלים וכו') כדי להיות ממתק לרייר עליו לגברים עשירים וכדי "לקשט" את הכנס.
אני מכירה את הטריק הזה משכבר ומסרבת לזה בכל תוקף כמובן, אבל התרשמתי ש"המרכז הישראלי לדיילות" הוא מקום רציני שלא מעסיק נשים בשביל דברים כאלה.
הכל טוב ויפה, מתקשרת אלי אישה שמסבירה לי איפה זה ומה עושים, מאושרת שקפצתי מעכשיו לעכשיו. ואז היא מבקשת תמונה. אני אומרת לה, מניסיוני הרב בכוויות מהעבר, שאני אישה שמנה. פתאום הטון נשמע אחרת. "שמנה מאוד?" היא שואלת אותי, "מידה 46" אני עונה לה. "טוב, תשלחי תמונה."
וככה, אני שולחת לה תמונה בציפייה לתשובה. "מצטערת, זה פחות מתאים". זו התשובה שאני מקבלת.
אני עובדת מסורה, ותיקה יחסית בחברה (חצי שנה זה יחסית הרבה זמן לעבודת דיילות), יודעת את העבודה, חרוצה ואדם נעים, עם המון ניסיון. וכל זה בכלל לא משנה. אני שמנה. זהו. אני לא "סקסית" מספיק, לא "ממתקית". לא "שווה ליקוק" ולא אקשט להם את הכנסים. "זו דרישת הלקוח" היא אומרת. דרישת הלקוח… דרישת הלקוח שתעבוד אצלו מישהי רזה. 
ושכל העולם ידע שככה "המרכז הישראלי לדיילות" מתייחסים לעובדות שלהם ולנשים בכלל. קוראת לכולכן לא לעבוד אצל ולא לעבוד עם החברה הפושעת הזו, להתנגד לכל גילוי של שמנופוביה, מיזוגניה והחפצת נשים, לחברותיי או למי שקוראת את זה ועובדת שם- תתפטרו, אתן שוות יותר, ולכל השאר- לעולם, אבל לעולם, אל תורידו את הראש ואל תתביישו בגופכן.

 

 

 

 

 

אפליהשוק העבודהשמנופוביה