הבעיה הגדולה של מונדיאל 2018: הטרדות מיניות בשידור חי

אף אחת מהנשים האלו כנראה לא חתמה על סעיף שמתיר הטרדה מינית בשידור חי בחוזה שלה כשנכנסה לעבודה הזו – ובכל זאת, זה מה שכתבות הספורט נאלצות להתמודד איתו במהלך המונדיאל הנוכחי.

בזמן ש"הרצל" וסרטון הכתב הנבוך בכותל חרכו את המדינה, ברוסיה התרחשו כמה וכמה מקרים דומים של הפרעה בשידור – רק שבניגוד לאותה אישה תלושה שנכנסה לפריים מבלי משים, המפריעים יודעים היטב מה הם עושים, ובניגוד למקרה של "הרצל", כאן זה ממש לא מצחיק.

האחרון בשורה של מקרים מהשבוע החולף בהם שדרניות שדיווחו מהמונדיאל הוטרדו מינית בשידור, הוא זה שארע לג'ולי גימראס, כתבת ספורט מברזיל. גימראס דיברה בשידור חי לקראת המשחק בין נבחרות יפן וסנגל שנערך ביום ראשון האחרון, כשאוהד ניגש אליה, קטע אותה וניסה לנשק אותה על הלחי.

הכתבת הגיבה להתרחשות בזריזות ובחריפות. היא הצליחה להתחמק מהנשיקה, ואז פנתה אל ה"בדחן" בנחרצות: "אל תעשה את זה. אף פעם אל תעשה את זה שוב. אני לא מרשה לך לעשות זאת שוב אי פעם, אוקיי? זה לא מנומס, וזה לא בסדר. לעולם אל תעשה את זה לאישה. הראה כבוד", ענתה לאוהד שהחל לגמגם בתגובה. וכל זה בשידור חי.

במקרה של גימראס, השדרנית הגיבה כמו מלכה. לא רק שהיא הצליחה להתחמק מההטרדה ולא לתת לסיטואציה לבלבל אותה (שגם ככה מעורב בה לחץ וריכוז של שידור חי), היא גם הצליחה, במודע או לא, לנצל את הבמה המזדמנת כדי לחנך את אותו אוהד סורר, ולהעביר מסר ברור לכל מי שחושב שמה שהוא עשה "מצחיק" או "חמוד". זה לא. זו הטרדה, זה מפריע לאישה לעשות את העבודה שלה, וזה מעשה מקטין ומשפיל. כי אם גבר היה עומד שם בתפקיד הזה במקומה, אף אחד לא היה חושב לתת לו נשיקה בזמן שהוא מדבר.

אבל עוד לפני גימראס היו שדרניות נוספות שחוו הטרדות כאלו בשידור, ולא כולן היו מוכנות להגיב במהירות ובחריפות כמוה. טבעי מאוד שבתוך הפוקוס והלחץ של השידור ומפאת ההפתעה, חלק יהיו נבוכות ומופתעות, יצחקקו או יסמיקו או פשוט יהיו המומות מלחוות הטרדה מנשיקה לא רצויה בעת שהן מבצעות את תפקידן, ממש כפי שטבעי שחלקן פשוט יישארו ממוקדות במשימת השידור וייתעלמו ממה שקרה אל מול המצלמה.

בשבוע שעבר ג'ולייט גונזלס ת'רן, כתבת ספורט ממוצא קולומביאני המדווחת עבור שלוחה ספרדית של הערץ הגרמני DW, עברה הטרדה מינית בשידור חי כשדיווחה מרחובות העיר סרנסק לפני המשחק בין רוסיה לערב הסעודית. בעוד היא מדברת אל המצלמה, גבר תפס אותה בכתפיה וידה ונישק אותה על לחייה. היא המשיכה בדבריה וכאילו התעלמה ממה שקרה – אולם בתום השידור, היא פנתה לאינסטגרם כדי להבהיר שהתנהגותו של אותו מטרידן אינה מקובלת עליה.

"כבוד! לא מגיע לנו לקבל יחס כזה. אנחנו שוות ומקצועיות בדיוק באותה המידה", כתבה באינסטגרם. "גם אני חולקת את השמחה שבכדורגל, אבל אנו חייבים לזהות ולכבד את הגבולות של הבעת חיבה והטרדה". מאוחר יותר, היא אמרה בראיון: "הייתי באזור הצילומים שעתיים כדי להכין את השידור, ולא היו הפרעות בכלל. רק כשהתחלנו בשידור חי, האוהד הזה ניצל את המצב. בדקתי אחרי כן אם הוא עדיין היה שם, אבל הוא נעלם. בשבילי זו תקרית בודדת, תמיד יש מעריצים שמחמיאים לך אך מתנהגים בכבוד. האחד הזה הרחיק לכת. אבל בבירור, עלינו להתמודד עם הבעיה הזו".

