תוספת 22 מיליארד לפנסיות השוטרים? זה יבוא על חשבונכן

בהסתכלות רחבה, אפשר לראות את ראשה המכוער של הפטריארכיה בכל החלטה על סדר העדיפויות הלאומי. 22 מיליארד שקל הולכים להתווסף לפנסיות התקציביות של אנשי המשטרה, השב"כ והמוסד, כי "הופלו" לעומת גמלאי צה"ל. המצב הזה התאפשר כיוון שמשרד האוצר הציע לממן את ההסכם בעלות של 22 מיליארד שקל, באמצעות קיצוץ של 1.35% מתקציב משרדי הממשלה ב-2019, ו-1.55% בשנים 2020 עד 2035. אתמול אישרה הממשלה את ההצעה, שמשמעותה קיצוץ 103 מיליון שקל בחינוך, 31 מיליון במשרד הרווחה, 44 מיליון בהשכלה הגבוהה, 46 מיליון במשרד הבריאות ו-14 מיליון שקלים במשרד הקליטה.

שר האוצר משה כחלון, שהוא זה שאישר העברת 22 מיליארד שקל על תיקון ה"אפליה" בין קבוצה שתוגמלה באופן מפלצתי וחסר פרופורציות כטעות כלכלית היסטורית שלא ניתן לתקן, והביאה את תקציב הביטחון של מדינת ישראל הזו לאוביסיטי שהוא נמצא בו כבר המון שנים. אני לא חותרת תחת קביעת בית המשפט שזה לא סבבה לתת הטבות מסוימות לגמלאי צה"ל ולא לגמלאי גופי הביטחון האחרים, אבל לא מתקנים עוול בעוול. 

סדר העדיפויות הלאומי לא יודע מהם החיים עצמם. הוא מעדיף לתגמל בפנסיות תקציביות בעיקר גברים, בשירות הכיבוש (זה לא סתם), שיוצאים לפנסיה בגיל 40 וממשיכים לעבוד בעבודות מתגמלות אחר כך. הוא מעדיף את זה מאשר – מילא לחזק – אבל לשמר את מימון מערכות הבריאות, הרווחה והחינוך הקורסות, בהן עובדות הציבור הן בעיקר נשים. 

לעומת זאת, הניאו-ליברלים ששים להאשים בגרעון האקטוארי את האלפים הבודדים של הנשים הרעבות ללחם שמקבלות קצבת זקנה מטעמי הכנסה כיום בגיל 62, והמאבק על העלאת גיל הפרישה לא מוכן להתפשר על הפקרתן לעוד שנתיים של עוני. כי זה הנרטיב – אף אחד לא מעז להגיד מילה על סדר העדיפויות שמתקצב ואף מגדיל פנסיות תקציביות לאנשי כוחות הביטחון שהיו הסדר מושחת ופרוע מיומו הראשון, ונעשה כעת על חשבון כל שירותי הרווחה במדינה, אבל מי שמתנגדת להעלאת גיל הפרישה לנשים ללא הסדר לאותן עניות שייפגעו ממנה – היא היא המסוכנת לכלכלת המדינה.

אל תבואו לפה ותגידו לי שאין קשר בין מחט לתחת. אני יודעת שאלה תקציבים "נפרדים", והפנסיות התקציביות לא נוגעות לגרעון האקטוארי. בסופו של דבר – זה וזה כספי ציבור, והפרופורציות ביניהם משקפות סדרי עדיפויות ומערכת ערכים. על מי משתינים ואת מי מהללים. למי מנפחים את חשבונות הבנק המנופחים גם כך, ולמי לוקחים את פרוטות ההכנסה בחודש שאין להן שום יכולת להגדיל כי המערכת בנויה נגדן. היא בנויה נגדנו. בגדולות ובקטנות.

העלאת גיל הפרישהמשה כחלוןמשרד האוצרפנסיות