עדי ביטי מרגשת בתגובה לפרשת עבירות המין בהן נחשד אביה

רחש השמועות שהתנהל במשך מעל לשבוע הגיע לקיצו אתמול, לאחר שהזמרת וכוכבת הנוער עדי ביטי ביקשה להסיר את צו איסור הפרסום וחשפה – אביה הוא זה שנעצר בחשד למעשים מגונים במעריצות של בתו. מהרגע בו פורסם שאבא של כוכבת נוער נעצר בגין הנ"ל, המונים העלו השערות והפנו אצבעות מאשימות, עד כדי כך שאביה של ה"מתחרה" של ביטי, נועה קירל, פנה לתקשורת בהכרזה שאינו אשם וביקש שיפסיקו להטריד אותו בנושא. בימים האחרונים הניחושים כבר מיצו עצמם ולמרות איסור הפרסום, היה די ברור במי מדובר.

משהבינו שאין טעם להילחם בשמועות, או כפי שאמרו פרקליטיו של האב רונן ביטי ש"צו איסור הפרסום מסב יותר נזק מתועלת לבתו", המשפחה החליטה להסיר את צו האיסור. בעולם בו אף צו איסור פרסום לא יעצור את האדם הפרטי ברשתות החברתיות מלהגיד כל מה שעולה על דעתו, והשמועות בווטסאפ מתפשטות כמו אש בשדה קוצים, למשפחה הזו בהחלט כבר לא נותרה ברירה. מיד לאחר מכן, ביטי פרסמה בעמוד האינסטגרם שלה מכתב לציבור בו התייחסה לפרשה.

"בימים האחרונים אני ומשפחתי נמצאים בסערת רגשות", כתבה. "חשוב לי לומר כי לא השתתפתי ולא הייתי חברה או מנהלת באף קבוצת וואצאפ הקשורה לחקירת אבא שלי והדברים יתבהרו בקרוב (…) אני סומכת על המשטרה שתעשה עבודתה נאמנה ואולם, אין לי צורך באיסור פרסום שמי, שכן לא אני נאשמת או חשודה בעבירה כלשהי. לכן החלטתי היום לבקש ולהסיר את צו איסור הפרסום ולשתף אתכם במה שאני עוברת, כי לי, עדי ביטי, אין מה להסתיר".

 

למרות שההודעה נכתבה בכתב יד על דף מחברת משובצת, כצפוי מנערה רגע לפני בגרויות, עבודתם של אנשי יחסי הציבור של ביטי מורגשת בכל מילה ומילה. אין ספק שהצוות הסובב את ביטי לקח את הזמן וחישב בדיוק מה להגיד ואיך. אולי חוץ מאדם אחד – המנהל הצמוד של ביטי, הלא הוא אביה, שעדיין יושב במעצר ושאולי היה מקווה שבתו תסנגר עליו קצת יותר ברגעים קשים כאלה.

המסר בהודעתה של ביטי הוא מאוד ברור – 'אני לא קשורה לזה', כתוב שם. אבל בין השורות בולט אף יותר מה שהיא לא אומרת והיא לא אומרת 'אני תומכת באבא שלי לא משנה מה'. בדבריה ביטי לא זורקת אפילו מילה אחת להגנתו של אביה, שגם החשדות לא ימחקו את העובדה שהוא זה שעזר לה מהיום הראשון לבנות את הקריירה, וכן, הוא גם אבא שלה.

נשמע לכם מובן מאליו? טוב מאוד, סימן שנולדתם בתקופה טובה יותר. אבל למעשה, בהודעתה המנוסחת היטב, ביטי הציגה בפנינו תמונת מצב של שנת 2018, וסימן מובהק לאיך שהזמנים השתנו.

"אני לא חשודה בעבירה כלשהי, אין לי מה להסתיר". עדי ביטי, צילום מתוך אינסטגרם

 

בואו נחזור עשר שנים אחורה. השנה היא 2008 (אלוהים ישמור עבר כבר עשור מאז?) וכוכבות הנוער ששולטות במסך הן נינט טייב ואניה בוקשטיין כוכבות "השיר שלנו", עדי הימלבלוי, דון לני גבאי והילי ילון מ"השמיניה", אולי אפילו אליענה בקייר מ"ראש גדול". כולן בנות 20+, אגב, באותה עת. ועדיין, קשה לדמיין מישהי מהן מגיבה אז להתרחשות היפותטית של מטריד מיני במשפחה כפי שביטי מיהרה והיטיבה לעשות.

