מיליון דולר לארגונים הישראלים שעושים מהפכה

ביום ג' האחרון התקיים במרכז "רבין" בתל-אביב טקס חגיגי בו הוענקו פרסים כספיים על סך מיליון דולר ל-37 ארגונים הפועלים להעצמת נשים וקידום שוויון מגדרי בישראל. קרן "פרס בראשית" וקרן קאהן הם העומדים מאחורי התרומות כאשר הסכום המכובד חולק בין הארגונים השונים המשרתים נשים ממגוון אוכלוסיות. ועדת בחירה כללה נציגים מטעם שתי הקרנות בשיתוף ארגון "מתן-משקיעים בקהילה" החליטה על הזוכים מתוך יותר מ-220 ארגונים שהגישו מועמדות.

מתוך הארגונים הזוכים, 75% פועלים בכל רחבי ישראל, ו-25% מתמקדים בפעילויות אזוריות, אם בצפון הארץ או בדרומה, כמו גם במזרח ירושלים. 30% פועלים למען נשים יהודיות, 30% פועלים למען נשים ערביות, דרוזיות, ובדואיות, ו-10% פועלים בקרב הקהילה הגאה. כמו כן המענקים ניתנו להתנעה של עשרות פרויקטים חדשים. המענקים ניתנו לארגונים בחלוקה לארבע קטגוריות. הנה טעימה קטנה מהעשייה הענפה בתחומים השונים.

 שילוב וייצור הזדמנויות לנשים ממעמדות סוציו-אקונומיים שונים: אג'יק מכון הנגב

מכון הנגב הנו ארגון ערבי-יהודי הפועל לפיתוח חברתי-כלכלי בקרב החברה הערבית הבדואית וליצירת שותפות בין יהודים וערבים בישראל. הארגון פועל משנת 2000 ונחשב לאחד מארגוני החברה האזרחית הגדולים בישראל. באג'יק יש כ-200 עובדות ועובדים לצד כ-1,400 מתנדבות ומתנדבים, אשר עוסקים בהתנדבות בקהילה, חינוך איכותי לגיל הרך, פיתוח כלכלי-חברתי, קידום בריאות ושותפות ערבית-יהודית.

אינאס עלי סלאח, מנהלת "טליעה", על הזכייה: ""טליעה" הנה שנת הכנה והתנדבות בקהילה לצעירות בוגרות תיכון מהחברה הערבית, המהווה מסגרת מעבר להשתלבות בעולם האקדמיה והתעסוקה. התכנית נבנתה מתוך הבנה כי נקודת הפתיחה של צעירות ערביות שסיימו תיכון נמוכה משמעותית משל צעירות באוכלוסייה הכללית, וכדי לאפשר להן להתקבל ללימודים אקדמיים, נדרשים הכוונה וסיוע שייתנו להן ידע וכלים. הזכייה בפרס בראשית מאפשרת לנו להרחיב את תכנית "טליעה" ליישובים נוספים, להגיע לעוד צעירות ערביות ולסייע להן לסלול את הדרך ללימודים ולתעסוקה. נתוני השנים האחרונות מלמדים כי 77% מבוגרות התכנית משתלבות באקדמיה, ו- 88% מהן בתעסוקה, נתונים המעידים על חשיבות התרחבותו של הפרוייקט".

עוד ארגונים שזכו בקטגוריה: אחותי, ידידי אוניברסיטת תל-אביב, איגי, יסמין, ג'וינט – תב"ת, כתף לכתף, קרן קמ"ח (מובילות), מתי, she codes, סטודיו משלך.

 

 יצירת שוויון מגדרי: טנא בריאות

 על הארגון: עמותת 'טנא בריאות' הוקמה בשנת 2006 על ידי ד"ר ענת יפה, כדי להתמודד עם האתגרים הבריאותיים הייחודים שיהודי אתיופיה, המונה כיום כ-145.000 נפש, מתמודדת אתם. העמותה, כיום בראשות פרופ' עליזה שנהר המשמשת יו"ר בהתנדבות, פועלת לצמצום הפערים ולקידום בריאותם של יוצאי אתיופיה בישראל באמצעות הסברה והעלאת מודעות, קיום סדנאות והרצאות על מחלות ומניעתן, קורסים לבישול בריא, הפעלת קבוצות טיפוליות להקניית ידע טיפולי ועוד. העמותה מפעילה שירות תרגום רפואי מקצועי, בשפה האמהרית והטיגרית לאלפי מטופלי קופות חולים ובתי חולים בארץ, ומפעילה מוקד תמיכה לבריאות הגוף והנפש ועוד.

