נחמה ריבלין: אני מבינה למה אנחנו עדיין צריכות את יום האישה

אני רוצה לפתוח את דבריי בהתייחסות לרצח שקרה אמש. 4 ילדים נוספו למשפחת השכול, והכאב קשה מנשוא. עדיאל פולמן, רק בן 32 שעבד בעיר דוד, נרצח אתמול בעיר העתיקה בפיגוע דקירה נפשע ונורא. הטרור ברחובות ירושלים בירתנו, בה חיים ערבים ויהודים יחד מאות שנים, הוא אסון לכל תושביה. אנו מחבקים את רעייתו איילת ואת ארבעת הילדים הקטנטנים ושולחים כוחות למסע הקשה של החיים באבל.

צילום: בני גמזו לטובה

אמשיך בקריאת קטע קצר משיר של תהילה חכימי, מהנדסת מכונות ומשוררת, "תנו לי יום אחד":

"אני רוצה שתתנו לי להשלים משפט

אל תסבירו לי שום דבר

אני רוצה שתשתקו

יום אחד שלם

אל תדברו על כלום

סביב שולחנות, במטבחים, אמהות ידברו פוליטיקה,

בנות יצחקו מבדיחות אחיותיהן

אתם תשתקו"

אני שמחה להיות כאן לצד כל כך הרבה נשים פורצות דרך. לצידכן אני יודעת שאנחנו כבר לא צריכות להסתפק, כמו בשיר של תהילה, רק ביום אחד. מגיע לנו, הנשים, יותר.

יום האישה צוין לראשונה ב-1909 בארה"ב, הוא החל בתור אירוע סוציאליסטי. בכל שנה מחדש אני שואלת את עצמי, למה עדיין צריך את יום האישה? אני מביטה מסביבי ורואה כל כך הרבה נשים חזקות ועוצמתיות ומרשימות.

בשבוע שעבר קראתי על טקאקו סוזוקי. סוזוקי היא פוליטיקיאית יפנית. כמו נשים אחרות שהגיעו לעמדת מפתח, היא נאבקת להיות גם אשת קריירה וגם אמא. היא מייצגת את המפלגה הליברל-דמוקרטית. כשהיא ובן זוגה הודיעו שהם מצפים לילד ראשון, רבים ביקרו אותה. הם תהו אם היא נוטשת את התפקיד, או טענו שחסרה לה המודעות הנדרשת מאדם בתפקיד ציבורי.

בספטמבר נולדה הבת של סוזוקי. משפחתה מטפלת בה כשהיא בנסיעות בין טוקיו להוקאידו, מחוז הבחירה שלה. לדברי סוזוקי, מדי יום שואלים אותה על ביתם. 'למה את עובדת כשיש לך תינוקת? את לא אמורה להיות איתה ולטפל בה?'. גם החלטתה לא להניק גררה ביקורת.

צילום: בני גמזו לטובה

כשאני קוראת על סוזוקי, פוליטיקאית מיפן – הכלכלה השלישית בעולם, שצריכה לבחור בין קריירה לאימהות, אני מבינה למה אנחנו עדיין צריכות את יום האישה. ואולי יום האישה הוא משמעותי גם לנשים חזקות. כי הוא בא לביטוי בדיוק בנקודות האלה, שאתן בוודאי חשתן על בשרכן.

לצד חגיגת ההישגים של נשים, על כולנו לקדם אותן, לעודד, לחבק אותן ולאפשר להן להשמיע קול ולצעוד קדימה – לתת להן להרגיש שהן יכולות. אתן כולכן מעוררות השראה.

אני רוצה להודות לכן על התרומה לחברה הישראלית ולכולן. תודה לכן.

 

ועידת און לייף לנשים ועסקיםיום האישהנחמה ריבלין