שנה ל-metoo: מה קרה למי שהואשמו בהטרדות המיניות?

הארווי ויינשטיין, קווין ספייסי ולואי סי.קיי היו רק חלק מהשמות הבולטים שהואשמו בביצוע עבירות מין בנשים וגברים לפני עם תחילתה של מהפכת metoo. כעת, שנה אחרי, החלטנו לבדוק מי נכנס לכלא ומי ממשיך עסקים כרגיל, מי פוטר מעבודתו ומי הוציא סרט חדש, וכמובן – מה קורה במחוזותינו. התוצאות לפניכן, ולשיפוטכן

הארווי ויינשטיין: מתמחה אצל עורך דינו ובודק תסריטים

הארווי ויינשטיין. צילום: Shutterstock

מאז אוקטובר האחרון יותר מ-100 נשים האשימו את המפיק ההוליוודי לשעבר באונס, תקיפות מיניות, הטרדות מיניות והתנהגות מינית שאינה הולמת. הסיפור של הארווי ויינשטיין, אולי נקודת המוצא של הקמפיין, היה המפורסם ביותר בגל הווידויים הבינלאומי והסנקציות שהוטלו עליו היו מיידיות. ויינשטיין אולץ לעזוב את חברת ההפקות שלו וחברותו באקדמיה האמריקנית לקולנוע ובגילדת המפיקים של אמריקה, כמו גם בארגונים מקצועיים נוספים – בוטלה. במקביל אשתו ג'ורג'ינה צ'פמן נפרדה ממנו לאחר עשור של זוגיות וצפויה לקבל עשרות מיליונים לאחר הגירושים. בחודש מאי האחרון הוגש נגדו כתב אישום על מספר רב של אישומים ביניהם 18 מקרי אונס, כאשר החקירות בעניינו מתקיימות בניו-יורק, לוס אנג'לס ולונדון. החל מחודש יולי ויינשטיין עובד כמתמחה אצל עורך הדין בתיק ההגנה שלו ובמקביל מנסה לפתח תסריטים לסרטים חדשים. הוא מתגורר באחוזתו בקונטיקט שנמצאת למרגלות האוקיינוס והוטל עליו לענוד צמיד אלקטרוני שמפקח שאינו חוצה את גבולות המדינות קונטיקט וניו-יורק.

לואי סי. קיי: סרט עם אפיל פדופילי

לואי סי. קיי. צילום: Shutterstock

סיפורי ההטרדות על לואי סי.קיי הצטברו במהלך השנים, אך רק במי טו הם קיבלו את החשיפה הראויה. חמש קומיקאיות סיפרו שסי. קיי אונן מולן והוא לא הכחיש. "הסיפורים נכונים" אמר, אך לא התנצל ישירות בפניהן. חברות ההפקות איתן עבד הודיעו על ניתוק היחסים עימו אך פחות משנה לאחר שהתפרסמו העדויות ניסה סי.קיי לחזור לתודעה הציבורית והוציא סרט בשם "אוהבת אותך אבא", העוסק בשמועות על במאי מוערך והקשר שלו עם נערה בת 17.

אר קלי: שיר פרובוקטיבי ואישה מוכה

אר קלי. צילום: Shutterstock

זמר האר אנד בי אר קלי, שהואשם כמי שמפעיל כת מין בה הוא מסמם ואונס נשים, בחר בדומה לסי. קיי להתמודד גם הוא עם ההאשמות בפומבי והוציא שיר בשם "אני מודה". אך בניגוד לשם, השיר אינו הודאה מלאה באשמה אלא תגובה שתוקפת את הקורבנות ומטילה בהן דופי. "אני מודה שאני מזיין את כל הנשים, גם מבוגרות וגם צעירות" נאמר באחת השורות. בתגובה ספוטיפיי הוציאו את השיר מרשימות ההשמעה שלהם. בנוסף, בתחילת החודש חשפה אשתו לשעבר של קלי שהוא היה מתעלל בה ושהחיים לצידו היו אלימים ומפחידים. "חשבתי שאני אמות, לא יכולתי לנשום. אמרתי לעצמי שאני הולכת למות בחלק האחורי של ההאמר שלו", סיפרה ותיארה התעללות נפשית וגופנית ארוכת שנים. בינתיים אר קלי מסתובב חופשי ומייצר מוזיקה – ובעצם עושה כל מה שהוא רוצה.

