הרגע שבו החלטתי שגם אני יכולה לעשות שינוי בעולם

לפני שנתיים ראיתי פרסום שהזמין נשים לסמינר על החלטה 1325 של האו"ם בנוגע לשילוב נשים במוקדי קבלת החלטות בנושאי שלום וביטחון. זה לא אמר לי כלום, זו האמת. המילה היחידה בכותרת הארוכה שדיברה אלי היתה המילה "ביטחון" ולכל הפחות הסקתי שזה עשוי להיות מענין לדבר על ענינים בטחוניים עם נשים אחרות, חוויה שלא ממש חויתי לפני כן.

 500 נשים בישראל מתכננות לעשות שינוי

אבל הכותרת שהיתה כל כך חסרת משמעות התמלאה עבורי בתוכן בסוף שבוע אחד ביער ציפורי בירושלים כששריפות יער השתוללנו סביבנו. אותה החלטה של האו"ם עם המספר הזר הפכה עבורי הבנה עמוקה שקולן של נשים לא נשמע בסוגיה הבוערת של שלום וביטחון ויותר מכך, שראוי, שרצוי, שחיוני שישמע כי לנשים הזכות והחובה להשמיע ולהישמע בנושאים שלהם השפעה מכרעת על חייהן מזויות רבות כל כך. כשהתחלנו להפוך במשמעויות של להיות אישה במלחמה הסתבר שאילולא נשים משמיעות את קולן בנושאים של פגיעה מינית, אם מכוחות אויב ואם במהלך השירות הצבאי, השפעת המלחמה על החיים על ילדיהן, שיקום החברה האזרחית, תשתיות וכו', אין הנושאים האלו עולים לדיון סביב שולחן המשא ומתן.

ההכרה שבסכסוכים הארוכים והאלימים ביותר כמו צפון אירלנד, קולומביה ומלחמת האזרחים בליבריה, נשים היו מי שדחף לפתרון ואיפשר הסכם היתה לא פחות ממטלטלת. הסכמי שלום בהם היו מעורבות נשים הופרו פחות, הפסקות האש כובדו לזמן ארוך יותר, האוכלוסיה האזרחית השתקמה מהר יותר. אובייקטיבית, נשים נדרשו סביב השולחן.

אבל הכנס לא השאיר את כולנו בסופו עם נתונים ממצגת אלא עם מחויבות עמוקה והחיבות אמיתית לפעול. לא ניסו לשכנע אותנו שראוי שנשים ישבו סביב השולחנות בהם מכריעים כיצד יראו חייהן מעתה והלאה אלא יותר מכך: שאנחנו נדרשות להיות הנשים האלו. עשרה כנסים כאלו התרחשו ברחבי הארץ, בכל אחד מהם נכחו חמישים נשים שיצאו בחזרה הביתה והחלו לפעול לקידום המטרה האחת הזו: לקדם נוכחות של נשים במוקדי קבלת ההחלטות בנושאי שלום וביטחון וזה היה כמו זיקוקין דין נור של אקטיביזם שהתפוצצו בהילולה של אש וצבע. נשים הן לא פרס ולא נטל אלא גורם שלא ניתן עוד להעלים אותו או להתעלם ממנו וגם נשים צריכות לזכור זאת. אם הן לא זוכרות, נזכיר להן!

"בונות עתיד משותף" הזכירה לחמש מאות נשים שהן כאן כדי לחיות בקול רם. לא כדי להתנצל על כך שהן משמיעות אותו. נשים ארגנו הרצאות, הופעות, תכניות הכשרה, התנדבו לחנוך נשים אחרות, ללמד ולהכשיר אותן, ללוות אותן, התפקדו למפלגות, ארגנו הפגנות, ערכו מחקרים, כתבו מאמרים, טורים, כתבות ובעיקר השמיעו את קולן ודאגו לאפשר לנשים אחרות למצוא אותו ולהשמיע אותו. אחרי הכל, אנחנו חיות על האדמה הזו, במצב הזה ולכל אחת מאיתנו מהפרספקטיבה הפרטית שלה, יש משהו בעל ערך להגיד.

ואז החלטתי לקחת את הפעילות שלי דרגה אחת למעלה

אמנם היומיים הללו באכסניה סמוך לירושליים כבר מזמן הסתיימו אבל התכנית ודאי לא נסתיימה ועל אחת כמה וכמה לא הושלמה. מעבר לקשרים רבים וחברות אמיצה עם מגוון עצום של נשים מופלאות התחזק גם הקשר שלי אל עצמי וההכרה שאני ראויה , יכולה, מסוגלת, לשבת סביב השולחנות בהם מתרחשות ההכרעות. שנוכחותי בחדרים בהם מתבצעות ההחלטות אינה מיותרת אלא חיונית. מאז התכנית פעלתי במרץ מחודש לשיפור היחס לנפגעים ונפגעות של אלימות מינית במערכת הבריאות. קורבנות אונס ועבירות מין הם פלח אוכלוסיה שלעיתים קרובות קולו לא נשמע. לקחתי על עצמי לתת להם ולהן קול מול המערכת. הבנתי שהתשובה "אין תקציב" אינה מנותקת מההקשר הבטחוני. שעוגת התקציב מתחלקת בצורה שלא רואה אותם ולא מתעדפת את הצרכים שלהם ושלהן.  מאז אותו סוף שבוע ישבתי אינספור פעמים מאחורי דלת סגורה סביב לשולחן ודאגתי שהאנשים שקובעים לאן ילך הכסף יכוונו אותו אלינו. במהלך החודשים האחרונים חלחלה ההכרה שהפכתי בעצמי למי שקובעת לאן ילך הכסף. שהפכתי בעצמי למי שיושבת במוקדי קבלת החלטות. ומוזמנת לשם לא כנספחת, לא משקיפה, לא סרח עודף. בזכות עצמי, בזכות ההשפעה שלי, בזכות הידע שלי, בזכות ולא בחסד.

בבחירות המוניציפליות הקרובות החלטתי לא רק להתלונן על חוסר ביצוג נשים אלא לפעול במסגרת "רצות ומשפיעות" שותפות בין מפלגתית לקידום יצוג שיוויוני ויחד עם חברותיי מהבית היהודי, מרצ, הליכוד, העבודה ויש עתיד אני משלבת כוחות לודא שקולן של נשים ישמע בזירה המוניציפלית. זהו אינטרס משותף של כולנו לתת ביטוי לכל הקולות, לכל המשמעויות כי שילובן של נשים אינו התפשרות אלא שיפור מובהק במערכת הפוליטית והבטחונית. מבחינתי מדובר לא בכנס של יומיים אלא במחויבות ארוכה ומתמשכת להשמיע קול עבור מי שקולה או קולו לא נשמע. מבחינתי מדובר בהבטחה שלי עם עצמי לא רק לרעיון שנשים צריכות להיות מעורבות במוקדי קבלת החלטות אלא להיות אותה האישה שאני רוצה לראות בעולם.

ב-24.7.18 בערב, יתקיים בתל אביב כנס נשים שלום וביטחון של און לייף בשיתוף איתך מעכי- משפטניות למען צדק חברתי, מדרשת אדם ונשים עושות שלום.

להרשמה לכנס ליחצו כאן >>

 

 

1325איתך מעכיהחלטה 1325עתיד משותף