איפה אני יכולה להתנדב? 10 אפשרויות להתנדבות ומעורבות חברתית

התנדבות היא win-win-situation ובניגוד למחשבה הרווחת לא מדובר במעשה אלטרואיסטי. התנדבות היא מעשה שבו המעניק מקבל תמורה, לרוב רגשית, לא מבוטלת ומשמעותית מאוד. יש מחקרים רבים המעידים שאנשים שמתנדבים חיים טוב יותר ושמחים בהשוואה לאחרים. ובכלל התנדבות מעידה על חוסן של חברה ושל קהילה. העולם המודרני הוא מצד אחד תובעני יותר מהעולם המסורתי אך מצד שני ההתפתחות הטכנולוגית מאפשרת יותר פנאי. עכשיו עולה השאלה מה עושים עם הפנאי – האם עושים רק למען עצמך וביתך או למען אחר/אחרת/אחרים? אנחנו חושבות שפנאי משמעותי שכולל התנדבות הוא התשובה הנכונה. אז איפה נשים יכולות להתנדב למען אחרים ובעיקר למען אחרות? ליקטנו כמה רעיונות שיעשירו את עולמכן ויעניקו לכן אושר וערך מוסף:

אם לאם

אימהות רבות זוכרות את ההלם של התקופה הראשונה של האימהות הטרייה. הבלבול, הלחץ, העומס, חוסר השינה, האחריות, רגשות האשם ועוד שורה של תחושות ומשימות שמביא עמו תינוק חדש, בייחוד זה שנולד ראשון. ארגון אם לאם מפעיל מערך ביקורי בית המיועדים ליצירת קשרים איכותיים בין מתנדבות לאימהות לתינוקות צעירים. המתנדבות מקשיבות, מייעצות ומהוות מקור של תמיכה לא שיפוטית. הארגון משדך בין אימהות  לבין מתנדבות, בהתאם להעדפותיה של האם, לפי צרכיה, תחומי העניין שלה, מקום המגורים, שעות נוחות לביקור, שפה ועוד. באתר תמצאו רשימה ארוכה של רכזות ביישובים רבים ברחבי הארץ ונשאר רק ליצור קשר ולהצטרף למתנדבות.

בזאר מתלבשות על זה

100% תרומה והתנדבות למען מטרה נעלה: מדי דצמבר מקיים מרכז הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית את בזאר "מתלבשות על זה" השנתי שכבר הפך למסורת – בזאר הבגדים והאקססוריז השנתי, שכל הכנסותיו תרומה למרכז החשוב הזה. בתאריכים 21-22 בדצמבר מתקיים הבזאר עצמו אבל את המתנדבים מחפשים גם לפני וגם אחרי ובכלל, לכל הפעילות של המרכז 365 ימים בשנה. הבזאר החשוב והמשמעותי יתקיים זו השנה ה-16. האירוע מופק ומתופעל בסיוע של מאות מתנדבות ומתנדבים, ולאורך השנים הלכה והתגבשה קהילה סביב הבזאר, עם מתנדבות/ים ומעצבות/ים שמלווים את הפעילות החשובה. בזכות המתנדבים אוספים משאבים להפעיל מרכז עם יותר מ-10,000 פניות בשנה ונערכות כ-5,000 הרצאות הסברה ומניעה שונות ומגוונות בנושא.

בגדים שנמכרו בבזאר מתלבשות על זה של המרכז לסיוע לנפגעי תקיפה מינית

 

סלעית

פרויקט סלעית הוא פרויקט סיוע לנשים במעגל הזנות, שהוקם כחלק מפרויקט לאומי למיגור הזנות. את המשאבים מקבלת העמותה מהממשלה באמצעות משרד הרווחה ועיריית תל אביב- יפו, ודרך מנהל השירותים החברתיים. העמותה לקחה על עצמה להפעיל את התכנית בתל אביב. המתנדבות במקום מעניקות מזמנן ומכישרונן למען נשים במעגל הזנות, נשים המגיעות מהזנחה ומרקע של פגיעות מיניות, ניצול מיני וגילוי עריות במטרה להעניק להן חוויה מתקנת של בית מיטיב.

בסלעית יש כמה מסלולי התנדבות: ליווי, סיוע ותמיכה לנשים בדירת החירום ובקו הסיוע;  העברת קורסים/סדנאות מעשירים; ליווי וחניכה אישית ועוד. בעמותה מחפשים נשים שאכפת להן, בעלות אוריינטציה חברתית ותודעה פמיניסטית מפותחת, בעלות יכולת הקשבה, הכלה ואמפתיה גבוהות, מגיל 25, במטרה להתנדב פעם בשבוע ביום קבוע. כמובן שאפשר גם לתרום בגדים וכדומה.

צער בעלי חיים

אמנם מדובר בהתנדבות עם בעלי חיים אבל היחס שלנו כחברה וכקהילה לבעלי החיים מעיד על בריאות. מה גם שיש המייחסים לבעלי חיים תכונות מבריאות ומשקמות, דוגמת פרויקט גיוס ההמונים הכלבה סול תציל את אור

אגודת צער בעלי חיים בישראל מזמינה מתנדבים לתת חיבוק אוהב ולבלות זמן בבית המחסה של האגודה ברחוב הרצל 159 בתל אביב. העבודה הרבה לעולם לא נגמרת, ותמיד ישמחו שם לעוד ידיים מסייעות, מפנקות או מנחמות כדי לטפל בעשרות כלבים וחתולים נטושים, גורים ובוגרים, גזעיים ומעורבים בזמן שהם ממתינים לבית חם. המתנדבים, בהם גם הורים וילדים שבאים לחוויה משמעותית ומחייבת, יוצאים עם הכלבים לטיול ארוך, משחקים איתם ועם החתולים ועוד. ולא צריך אפילו לתאם מראש: מתנדבים מגיל 14 מוזמנים להגיע להדרכת מתנדבים, המתקיימת באופן קבוע בימי שלישי בשעה 16:00 ובימי חמישי בשעה 11:00 (אין צורך בתיאום מוקדם, פשוט להגיע). לאחר ההדרכה יכול המתנדב להגיע לאגודה בשעות הפעילות בזמנו החופשי ללא תיאום מראש.