קווין ספייסי: פסק זמן ממשחק וטיפול נפשי

קווין ספייסי. צילום: Shutterstock

לפחות 16 אנשים האשימו את קווין ספייסי בהתנהגות מינית בלתי הולמת הכוללת פדופיליה, אונס והטרדה. התלונה המפורסמת ביותר נגדו הייתה של השחקן אנתוני ראפ שהאשים את ספייסי כי בשנת 1986 ניסה לפתות אותו בעודו קטין בן 14. בתגובה אמר ספייסי כי "אינו זוכר את המקרה", אך התנצל ויצא מהארון כהומוסקסואל. התזמון עורר ביקורת בטענה שהשחקן מנסה להסית את תשומת הלב מהטענות על תקיפה מינית – לעיסוק בזהותו המינית. זמן קצר לאחר מכן עלו לפני השטח תלונות נוספות כנגד ספייסי, שהודיע על לקיחת פסק זמן ממשחק כדי לטפל בעצמו. ספייסי פוטר מנטפליקס והפקת העונה השישית של "בית הקלפים" נעצרה ולבסוף פורסם שהיא תמשיך בלעדיו. מפיקי הסרט "כל הכסף שבעולם" החליטו למחוק את כל הסצנות בכיכובו ולצלם אותן שוב עם השחקן כריסטופר פלאמר, גם בהפסד של מיליוני דולרים, ובנוסף נעצרו הפקות נוספות בכיכובו שעמדו על הפרק. נכון לחודש ספטמבר נבדקים במשרד התובע המרכזי של לוס אנג'לס שני מקרי הטרדה שבוצעו כביכול על-ידי ספייסי, וטענה לתקיפה שבוצעה ב-1992 נגנזה בשל התיישנות.

טי ג'יי מילר: נעצר, אבל לא בגלל ההטרדות

טי ג'יי מילר. צילום: אינסטגרם

השחקן טי ג'יי מילר הואשם בתקיפה מינית וגופנית כלפי אישה בדצמבר 2017, מה שגרר גל תלונות נוספות של נשים שהעידו כי מילר התעלל בהן מינית ומילולית. מספר חודשים לאחר שהתפרסמו התלונות, מילר עזב את הסדרה בה שיחק,"עמק הסיליקון" ואת HBO שהפיקה אותה, במה שהוגדר על-ידי הקולגות שלו כ"עזיבה הדדית". למרות זאת הוא נבחר לדובב את הדמות הראשית ב"אמוג'י: הסרט". אמנם הוא נעצר בדרך בגין איומי סרק על פצצה מזויפת, אבל ממשיך לעשות קומדיה ולתחזק קהל מעריצים אוהד.

ד"ר לארי נאסר: בכלא עד 2079

ד"ר לארי נאסר. צילום: אינסטגרם

ד"ר לארי נאסר, מי שהיה רופא נבחרת ההתעמלות האמריקאית, נמצא אשם בהחזקת פורנוגרפית ילדים והתעללות מינית במאות נערות, אחרי משפט שכלל עשרות עדויות קשות במיוחד. נגזר עליו עונש מאסר עד שנת 2069 על סעיף הפורנוגרפיה ועוד 10 שנים נוספות על התקיפות המיניות. סך קורבנותיו של נאסר עמד על 260 ילדות, נערות ונשים. אמנם מסע ההרס שלו הסתיים מאחורי סורג ובריח – אבל הוא גבה מאות קורבנות בדרך.

ביל או'ריילי: ממשיך לשדר ולכתוב ספרים

ביל או'ריילי. צילום: יוטיוב

ביל או'ריילי, מנחה, סופר ופובליציסט אמריקאי, הנחה את התכנית "האו'ריילי פקטור" ברשת פוקס ניוז משנת 1996 ועד 2017 – אז הודח בשל טענות על הטרדות מיניות. הפרשייה של או'ריילי כוללת חמש מתלוננות כשאחת מהן היא של בתו, ומיליוני דולרים ששולמו על-ידי פוקס ניוז כדי להשתיק את המתלוננות. עם היוודע הפרשה, 50 חברות מסחריות הסירו את פרסומיהן מהתכנית של או'ריילי והוא כאמור פוטר, אך זה לא מפריע לו להמשיך לשדר היום אונליין באופן עצמאי ולכתוב רבי-מכר.