במקרה של גונזלס ת'רן, השדרנית גם זכתה להתנצלות. אחרי שהסיפור הגיע לכותרות בכל העולם, אותו מעריץ – רוסלן שמו, פנה לערוץ DW וביקש להתנצל בפני גונזלס בשיחת סקייפ שתועדה ושודרה ביום שני האחרון (25.6).

"אני רוצה להתנצל מעומק ליבי", אמר לכתבת, "נהגתי בחוסר אחריות ולא חשבתי שאגרום לך לבלבול ולהלם. התערבתי עם חבר שאוכל לנשק כתבת על הלחי בזמן שידור. ראיתי כתבת בקרבת מקום – זו התבררה כג'ולייט. חיכיתי לשידור החי, רצתי אליה ונישקתי אותה, ואז יצאתי במהרה מהפריים… כך בדיחה הפכה להטרדה מינית. אני שוב מתנצל. אני יודע שהעבודה שלך מאוד קשה ואני מקווה שאת לעולם לא תעברי עוד מקרה כזה בקריירה שלך".

יומיים אחרי המקרה של גונזלס, שדרנית שוודית בשם מלין וולברג חוותה מקרה דומה: בזמן שדיווחה על המשחק של שוודיה מול דרום קוריאה, אוהד תפס אותה ונישק אותה בשידור חי. היא נתבקשה לדבר ולראיין את האוהדים הצוהלים שלצידה, כשאותו אוהד נישק את לחיה – ככל הנראה שוודי גם הוא. היא שמרה על אורח רוח וצחקה במבוכה.

וולברג המשיכה לראיין את האוהדים כשאחד הניח את ידו על כתפה, אחר שיחק מאחורי גבה בשיערה ואחד נוסף ניסה להצמיד את פניו אל שלה. צחוק מעבודה במקרה הטוב, מסע של הטרדות מיניות בזמן התפקיד במקרה הפחות טוב. וולברג דבקה במקצועיות וניסתה להמשיך ולראיין אוהדים מבין הקהל השיכור. ניתן לראות כאן תיעוד של חלק מהשידור הזה, כשפני המטרידנים משום מה מטושטשות (למה בעצם? היינו שמחות להבין מה ההיגיון בלהגן על זהותם של מי שהטרידו אל מול המצלמה ביודעין)

אפילו נציגי האו"ם התייחסו לתופעה ולגסות רוחם של מעריצים גברים כלפי נשים במהלך המונדיאל. בהצהרה של נציגות המשרד הברזילאי של האו"ם לנשים שפורסמה בשישי האחרון, נכתב: "לא מתקבל על הדעת שלחלק מהאוהדים הברזילאים יש כוונות להטריד מינית נשים במהלך המונדיאל, תוך הבכתן והטעייתן אשר פוגעות בזכויותיהן של נשים. עם מילות סלנג נמוכות, הם מקטינים נשים לחפצים מיניים ומדגימים כיצד מיזוגניה, המונחת בבסיסה של תרבות האונס, יכולה להתקיים בצורות שונות ואינה יודעת גבולות – כשהיא מתרחשת באירוע ששואף לקדם את שילובם של אנשים ורגשות באיחוד למען הספורט".

מלין וולברג וההטרדה שעברה בשידור חי, צילום מסך

אין ספק שיש כאן בעיה, ואמנם, זו אינה בעיה בלעדית למונדיאל הנוכחי. במונדיאל הקודם שנערך בברזיל ב-2014, מקרה דומה של הטרדה מינית בשידור חי קרה לשדרנית הברזילאית סבינה סימונטו, ממש בפתח המשחקים, כשמעריץ נבחרת קרואטיה הפריע לה בדבריה כדי לנשק אותה על לחיה.

הבעיה הזו גם לא בלעדית למונדיאל בכלל – רק לפני חודשיים סרטון של מקרה דומה במקסיקו הסעיר גולשים מכל העולם, בו שדרנית בשם מריה פרננדה מורה מנסה לראיין אוהדים בסופו של משחק, כשאחד מהם רוקד סביבה ונוגע בה בצורה לא נאותה. היא בתגובה מרחיקה אותו מעליה וצועקת עליו על שהטריד אותה. צריך לראות כדי להאמין.

ואם כל אלו לא מבהירים שיש פה תופעה ניכרת ובעייתית מאוד, יש מספיק סרטונים שאוספים את 'מיטב הנשיקות החטופות לשדרניות בשידור חי' שיעשו את העבודה.

עם 3 מקרים כאלו (לפחות) בשבוע אחד, ניכר גם שהתופעה הזו רק הולכת ומחריפה, ועבודתן של הנשים המשדרות ממשחקי הכדורגל, שגם ככה עובדות בסביבה גברית מאוד ולא פשוטה לנשים, הופכת ליותר קשה ופחות מוגנת עבורן. השאלה היא מה יעשו קברניטי הספורט העולמי, במקרה הזה פיפ"א, כדי להגן על הנשים המעטות שכן מצליחות לשגשג בתחום.

הטרדות מיניותטלוויזיהמונדיאל 2018ספורט