עדכונים בזמן אמת: העיריות והמגזר העסקי מצטרפים לשביתת הנשים

***כתבה מתעדכנת***

עדכני ליום שני, 3.12.18 בשעה 10:30

רשויות מקומיות – 42
איגודי עובדים – 8
חברה אזרחית – 76
גופים ציבוריים – 15
חברות עסקיות גדולות – 30
עסקים קטנים – 61
סה"כ – 232 גופים שהביעו תמיכה פומבית במחאת הנשים הגדולה בשלישי, החל מהבעת סולידריות במהלך יום העבודה, דרך מתן אפשרות לעובדות ולעובדים להיעדר מיום העבודה ועד לשביתה מוחלטת כאות סולידריות עם כל הנשים במדינה.

הפגנה אתמול בהרט. צילום: אורה סלומון

 

"זוהי הכרזה על מצב חירום – אנחנו לוקחות את הסדר לידיים שלנו! האלימות המגדרית מגיעה לשיאים בלתי נתפסים בישראל. נשים בכל הארץ משלמות בדמן, ונדחקות בין החלטות כושלות של השלטון למשחקים פוליטיים קטנוניים. לא משנה איפה אנחנו נמצאות – ברחוב, בעבודה, בבית – אנחנו נמצאות במלחמה על חיינו."

ביום שלישי הקרוב, ה-4.12.18 צפויות להתקיים במאות מוקדים ברחבי הארץ, הפגנות מחאה כנגד האלימות הקשה והרצחנית המופנית כלפי נשים וחוסר הטיפול המספק מצד הרשויות. האחראיות למחאה הנרחבת הן קבוצת פעילות שיצרו קואליציית ארגוני נשים בשם "קואליציית דגל אדום" – קואליציית הארגונים הרחבה של נשים מכל חלקי החברה בישראל, יהודיות וערביות. ביחד הן מפעילות את עמוד הפייסבוק "מצב חירום حالة طوارئ", כאשר מלווה אותו האירוע המרכז בשם "אני אישה אני שובתת". 

"בשנה האחרונה נחצה גבול בלתי נתפס של 24 נשים שנרצחו רק משום שהן נשים", נכתב בעמוד המחאה, "זעקות הנשים נקברות תחת שתיקתה של הממשלה שמסרבת לקחת אחריות ולשנות את המצב. פעם אחר פעם קוברים תכניות, מתעלמים מהקורבנות ומשאירים חצי מהאוכלוסייה לא בטוחות. אנחנו במצב חירום. זה הזמן, אם לא נתעורר עכשיו לא נתעורר לעולם."

הנשים הפעילות בקואליציה מתייחסות להירצחן של נשים כאל פעולה אחת מיני רבות, על ציר האלימות המגדרית. "רצח זה נקודת הקיצון של העובדה שאני מוטרדת ברחוב, בעבודה או בבית. זה קצה הקרחון של פערי השכר, של הערות פוגעניות, של חפצון, של הסללת נשים למקצועות בשכר נמוך, של נשים בזנות, של חינוך מגדרי בבתי ספר. זו תוצאה של אלימות ואפליה מגדרית שכולנו מרגישות בכל יום ובכל מרחב. אם את אישה – את בפנים. אם אתה גבר – תצטרף."

"קואליציית דגל אדום" דורשת את העברת התקציב שהובטח ונתקע של 250 מליון שקלים עבור תכנית החירום למניעת אלימות נגד נשים, כאשר התכנית תכלול 4 זרועות: תכנית שיקום ציבורית לנפגעות אלימות במשפחה, תכנית שיקום לתוקפים, חינוך והסברה, ושינוי מדיניות מקיף במשטרת ישראל בטיפול באלימות במשפחה. "אנחנו לא מוכנות לקבל את המציאות הקיימת. האלימות הזו היא לא תופעת טבע, אלא פשוט התוצאה של מדיניות מתמשכת של דיכוי, אפליה והדרה. זה הזמן לצאת למהפכת זעם עד שנשנה את המדיניות הזו."

בימים הקרובים יתקיימו מאות אירועי מחאה ברחבי הארץ. זה הזמן של כל אחד ואחת מאיתנו להצטרף למחאה בעיר שלנו, בשכונה שלנו, בקהילה שלנו ולקחת את המאבק שלנו לרחוב. כולנו יכולות ויכולים להשפיע וביחד נביא לשינוי אמיתי במדיניות.