צ'ארלי רוז: מסתגר בביתו אך ממשיך לעבוד

צ'ארלי רוז. צילום: יוטיוב

צ'ארלי רוז היה על המרקע האמריקאי במשך עשרות שנים והנחה את תכנית הראיונות "צ'ארלי רוז" ב-CBS, עד שהאשמות על תלונות מיניות גדעו לו את הקריירה, ובצדק. רוז הואשם בהטרדות של שמונה נשים ופוטר מעבודתו. בתגובה לכך כתב מאמר ארוך על "איך החיים הפכו קשים" ולפי הדיווחים הסתגר בביתו ושקע בדיכאון. לאחרונה פורסם כי ישתתף בסדרה חדשה בשם "מי טו – הכפרה" – שככל הנראה תעסוק במטרידים שהתגלו בגל ההיסטורי.

מאט לאואר: מתמקד במשפחה באחוזה ששווה עשרות מיליונים

מאט לאואר. צילום: יוטיוב

רשת NBC לא נותרה מחוץ לעין הסערה, כשכוכב תכנית הבוקר שלה, מאט לאואר, נאשם על-ידי מספר נשים שהתנהג כלפיהן בצורה מינית שאינה ראויה. לאואר הואשם בכך שהיה לו כפתור סודי בשולחן העבודה שהיה נועל את דלת המשרד, ובכך לא מאפשר לנשים שנמצאות איתו לצאת. בנוסף נאמר כי נתן לאחת המפיקות בתכניתו צעצוע מין ואמר לה שהוא רוצה להשתמש בו איתה. לאוא לא מצא פסול במעשיו אבל NBC כן ולכן פיטרה אותו. כיום הוא נמצא בביתו בהמפטונס (בשווי 33 מיליון דולר) ו"מתמקד במשפחה" לטענת מקורבים, לאחר שהתגרש לאחרונה מאשתו.

הזווית המקומית

ומה קורה במחוזותינו? מאז אוקטובר 2017, עת התפוצצו פרשות תקיפות מיניות בהן הואשמו בכירים ישראלים בעולם התקשורת, נראה שהשיח הציבורי בעניין הפך למשמעותי ומסוקר, אך מערכות החקיקה והחינוך בישראל נותרו מאחור. מלבד הפער בין השטח למערכת – שהורגש היטב בקמפיין #לאהתלוננתי שהצביע בעיקר על חוסר אמון חריף בין המתלוננות והמתלוננים לרשויות שמירת החוק – לא השתנה הרבה. אמנם יוצרות ויוצרים מעידים כי יש משנה זהירות, אבל בשונה ממה שקרה בארצות הברית, בישראל לא "נערפו ראשים". השחקן משה איבגי הוא ככל הנראה היחיד שהתלונות בעניינו הבשילו לכדי כתב אישום וביוני החל משפטו. נשיא קשת אלכס גלעדי שהואשם על-ידי אושרת קוטלר בשידור חי בביצוע מעשים מגונים ולאחר מכן על-ידי העיתונאית נרי ליבנה, תובע את שתיהן בתביעה על-סך 2 מיליון שקלים בגין הפרסומים נגדו. גבי גזית שדנה וייס סיפרה שהיה נוהג לנשק אותה (ואחרות) על השפתיים במקום עבודתם המשותף, השעה את עצמו מרדיו 103 שם עבד. גם נגד חיים יבין הועלו טענות להטרדות מיניות וכך גם לגבי המנצח מנחם נבנהויז שהושעה מעבודתו בטכניון עקב כך – מקרה לא מייצג בו המערכת מוקיעה מתוכה אדם שנטענו כלפיו האשמות כאלה. הראל ויזל שנטען שהטריד מינית ממשיך להיות בעל השליטה בפוקס, למרות ירידת המנייה עם היוודע דבר התלונה. אך אין ספק שהמקרה המפורסם ביותר בו מדינת ישראל עצמה עיניים לנוכח תלונות של נשים, היה בפרשת זאב רווח. רווח הואשם בשנת 2006 על-ידי שתי נשים בביצוע מעשים מגונים, והתיקים כנגדו, שנסגרו מחוסר ראיות, עלו לדיון ציבורי מחודש, עת נודע שנבחר להדליק משואה בטקס יום העצמאות ה-70 של מדינת ישראל.

 

 

 

 

 

 

#MeTooאלימות מיניתהטרדות מיניותהרווי ויינשטייןלואי סי.קיימי טוקווין ספייסי