אבי מספין, מנכ"ל טנא בריאות, על הזכייה: "על פי דו"ח הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מ-2016 שיעור הפניות לוועדות להפסקת היריון של עולות מאתיופיה היה הגבוה ביותר, ועמד בשנת 2014 על 41.9 פניות לאלף נשים בגיל 49-15. הנתונים בשטח מצביעים על חוסר ידע מספק בשימוש באמצעי מניעה, קיום יחסי מין לא מוגנים והפלות חוזרות בקרב נערות ונשים עולות מאתיופיה. בשנת 2017 פיתחה עמותת "טנא בריאות" את פרויקט "שגרירות צעירות לקידום שוויון מגדרי ומיניות מיטיבה", אשר נועד להכשיר נערות יוצאות אתיופיה כסוכנות שינוי בתוך הקהילה, בכך שפועלות להעניק מידע וידע, להעצים ולפתח מנהיגות ולהבטיח קיומו של שיח מיניות בריא ומיטיב עבור הנערות. בשנה שעברה ערכה העמותה פיילוט בשיתוף עמותת החצר הנשית בנתניה וכעת, בסיוע המענק של פרס בראשית, תוכל טנא בריאות להעמיק את הפרויקט ולפתוח קבוצות חדשות בישובים אחרים".

 

יצירת שוויון מגדרי: מדד המגדר של מכון ון-ליר

על הארגון: מדד המגדר של שוות – המרכז לקידום נשים בזירה הציבורית במכון ון ליר בירושלים, העוסק במחקר בינתחומי חדשני, הוא כלי לבחינת רמת האי-שוויון בין גברים לבין נשים בישראל לאורך זמן. המדד מציג תמונה מפורטת של מצב האי-שוויון בשניים עשר תחומי חיים שונים: השכלה, עבודה, מגדור מקצועי, בריאות, עוני, מצב משפחתי, זמן, אלימות נגד נשים, עוצמה פוליטית וכלכלית, תרבות ותקשורת, וכן אי שוויון מגדרי בחברה הערבית ובפריפריה. מדד המגדר הוא הראשון מסוגו הבוחן אי-שוויון מגדרי במגוון רב של תחומי חיים בתוך אותה מדינה ולכן נותן תמונת עומק של המבנה החברתי הממוגדר בישראל. מאגר הסטטיסטיקה מגדרית שבבסיס המדד משמש את כל מי שפועלים ופועלות לקידום שוויון מגדרי בישראל.

הדס בן-אליהו, חוקרת בכירה ב"שוות" על הזכייה: "התמיכה של קרן בראשית בפרויקט של מדד המגדר היא גם הבעת אמון לחשיבות ולמרכזיות של מעקב שיטתי אחרי אי שוויון בין נשים לגברים בחברה הישראלית, והתרומה של הקרן היא קריטית להנגשה של בסיס הנתונים של המדד למגוון רחב של משתמשות ומשתמשים, סוכנות וסוכני השינוי שפועלים בשדה של קידום שוויון מגדרי. דגם בחברה האזרחית, בכנסת, בגופים ממשלתיים, במערכת האקדמית או במערכת החינוך. זה בסיס הנתונים של סטטיסטיקה מגדרית הכי רחב והכי מעודכן שיש היום בישראל. יש המון תחומי חיים ואינדיקטורים, זה מתעדכן כל שנה. התרומה של הקרן היא מאפשרת לכל המהלך הזה להמשיך ולהתקיים. אקטיביזם היום בכל תחום ובוודאי בתחום של שוויון מגדרי נדרש להתבסס על נתונים כמותיים ואנחנו מייצרות תשתית נתונים כזאת, של ססטיסטיקה מגדרית עבור כל מי שפעיל ופעילה בתחום".

עוד ארגונים שזכו בקטגוריה: מרכז צדק לנשים, עמותת עדן, שדולת הנשים, איתך-מעכי, מבוי סתום, הרוח הישראלית (הסוכנות היהודית) – מכינת עלמה למנהיגות נשית, מרכז רקמן, עמותת כ"ן – כוח נשים/

 

קידום זכויות ומעמד הנשים בקבוצות מיעוט: בת-קול

על הארגון: עמותת "בת-קול" היא ארגון נשים שמגיעות לרוב מכל קצוותיה של הקשת הדתית המגוונת. העמותה שואפת לקיים בית תומך ומסגרת ערבות הדדית ללסביות, טרנסיות ובי-סקסואליות דתיות ובני משפחותיהן, ולקדם חינוך לסובלנות ולקבלת השונה בחברה הדתית מתוך מטרה לאפשר חיים של שותפות ושוויון בחברה הדתית. בת קול הוא ארגון הנשים הדתיות היחיד בקרב ארגוני הלהט"ב בארץ, ואנו פועלות בשיתוף פעולה אדוק עם שאר ארגוני הקהילה".

אתי חדאד, חברת הוועדה המנהלת של "בת-קול", על הזכייה: "הפרס עבורנו הוא עוד צעד בדרך לעצמאות כלכלית, דבר משמעותי מאוד לארגון. אנחנו מאוד גאות ומעריכות את האמון שניתן לנו, כל שכן להיות בחברה מכובדת של ארגוני נשים שעושים המון. המענק ניתן לתפעול הארגון והשאיפה שלנו היא לקדם את הפיתוח הארגוני, כך שהארגון לא יישען על מתנדבות בלבד, שזה המצב כרגע. מסיבה זו אנחנו לא מצליחות להגיע לכל הפניות, לתת את השירותים שהיינו רוצות לתת – וכעת אנחנו יכולות לעשות זאת בצורה טובה יותר. הפרס הזה הוא ממש כמו אויר לנשימה".

