רופאים מזהירים: עלייה מטרידה בניתוחים פלסטיים בקרב נערות במהלך חופשת הקיץ

זוכרים שבימי התיכון העליזים, היום הראשון לשנת הלימודים היה סוג של חגיגה? כל החברים לכיתה ולשכבה שלא ראיתם מזה חודשיים חוזרים, ובהתאם לגיל ההתבגרות, רבים מהם נראים אחרת – בין אם זה הגובה שהשתנה, המשקל, הגוף שמתעצב ומתפתח, אולי אפילו סתם תספורת. המפגש המחודש הזה תמיד מעורר הרבה עניין, ובגיל הרגיש הזה לפעמים מפעיל גם קצת לחץ. אבל מה אם הייתם חוזרים מהחופש הגדול ומגלים שזה לא רק הגובה, או המשקל, או אפילו התספורת שהשתנו?

אין חדש בכך שיש תלמידים המנצלים את חופשת הקיץ כדי לעבור הליך פלסטי, הן כדי לאפשר החלמה ומנוחה בבית מבלי לפספס לימודים, והן כדי להתחיל דף חדש מבלי שיותר מדי אנשים יבחינו בשינוי. אבל לדבריהם של אנשי מקצוע, בתקופה האחרונה התופעה הזו הפכה לרווחת הרבה יותר מבעבר, והסיבות לכך, על פי מה שהם מספרים, הן מדאיגות למדי.

מנתחים פלסטיים מצביעים על עלייה חדה במתבגרים שמבקשים לעשות ניתוח "חזרה ללימודים". בין אם מדובר במילוי שפתיים, בהגדלת חזה, ניתוח אף או ניתוחים אחרים, המנתחים טוענים שיותר ויותר מתבגרים מנצלים את תקופת החופש הגדול כדי לעבור ניתוחים, להחלים ולחזור לשנת הלימודים החדשה במראה חדש ושונה.

מנצלות את חופשת הקיץ כדי להתחדש. צילום: shutterstock

 

בעוד שניתוחים פלסטיים יכולים לשמש לצרכים בריאותיים, כמו למשל ניתוח לשיפור הנשימה או הקטנת חזה להקלה אורתופדית, המנתחים בבריטניה מעידים שהסיבות שהם שומעים מהמתבגרים המבקשים לעבור הליכים פלסטיים הן לרוב שילוב בין השפעה מסלבריטאים ומהרשתות החברתיות, לבין לחץ ובריונות. כמו כן, הם מציינים שהעלייה בקרב האוכלוסייה הזו היא בייחוד בהליכים באזור הפנים שלהם.

"עד לפני חמש שנים, הייתי רואה בערך שני תלמידים כל שבוע בתקופת הלימודים, וחמישה או שישה תלמידים כל שבוע בתקופת הקיץ", סיפר לעיתון ה-Daily Mail ד"ר נורמן רואו, מנתח פלסטי מניו יורק. "היום, אני מקבל 5-7 תלמידים כל שבוע במהלך שנת הלימודים, ובחודשי הקיץ זה מגיע ל-12 עד ל-15 תלמידים בכל שבוע".

ד"ר רואו מעיד שהמצב דומה גם אצל הקולגות שלו, שמקבלים יותר ויותר לקוחות מדור המילניום. הם מבקשים להזהיר מפני התופעה, שכן לפיהם, מתבגרים המבקשים לעבור שינוי חיצוני פרמננטי אינם מוכנים, מנטאלית או פיזית, להשלכות הרבות של הליך קוסמטי.

"בוגרות תיכון מגיעות לעיתים קרובות עם רצון לטפל באף שלהם או בחזה, כי אף אחד לא יודע איך הם נראות (בסביבה חדשה כמו קולג' או עבודה – נ.ב.), וזו הזדמנות עבורן להציג את עצמן בגרסה חדשה".

"הן לא רק מכורות לאינסטגרם, הן מכורות ללהיראות במיטבן כל הזמן". צילום: Shutterstock

 

לפי נתוני ארגון המנתחים הפלסטיים בארה"ב, ב-2016 נערכו 66,347 ניתוחים קוסמטיים ו-163,204 הליכים קוסמטיים לא פולשניים על צעירים בין גילאי 13-19. מדובר בעלייה של קרוב ל-3% בניתוחים ו-1% בהליכים לא פולשניים לעומת הנתונים של שנת 2015.

בקרב אוכלוסיית המטופלים הכללית, ניתוחי אף והגדלות חזה הם הניתוחים הפופולריים ביותר, בעוד שהסרות שיער בלייזר ומיצוק עור בלייזר הם ההליכים הקוסמטיים הם המבוקשים ביותר.

ד"ר סטוארט לינדר, מנתח פלסטי מבוורלי הילס שמתמקד בניתוחי גוף, העיד מצידו שהוא רואה רק 2-3 מתבגרים בחודש במהלך שנת הלימודים, מספטמבר עד מאי. אולם בין יוני לאוגוסט, מגיעים אליו כ-10 מתבגרים בכל חודש. "100% שתראו עלייה במהלך חודשי הקיץ, כי הם רוצים את הזמן הזה כדי להחלים לפני שהם חוזרים ללימודים", הוא אמר.

אמנם, לינדר מבהיר כי הוא לא רואה עלייה בכמות המתבגרות שמחפשות להגדיל את החזה שלהן. "רואים שהמספרים עולים כי מתבגרים, בני 15-16, מחפשים ניתוחי אף, או ניתוחי הצמדת אוזניים. לרוב הם עוברים ניתוחים בפנים", כך לפיו.

