מירי בוהדנה: גם אם בחרתי להתלבש חשוף זה לא אומר שאני חפץ

"לאורך השנים חוויתי אלימות כלפי נשים מכל מיני כיוונים", מספרת המגישה והדוגמנית מירי בוהדנה, לרגל קמפיין #אלימות_כאן_זה_מתחיל בו היא לוקחת חלק לציון יום המאבק באלימות נגד נשים. "המסר של הקמפיין קשור גם לקמפיין מי טו, ומאוד חשוב לי להסביר שבחורה יכולה להתלבש על פי רצונה ועל פי טעמה, וזה לא מצדיק כל הטרדה או יחס משפיל או מבזה כלפיה, מגברים ומנשים כאחד. זה המסר – אין לכם שום זכות עלינו ועל הגוף שלנו. אנחנו נחליט איך אנחנו נתלבש ומה אנחנו נעשה, ואם יתחשק לנו להתלבש חשוף, אנחנו נתלבש חשוף. זה לא אומר שאנחנו חפצים".

בוהדנה משתתפת בקמפיין החדש לצד כוכבות נוספות ביניהן אילנית לוי, שיר אלמליח, חנה לסלאו, קרן מור, גלית גוטמן ואחרות, שנרתמו בהתנדבות מלאה להאיר את המקומות שאולי נוח להתעלם מהם, בנוגע לאלימות כלפי נשים – שאינה פיזית.

"לקחנו את היום הבינלאומי למניעת אלימות במשפחה והרחבנו את הספקטרום של ההבנה שהאלימות לא מתקיימת רק מאחורי דלת סגורה, אלא בכל מקום – גם במרחב הציבורי", מסבירה יו"ר נעמת גליה וולך, המובילה את הקמפיין. "צריך למגר את האלימות נגד נשים מהשורש וגם אנחנו חוטאות אחת כלפי השנייה. השיח הפוגעני והלא מכבד שאנחנו אומרות על אחיותינו הנשים יוצר מצב בו אנו נותנות יד ולגיטימציה לאלימות."

בסרטונים שעלו אתמול ברשת ועוררו עניין רב, נראות הידועניות מצולמות כביכול במצלמה נסתרת ו"מרכלות" אודות התנהגות או הופעה חיצונית של נשים אחרות. הסרטונים נוגעים בשלל סוגיות הקשורות באופן ישיר לתופעת האלימות נגד נשים, ו-וולך מסבירה כי הוחלט להתמקד בתופעות היומיומיות שהפכו לחלק משגרת השיח. "אלימות מתחילה דווקא במרחב הציבורי ורצח ואונס הם הביטוי הקיצוני של יחסי הכוח המגדריים. יחסי הכוחות האלה באים לידי ביטוי יומיומי בהדרה, החפצה, השתקה, הטרדות מיניות, סקסיזם, השפלה והקטנה של נשים".

איך אפשר להתמודד עם התופעות האלה? נראה שאנחנו מתעסקות בסימפטומים אבל לא מצליחות לרדת לשורש הבעיה.

"אחד הכלים היעילים הוא חינוך לשוויון מגדרי. בדיוק כמו שאנחנו מלמדים את מקצועות הליבה, זה צריך להיות מובנה במערכת החינוך. השיעורים כוללים שיח על דימוי גוף, העצמה של הבנות או איך הבנים מתמודדים עם זה. יש תכניות לימודים מצוינות בנושא אבל הן נמצאות כבחירה, ולצערי הרב רוב מנהלי בתי הספר בישראל לא בוחרים את זה, הם מעדיפים שיעורי תיאוריה ללימודי נהיגה."

אז מה צריך לעשות?

"חינוך לשוויון מגדרי לא צריך להיות בחירה, אלא חלק מובנה וקבוע בלימודים. כמו שלומדים מתמטיקה והיסטוריה, צריכים להיות שיעורים לשוויון מגדרי."

"אני באופן אישי חושפת את הילדים לאוכלוסייה מגוונת", מוסיפה בוהדנה. "למשל, יש הרבה גייז סביבי בגלל העבודה, והילדים מכירים את זה ותופסים את זה כמגדר שקיים. אין אצלם קללות של "הומו" ו"קוקסינל". חוץ מזה אני חושבת שהכל מתחיל בבית. זה תלוי איך ההורים מציגים את הנושא, ואני נותנת לילדים שלי להבין שזה בסדר. אני חושבת שאנחנו משתפרים, אבל בהחלט יש עוד מה לעשות בהיבט של מניעת אלימות כלפי נשים או מגדרים אחרים".

וולך מספרת שעבדו על הקמפיין פחות מחודש, וניסו כמו בכל שנה להעביר לציבור מסרים שמבקשים לחולל שינוי אמיתי ביחס החברה כולה כלפי נשים. "בקמפיין הנוכחי כל המשתתפות אמיצות כי הן לקחו על עצמן להגיד דברים שבשנייה הראשונה מי שרואה את הסרטון אומר "וואו". המסר מועבר בעצם רק לקראת סוף הסרטון כשמבינים שזה הפוך על הפוך בסוף", מסבירה.

במה שונה הקמפיין הנוכחי מהקמפיינים בקודמים שלכן, כמו "גבר אמיתי לא מרים יד" או הקמפיין שעשיתן עם ירדנה ארזי?

"השנה יצאנו מהקטע של אלימות פיזית. הרמת היד היא סוף הסקאלה ויש הרבה לפני. יש לנו צוות מדהים של דוברות ויחסי ציבור והם עבדו בשיתוף המחלקה למניעת אלימות, והגיעו ביחד לרעיון. אין ספק שיש כאן קמפיין חזק, עם עבודת בימוי מצוינת של שגב גרשון וכמובן הידועניות שעשו עבודה מדהימה. שאפו להן על ההתגייסות ואני מודה מכל הלב לכל מי שלקחו חלק בקמפיין הנוכחי". "מבחינתי זה מסתכם באמירה "חיה ותן לחיות", מדגישה בוהדנה. "כל אחד ואחת רשאים לחיות כמו שהם בוחרים, כאוות נפשם. אתה לא חייב לעשות טוב, אבל לפחות אל תעשה רע."

לאתר המיוחד שהקימו בנעמת לרגל יום המאבק באלימות כלפי נשים שיחול ב-25.11.18 לחצו כאן

#ME TOOאלימות נגד נשיםגליה וולךמירי בוהדנהנעמ"ת