עוד ארגונים שזכו בקטגוריה: בזכות, עלם – עמותה לנוער במצבי סיכון, אישה לאישה – מרכז פמיניסטי חיפה, קו לעובד, מהפך – תע'ייר, מורשתנו, העמותה לקידום מעמד האישה לקייה, נשים לגופן.

 

העצמת נשים נגד אלימות: בת מלך

על הארגון: עמותת "בת מלך" מפעילה בשיתוף משרד הרווחה את שני המקלטים היחידים שנותנים מענה לנשים נפגעות אלימות במשפחה וילדיהן, שמגיעים מהציבור הדתי והחרדי. המקלטים מספקים הגנה פיזית, סיוע נפשי ועזרה משפטית לנשים הסובלות מהתעללות פיזית, מינית, נפשית, כלכלית ורוחנית ע"י בני זוגן ונמצאות בסכנת חיים. עמותת בת מלך פועלת רבות בנושא הסברה והעלאת המודעות לתופעה בקרב המגזר החרדי, כולל עבודה מול מובילי ומובילות דעת קהל מגזריים, רבנים, בלניות, מדריכות כלה ועוד.

עו"ד צילית יעקבסון, יו"ר בת מלך, על הזכייה: "אנו מתרגשים מאוד על הבחירה בבת מלך כראויות לפרס! המילים 'העצמה נשית' מקבלות משמעות מרגשת ועמוקה כאשר אנו מלווים את הנשים במקלטים כתף אל כתף מידי יום ביומו. נשים אלו זוכות להיות מועצמות ומוערכות כנשים, כבני אדם, כאמהות.

הגאווה הגדולה בקבלת הפרס היא בשמן של אותן נשים אמיצות. בזכות הפרס נוכל להציל יותר נשים וילדים שנמצאים במעגל האלימות. נוכל לתת מענה לעוד משפחות שנמצאות במצוקה ואין להן למי לפנות. הבחירה בנו זו תעודת כבוד ונתינת אמון על המקצועיות והמסירות של הצוותים שפועלים במקלטים".

עוד ארגונים שזכו בקטגוריה: איגוד מרכזי הסיוע ונפגעי ונפגעות תקיפה מינית, מסל"ן, מן המיצר, פרויקט קשר, תהל, תודעה.

צילום: נטשה קופרמן

לא לעצור באמצע, לא לפחד

את האירוע הנחתה העיתונאית לוסי אהריש, ובמהלכו הוקרן סרטון ברכה מיוחד מהשופטת רות ביידר גינסבורג שאמרה: "אני גאה בתרומות שיועברו לארגונים שעושים דברים נהדרים לשיפור חיי נשים ונערות מקהילות שונות בישראל – ערביות, יהודיות, ובדואיות – כולן נשים ישראליות. אני חושבת שנשים יכולות לתרום רבות להשגת שלום, יום אחד".

"אני רואה עצמי כפמיניסטית אבל אף פעם לא התעסקתי בפילנתרופיה למען נשים", הוסיפה המשנה למנכ"ל קרן "פרס בראשית", סאנה בריטבסקי. "במהלך בחירת הזוכים ראיתי את השדה הפמיניסטי בישראל, והוא היה נראה לי כמו גזוז. בכל רגע ובכל מקום קורה עוד משהו ועוד משהו. זה חי ונושם, ממש כמו הרי געש קטנים כאלה. אני מברכת על כך שהארגונים שנבחרו פועלים למען נשים מכל רחבי הארץ, מכל השכבות הכלכליות-חברתיות, ומכל הקבוצות האתניות בישראל, הכוללות נשים יהודיות, ערביות, נוצריות, דרוזיות, ובדואיות ודרך הפרויקטים אפשר לראות את ישראל של היום. אני מאמינה שהמענקים יהיו כמו גל גדול שיאפשר לנשים לעשות מהפכה. כל אחת מהנשים כאן עשתה דרך ארוכה והיה יפה לראות שהן דיברו על העזרה שנשים נותנות אחת לשנייה. שללא אישה אחרת – זה לא היה קורה".

"אני רוצה לומר לנשים שהמקום שלהן חשוב מאוד בחברה הישראלית", סיכמה בריטבסקי  "למרות שהשדה הזה צריך יותר כסף וגם עזרה ממשלתית – הוא חי, קיים ובוער. אני מאמינה שהשדה יהיה עוד יותר רחב ממה שקיים כרגע. אני מאחלת לזוכות, לכל הארגונים שהגישו מועמדות ולנשים בכלל – לנסות להשיג דברים. לא לעצור באמצע, לא לפחד. ללכת קדימה, בתקווה שנגיע לחברה שוויונית. אני מאמינה בכל ליבי שזה אפשרי".

 

 

 

 

 

פמיניזםפרס בראשיתשיוויון מגדרי