המומחים טוענים כי המגמה הזו בקרב צעירים הולכת להמשיך ולעלות, שכן לפיהם, בריונות מצד אחד והשפעותיהם של מפורסמים על האוכלוסיה הצעירה מנגד הם התורמים העיקריים לעלייה באחוזי המתבגרים שבוחרים לעבור הליכים קוסמטיים בלתי הפיכים.

קים קרדשיאן, גרסת 2008 אל מול גרסת 2018. צילום: Shutterstock

 

המנתחים מצביעים על השפעתן של כוכבות, ספציפית משפחת קרדשיאן, על נערות מדור המילניום שניגשות לקליניקות הפלסטיקה. הם מעידים כי הנערות הפונות אליהם מבקשות להעתיק את תווי הפנים והגוף של בנות המשפחה המפורסמת, בין אם מדובר בחזה של קים או בשפתיים של קיילי.

ב-2015, תופעה שקיבלה ביטוי ברשתות החברתות תחת ההאשטאג #KylieJennerChallenge סחפה ועודדה נערות רבות להגדיל ולנפח את השפתיים שלהן, לעיתים לגדלים חסרי פרופורציות ומבלי סיוע מקצועי, באמצעות בקבוקים או כוסות שוטים קטנות. השיטה הזו, שחלק מהמתנסות העידו כי הביאה עמה כאבים רבים ולעיתים גם סיבוכים, חבלות ומראות לא נעימים, הביאה נערות להשתמש בוואקום הנוצר בבקבוקים או בכוסות כדי לגרום לשפתיים להתנפח. כל זאת, כפי שמרמז ההאשטאג, בהשראת קיילי ג'נר – שבזמן קצר ובגיל צעיר מאוד שינתה את המראה שלה מקצה לקצה, כשהבולט ביותר בשינויים התבטא בגודל השפתיים שלה. צעירות רבות שיתפו את תוצאות ה'ניסוי' ברשתות החברתיות והובילו אחריהן עוד נערות רבות נוספות.

ג'נר עצמה התנערה מיד מהאחריות. "אני לא כאן כדי לנסות ולעודד אנשים, או נערות צעירות, להיראות כמוני או לחשוב שכך הן צריכות להיראות", היא צייצה בזמנו. "אני רוצה לעודד אנשים או נערות צעירות כמוני להיות עצמכן, ולא לפחד מלהתנסות עם המראה שלכן".

אולם הרופאים טוענים שההסתייגות הזו לא עשתה את העבודה. "כל כך הרבה מהמתבגרות שמגיעות מונעות על ידי המדיה החברתית", אומר ד"ר רואו. "אינסטגרם עוסק כולו באיך שאת נראית, ומה הזוויות וכך וכך. הן לא רק מכורות לאינסטגרם, הן מכורות ללהיראות במיטבן כל הזמן".

ההשראה? קיילי ג'נר והשינוי הקיצוני שעברה – גרסת 2012 אל מול 2014. צילום: Shutterstock

 

ד"ר רואו טוען שהוא מפציר בכל מתבגר או מתבגרת שניגש למשרדו בתקווה לעבור ניתוח שייחקה מראה של כוכב או כוכבת. "סלבריטאים והטרנדים שהם עוקבים אחריהם משתנים, אבל הצלקות נשארות למשך כל חייכם", הוא אומר. "יש הרבה דברים שהם בלתי ניתנים השגה. עלינו לאזן כל דבר אל מול המציאות, ולהזכיר לילדים שלנו שאיך שאת נראית באינסטגרם זה לא כזה חשוב".

ד"ר לינדר מבהיר כי המתבגרים שפונים להליכים או ניתוחים קוסמטיים אינם מסתכנים רק בחרטה או בבעיות מנטאליות אחרות. "מסיבות אתיות, אנחנו לא עושים ניתוחי חזה מתחת לגיל 18. מדובר במתבגרות שעדיין לא הגיעו לבגרות מינית מלאה. הנערה תמשיך לגדול, החזה שלה ימשיך לצמוח עד לגיל 21 או 22. לפני הגיל הזה, אם צעירה עוברת ניתוח חזה היא עלולה להזדקק לניתוחים נוספים בהמשך".

עוד לינדר מוסיף כי דעתם של מתבגרים אינה בשלה מספיק כדי להבין את הסיכונים הכרוכים בניתוחים פלסטיים, כמו רקמות צלקת, אובדן עור, דימומים ועוד. "המנטליות שלהם היא כזו שאומרת, 'אני מתבגר, שום דבר לא יכול לקרות לי'. וזו אינה אשמתם. הם פשוט לא תופשים את מלוא ההשלכות שמגיעות עם הליכים משני חיים בגיל כזה צעיר". הטענה הזו היא בעלת בסיס עובדתי, כשלמשל מחקר של אוניברסיטת רוצ'סטר קבע כי מוחם של מתבגרים פועל אחרת מזה של מבוגרים, אשר מפעילים יותר את הקורטקס הפרה פרונטלי, שאחראי על כושר השיפוט והמודעות להשלכות לטווח הארוך ומגיע להתפתחות מלאה רק בגיל 25.

"כל ניתוח, קוסמטי או פונקציונלי, לכולם יש השלכות פסיכולוגיות", מסכם ד"ר רואו בראיון. "המטופלת תגיד, 'אני רוצה להיראות טוב יותר, אני רוצה להרגיש טוב יותר'. אבל אני זה שצריך להיות משוכנע שהן זקוקות לזה. הרופא צריך להיות שומר הסף בנוגע למה פרקטי. אם הניתוח לא ייטיב עימן או אם הן לא בוגרות מספיק כדי להבין שלניתוח יש סיכונים ושהוא בלתי הפיך, ואת תצטרכי לחיות עם זה – אני לא אהיה מוכן לבצע אותו".

גיל ההתבגרותהחופש הגדולניתוחים פלסטיים