איזה פסטיגל: ציפי שביט מקבלת בגיל 72 פרס על מפעל חיים

יכול להיות שהידיעה הבאה חמקה לכן מתחת לרדאר בהתחשב בשבוע עמוס החדשות שעבר עלינו, אבל בין המצב הביטחוני המתוח והמאבק באלימות נגד נשים, צריך לתת כבוד גם למי שדואגות שהחיים שלנו כאן יהיו קצת יותר שמחים. השבוע הוענק לציפי שביט פרס מפעל חיים מטעם אמ"י – ארגון אמני ישראל, לאחר יותר מ-50 שנה של פעילות ענפה בעולם הבידור הישראלי.

"מאוחר? מה מאוחר?" אומרת שביט בהומור האופייני לה, כשאני שואלת אותה אם לא היה מגיע לה לקבל את הפרס כבר לפני שנים. "לתת פרס מפעל חיים לאומנית מתחילה שנותנים לה צ'אנס? אמרתי אתמול בטקס – איך נתתם לאישה קטנה בגודל מטרייה מתקפלת שמתנופפת ברוח פרס על מפעל חיים? איך יכול להיות? איפה אני ואיפה מפעל? אבל ברצינות – זה מרגש."

איך קיבלת את ההודעה על זכייתך?

"נודע לי על הזכייה לפני כשבועיים, וזה נוסף על ימים טובים, בלי עין הרע, של המון עשייה. כששמעתי זאת עלתה בי המחשבה שקיבלתי כבר את כל הפרסים האפשריים כמו משפחה והופעות, ובתוך כל המצב – התודה לאל מצוין – נוסף עוד פרס משמח והוקרה מרגשת."

את מאוד צנועה ומלאה בשמחה מתפרצת. רוב האנשים לא מתנהגים כך. את יודעת לומר לי מאיפה זה מגיע?

"אף פעם לא חשבתי על זה וגם עם הגיל (72 טפו טפו) זה עושה את זה עוד יותר לא מובן מאליו. אני רואה אנשים הולכים ומזדקנים, כולם כבר לא רואים, הזכרון מזעזע, כולם חרמנים, לא מבינים למה לא כולם על ויאגרה – ולא בשביל הסקס, אלא כדי לא להשתין על עצמם על הרגל. זה עושה לי חם בלב שאני זוכרת את שמו של אהובי ששוכב לצידי 44 שנה, וזה נותן לי כוחות לדעת שאני עוד במצב שאני יכולה לנקות כינים לנכדיי, או יכולה ללמוד את הטקסטים הארוכים. עם כל זה אני גם מספיקה לעשות שניצלים ולהביא לבתי, ומרגישה שאני חיה כל דקה. זה ממלא אותי, ועל כך אני אומרת – אלוהים תודה רבה."

תמיד היית במצב כזה – של הודייה והוקרת תודה?

"תמיד הוקרתי תודה, גם כשהמונית לטבריה חיכתה למטה ואני הייתי בירושלים. לא אמרתי "אוי ואבוי איזו נסיעה". ההפך. אף פעם לא היו לי טרוניות".

ספרי לי על הבית בו גדלת, על הערכים עליהם חונכת. בסופו של דבר את יצור די נדיר.

"תראי, אבא שלי היה כזה. קמנו בוקר והוא כל הזמן הפנה את תשומת ליבנו לכך שיש שמיים, שיש שמש. הוא היה מנהל ב"אגרקסקו", שזו חברת יצוא חקלאית ענקית, והיה איש אופטימי מאוד. היו לו משפטים מפוארים על החיים והמון תודה לבריאה. אבא היה מחכה לי כל לילה אחרי ההופעות גם אם הייתי חוזרת ב-2:00 בלילה. אני זוכרת ששיחקתי אז ב"הלו דולי" וב"הקוקו והסרפן". הוא היה מחכה לי כדי לשמוע שהיה נהדר."

אבא תומך בהחלט.

"בהחלט. הוא קיבל לגמרי את הבחירה שלי במשחק. אתמול בטקס אמרתי לו "מקווה שאתה מסתכל מלמעלה". היה לו משפט יפה שנהג לומר לי – "לעולם יהיה אדם מחזיק בכיסו שני פתקים. על אחד כתוב אנוכי עפר ואפר, ובשני יהיה כתוב בשבילי נברא העולם. בין שני ההפכים האלה צריך לללכת מודה צנוע ומקבל". זה יפה ועל זה גדלתי. אני לא בת יחידה, יש לי אח שדיקאן הסטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים (פרופ' יהודה שביט). גאווה."

עם אבישי דקל ביום חתונתם. צילום ביתי

"אתמול לא ידעתי למי להגיד תודה. לאמ"י או לקהל הנאמן, שהוא לא מאהב של רגע אלא מאהב ארוך טווח. להודות לציפי מייזלר האמרגנית שלי כל השנים הארוכות הללו, או לאבישי דקל שלא יוצא לו כמעט לדבר כי אני חפרנית. הוא אומר שמאז שהוא נשוי לי הוא מקבל יותר ביטוח לאומי. אני מודה לו שהוא הסכים פעמיים לרדת מהאופניים, ולעשות לי שני ילדים ונכדים. זה אושר בלתי נתפס ועל כך תודה."