הילמה שמושקוביץ, יו"ר אגודת צער בעלי חיים, בהתנדבות מלאה כבר כמעט 40 שנה

להיטיב ופעמונים

פתגם אנגלי עתיק אומר "תן לאדם דג, הוא ישבע ליום אחד; למד אותו לדוג, הוא ישבע כל חייו". זו בדיוק הפילוסופיה העומדת מאחורי עמותות שמסייעות למשפחות בקשיים כלכליים להיחלץ מהמצב שאליו נקלעו בעזרת ליווי והדרכה פיננסיים. שני הארגונים ועוד רבים אחרים בתחום מעודדים לקיחת אחריות ויציאה מתלות, למידה של הזכויות, דגש על השכלה כמנוף צמיחה ולימוד המערכת הפיננסית המשפחתית כדי להתמודד בעתיד לבד עם הקושי. לא חייבים רקע פיננסי כדי להתנדב אלא רצון טוב. בעמותות כבר דואגים להדרכה למתאימים.

מלאכי יום הולדת

לפעמים משהו קטן עושה הבדל גדול, למשל חגיגת יום הולדת לילד/ה שלמשפחה שלהם פשוט אין אפשרות לחגוג לו או לה. הרי החיים מורכבים מרגעים קטנים של אושר, במיוחד כשמדובר בילדים. עמותת ב'קהילה – משנים מציאות חברתית' פועלת בכמה מוקדים ברחבי הארץ כדי לאפשר ניידות חברתית ושוויון הזדמנויות, ולטפח מנהיגות בחברה הישראלית. אחת היוזמות היא מלאכי יום הולדת שבה מתנדבים ומתנדבות מכינים עוגה בעת הצורך.

עמותת שיעור אחר

עמותת שיעור אחר נוסדה בשנת 2002 והיא פועלת דווקא ממקום של חוזקה ולא חולשה – קידום שוויון הזדמנויות ועידוד מעורבות משמעותית של הציבור במערכת החינוך. מתנדבים בעמותה מעבירים שיעורים בתחום שבו הם עוסקים בפני תלמידים כדי להעמיד מולם דמויות לחיקוי, לחשוף את פניה של החברה הישראלית ולפתוח בפניהם נתיבי חיים אפשריים ואופקים חדשים. המורים-מתנדבים מביאים עימם תכנים מגוונים ושיטות הוראה חווייתיות וכן את ניסיונם מ"העולם האמיתי" בשלל תחומים כמו מתמטיקה, אנגלית, פיזיקה, פרסום ושיווק, כלכלה וצרכנות, ספורט, עיצוב ואדריכלות, טכנולוגיה, כתיבה וקולנוע ועוד. במסגרת פעילויות העמותה מתנדבים יותר מ-5,000 מתנדבים בשנה המגיעים מ-400 ארגונים לרווחת יותר מ-18,500 תלמידים. תזכרו, ידע הוא כוח.

עמותת שיעור אחר

 

סירי לידה

התארגנות מקומית של נשים למען חברותיהן שילדו לאחרונה כדי לספק להן ולבני המשפחה ארוחות טריות, בריאות, ביתיות ומזינות התפשטה ברחבי הארץ. למלא את המקרר באוכל ולהראות שיש גם בעולם המודרני תחושה קהילתית ומחבקת. המיזם מתקיים באזורים שונים בארץ, בהם תל אביב וכפר סבא, בהתארגנות מקומית ספונטנית בפייסבוק.

להתנדב ליום אחד

יש ארגונים ופלטפורמות שמאפשרים להתנדב ליום או אפילו לכמה שעות, באופן גמיש ובלתי מחייב. one day social volunteering Israel הוא ארגון התנדבות חברתית ייחודי המציע מגוון הזדמנויות התנדבות שמותאמות במיוחדת לצעירים בני 18-35 עם הזדמנות להכיר צעירים כמוהם לעשות יחד משהו טוב.

ארגון השומר החדש מאפשר להתנדב למשך כמה שעות, יום או כמה ימים ויותר למטרות של חקלאות , עבודת האדמה וכדומה בכל רחבי הארץ. מגיעים כדי לסייע לחקלאים בשלל עבודות ועל הדרך מפיקים ערך מוסף משמעותי ומגבש, מתאים ליחידים, זוגות, משפחות וחברים.

מתחברים לאדמה. השומר החדש, צילום: RITVO PHOTOGRAPHY

 

מעגל נשים ישראל

ארגון מעגל נשים ישראל – LadiesCircle Israel – הוא חלק מארגון מעגל נשים העולמי של נשים התורמות לקהילה במוטו של חברות ונתינה Friendship & Service במגוון רחב של תחומים: ימי כיף לחולות סרטן, שיפוץ דירות מוזנחות, עזרה לקשישים ולניצולי שואה, לאוכלוסיות חלשות, לחיילים בודדים ועוד. יש כ-30 מעגלי נשים ברחבי הארץ, בהתאם למיקום גיאוגרפי, והן עוסקות בטווח רחב של נושאים, בדגש על אלו שקשורים לנשים אבל לא רק. הכל בהתנדבות בארגון ללא מטרות רווח.

אימהותבילוי עם ילדיםבעלי חייםהתנדבותילדיםנפגעות תקיפה מיניתנפגעי תקיפה מינית