אז, היה הרבה יותר סביר שהכוכבות האלו ישמרו על שתיקה. שמו של קרוב המשפחה המטריד היה מעטר את כותרות החדשות, אולי גם משתחל אל מדורי הרכילות בהקשר של הידוענית או הופך לשאלה שיורדת בעריכה בראיונות, אבל מעבר לזה כנראה שכלום. הקריירה של כל אחת מהכוכבות האלו הייתה ממשיכה במסלולה, ואולי יום אחד, כשהרלוונטיות תתפוגג ומגזין כלשהו יסכים לתת שער בתמורה לתשובה, אולי נזכה לשמוע התייחסות לשאלה האסורה. אז, ב-2008, ההיגיון אמר שכוכבת נוער תתן את מלוא התמיכה לאביה ותמתין עד שבית משפט עוד יוכיח את חפותו.

עשור אחורה, היה מקובל להשתיק נושאים כאלה. הכוכבות מיאנו להתייחס, והחברה הייתה מקבלת את השתיקה שלהן – ובכך משמרת את קשר השתיקה שהגן במשך שנים על עברייני מין ותוקפים, ופגע באינספור נשים. היה יותר נוח לשתוק ולטאטא את זה מתחת לשטיח, ומאוד לא מקובל לשמוע מישהי שאשכרה מעזה לדבר על זה.

אבל עדי ביטי שייכת לדור אחר. ולא רק משום שהיא צעירה במיוחד, מילניאלית שנולדה אחרי שנת 2000, אלא בעיקר משום שב-2018, הרבה בזכות קמפיינים כמו #MeToo והרבה בזכות עבודה מתמידה וקשה של נשים שהתעקשו להשמיע קול ולהכניס תקיפות והטרדות מיניות לראש סדר היום, כבר אי אפשר לשמור על שתיקה בנוגע להטרדות ותקיפות מיניות. ובעיקר משום שהנוער שגדל כאן, זה שביטי פונה אליו, כבר למד והפנים שאין מקום לתופעות כאלו בחברה מתוקנת, ושמי ששותק – מאפשר.

איך היא היתה מתמודדת עם זה לפני 10 שנים? נינט, צילום מסך מתוך אינסטגרם

 

על אף שהמילים שפורסמו הן פרי עמלם של צוות מתוקתק שעשה עבודה חכמה, קשה שלא להתרגש מהן. כי מבעד לענני היח"צ אפשר לראות את הילדה שניצבת בלב הפרשה הזו. ביטי, בת 16 שאולי חיה את חלומן של המוני נערות אבל עומדת בפני לחצים גדולים שמעט בנות 16 נאלצות להתמודד עמם, נאלצה בימים האחרונים לעמוד בפני לחץ נוסף שאף מתבגרת לא אמורה לעמוד בו – משבר אמון מול אביה.

מבעד למילים קל לדמיין ולהזדהות עם הסיטואציה אליה ביטי נקלעה. האב שבו נתנה את אמונה, המקצועי והמשפחתי, נחשד במעשים פסולים בנסיבות מחמירות, בניצול המעמד אל מול קטינות שהוא השיג דרכה, והיא נקרעת בין החשדות והחקירות לבין האב שהכירה כל חייה. מעבר לקושי הרגשי המטלטל, ניצב בכך גם איום על הקריירה שלה, הפרעה למסלול ההמראה שהיא מתכננת ועובדת עליו כל כך קשה, כל זאת על לא עוול בכפה. איך אפשר שלא לחשוב על הילדה הזו ולא להצטער בשבילה? ובד בבד גם להעריך את הדרך המדויקת והמשכילה, בטח יחסית לגילה, בה היא (וצוותה) בחרו להתמודד עם המשבר הזה?

אמנם זוהי רק ההתחלה של ניהול המשבר של בית משפחת ביטי, אבל אם הנערה תמשיך כך, נראה שלא משנה האם אביה ייצא זכאי או מורשע, היא עדיין תצא מזה בסדר. כי, כפי שאמרה בעצמה, אין לה מה להסתיר, והיא לא זו שנאשמת. היא התנערה מיד מכל קשר לפרשה הזו, וידעה בדיוק מה להגיד לפי רוח תקופת פוסט-מי-טו כדי שאף אחד לא יהיה מסוגל לבוא אליה בטענות. וזה הרבה יותר ממה שהיינו מקבלים לפני עשור, או בכלל מהרבה כוכבות אחרות. אז שמישהו יגיד שהדור הזה סרח.

 

#MeTooהטרדה מיניתמוזיקה ישראליתעדי ביטי