 

מלכת הפסטיגלים מקבלת פרס בחנוכה

אין ספק ששביט מלאה באהבה לעולם, אבל גם בממלכה הוורודה שבנתה סביבה בעמל רב, יש מקומות פחות מוארים. "הייתי במשבר כשבעלי הראשון נפטר. היה עצב רב, וקושי, ותחושה קשה, ופרידה. אבל עבר זמן והנה אני פה, עם אותה אהבה. ובכלל, לא הכל הלך חלק. ילדתי בניתוח קיסרי, לפעמים אני, כן, אני, עייפה ואל תשכחי שאני אדם שעבר שמונה שברים שונים – פעם בכתף, פעם בקרסול, פעם בארובת העין וכמובן כשעפתי מהבמה מול כל המדינה ושברתי את היד. פעם גם שברתי שתי צלעות כשספי ריבלין ז"ל מרוב אהבה ושמחה על פרס מפעל החיים שהוא קיבל, הניף אותי באוויר וסדק לי שתי צלעות."

מה המקום של המילה "בדידות" בחייך?

"בדידות אני לא מרגישה אף פעם. טיפחתי את מוסד החברות לעילא ולעילא ואני שומרת על חברויות בכספת. גם כשאני לבד אני מדברת עם עצמי. אני לא בודדה. יש משברונים קטנים כמו שאומרים לי שהנכד שלי גמול מטיטולים ואני ישנה איתו, אבל פתאום באמצע הלילה אני מרגישה בתוך שלולית. לרגע יש לי משבר, אבל  אז אני אומרת לעצמי – מה כבר קרה? ולא נכנסת אליו."

שביט הייתה במשך שנים אחת מכוכבות הילדים הבולטות בישראל. דורות של ילדות וילדים גדלו על השירים וההצגות בהן השתתפה, והחל מאמצע שנות ה-70 לקחה חלק במופעי ילדים בכל רחבי הארץ. היא הוציאה תקליטי ילדים וכיכבה בתכניות טלוויזיה לאורך השנים כשהזכורות מביניהן היו "ציפיטפוט", "הופה היי", "מסיבת גן" ו"פרפר נחמד". השירים הבלתי נשכחים שלה כוללים את "הייתי הילד הכי קטן בכיתה", "אני ג'ינג'י", "ברבאבא" ו"כולם הלכו לג'מבו", ששבר לכולנו את הלב.

אך שביט לא הצחיקה ובידרה רק ילדים, גם מבוגרים רבים שמחו לחזות בכישרונה הרב. היא השתתפה ב"תעלת בלאומליך", העלתה את מופעי הבידור "למבוגרים בלבד", "ספונג'ה והעיר הגדולה" עם עירית ענבי וחני נחמיאס, ומופעים נוספים. אבל אולי מעל הכל, זכורה שביט כמלכת הפסטיגלים, ומעניין לראות שפרס מפעל החיים הוענק לה בסמוך לחנוכה, "החג שלה".

מה את חושבת על כוכבות וכוכבי הילדים של היום? נראה שבתקופת היו בודדים והיום כבר קשה לספור.

"אני שמחה על המגוון הקיים ויש אמנים מצוינים לילדים. יובל המבולבל נהדר. הופעתי איתו, הוא טוטאלי והוא יודע מה הקהל אוהב. אני לא רוצה לשפוט מה כן עשה מה לא עשה. אני אומרת שמיכל הקטנה זה טוב ויש בה נועם ונדיבות וחריצות, ואני חושבת שמיקי מוכתר מוכשרת גם היא. אני הולכת להנחות איתה טקס בפסח. זה נפלא שבמדינה כה קטנה יש כל כך הרבה אפשרויות."

מה לגבי כוכבים לקהל בוגר יותר?

"יש לנו את ששון גבאי או שירי מימון שמשחקים אותה בברודוואי, יש את נטע ברזילי שמשגעת את כולם,  יש את עומר אדם שסוגר היכלים, וגם שלמה ארצי. הרשימה לא נגמרת וזה נהדר."

את מקנאה לפעמים ביוצרות ויוצרים אחרים?

"לא. אני גאה בדרך שלי. בורכתי, לא יכולתי לחשוב על דרך אחרת לפתח את הקריירה שלי, שכוללת גם מופעים לילדים וגם למבוגרים. הנה, למשל עכשיו "אמי הגנרלית" שאני מופיעה בה, חוזרת לסבב הופעות ותעלה בתחילת מרץ בתאטרון הצפון ובשאר חלקי הארץ. עשיתי גם חנוכה וגם ימי עצמאות, גם פריפריות וגם מרכז. אני רוצה בדיוק את הגודל שלי, בדיוק את מה שאני עושה, בדיוק את מספר ההופעות שהופעתי בהן שמספרן מגיע לעשרות אלפים פעמים ובדיוק מה שקורה עכשיו. לא שום דבר אחר. זהו. זכיתי התברכתי."

יש חלומות שעוד לא הגשמת?

"לא. או שאולי אני חולמת לאט? תראי, לא יכולתי לחלום לשיר את "ג'מבו" יום אחרי ששברתי רגל, לא חלמתי ש"הילד הכי קטן" של עוזי חיטמן ז"ל ייהפך לשיר שכל ילד קטן יתנחם בו, וש"אימי הגנרלית" יהפוך להצגה שעדיין רלוונטית. אני פשוט רוצה להגיד תודה, ולהמשיך לעשות מה שאני עושה."

אמ"יבידורכוכבת ילדיםפרס מפעל חייםציפי שביט