אנחנו באתר onlife נמשיך לעדכן בכל האירועים עד שנביא לשינוי המצב בישראל. אנחנו במצב חירום!

 

אירועי המחאה שהתקיימו ביום ראשון ברחבי הארץ:

09:00 – תל אביב, קינג ג'ורג', בית ז'בוטינסקי; חיפה, בית הקרונות רחוב הרצל; באר שבע, מול סורוקה

10:00 – ירושלים, מחאה מול משרד ראש הממשלה במקביל לישיבת הממשלה, דרך רופין פינת קפלן

 

עיריות המצטרפות לשביתה:

תל אביב: עיריית תל אביב והעומד בראשה רון חולדאי הודיעו כי העירייה תתמוך במחאת הנשים ביום שלישי. 

חיפה: ראשת עיריית עינת קליש-רותם חיפה הודיעה רשמית כי תתמוך בעובדות ובעובדים שיבקשו להצטרף למחאת הנשים בשלישי.

רמת גן: עיריית רמת גן מצטרפת לתמיכה במאבק והמחאה הצודקים כנגד רצח נשים. כרמל שאמה הכהן ראש עיריית רמת גן מסר: "הנחתי את מנכ"ל העירייה לאפשר ביום כניסתי לתפקיד לכל עובדות העירייה לשבות. בכל מאבק ומחאה שיהיו לחיזוק מעמד האישה וכנגד הדרה או קיפוח העיר רמת גן תתייצב בחזית ללא היסוס."

באר שבע: רוביק דנילוביץ', ראש העיר מסר: "עיריית באר שבע תומכת במאבק המוצדק והחשוב של ארגוני הנשים ומצטרפת למחאה החריפה, בכל הנוגע לאלימות כנגד נשים. עובדות ונשות העירייה יוכלו באותו יום (שלישי) לשבות ולהביע את מחאתן , ללא פגיעה בשכרן. ראוי שכולנו נאמר אמירה חברתית ברורה בנושא!"

חולון: עיריית חולון תומכת במחאת הנשים. ראש עיריית חולון מוטי ששון הודיע כי הוא תומך במחאת הנשים שתתקיים ביום שלישי הקרוב. העירייה תצטרף למחאה ותאפשר לעובדות המפגינות נגד אלימות כלפי נשים לשבות ללא פגיעה בשכרן.

ירושלים: בהוראת ראש העיר הנבחר של ירושלים, משה ליאון, ובשיתוף ראש העיר היוצא, ניר ברקת, עובדות עיריית ירושלים שתבחרנה לשבות, ביום שלישי הקרוב 4.12 בהשבתה שמובילים ארגוני הנשים תוכלנה לעשות זאת מבלי שיופחת שכרן. עוד הורה ראש העיר הנבחר כי יתקיימו שעורי הסברה במערכת החינוך הירושלמית במסגרתם ישוחחו המורים והתלמידים בחטיבות הביניים ובתיכונים על נושא חשוב זה. "החברה הישראלית צריכה להתייצב כאיש אחד, נשים וגברים, בני כל הדתות ולהגיד די לאלימות. הקלות הבלתי נסבלת של אלימות כנגד נשים צריכה להיפסק. הגיע הזמן שהחברה הישראלית תקום כולה כאיש אחד להיאבק בתופעה המזעזעת הזו. אנו בעיריית ירושלים נתייצב בחזית המאבק ונקיים גם פעולות חינוך והסברה לבני הנוער כדי להסביר לדור הבא ולרתום אותו למאבק חשוב זה", מסר ליאון. 

ראשון לציון: עיריית ראשון לציון תיקח חלק במאבק נגד רצח נשים. רז קיסטנליך ראש העיר כתב בעמוד הפייסבוק שלו: "שוחחתי הערב עם מנכ"ל העירייה וביקשתי ממנו לאפשר לכל עובדת שמבקשת לשבות במחאה ביום ג' הקרוב (ערב כניסתי לתפקיד ראש העירייה בפועל) – לעשות זאת. כפי שציינו מובילי המחאה, השבוע האחרון היה שבוע קשה במיוחד, שהבהיר עד כמה מציאות חייהן של נשים בישראל היא בלתי נסבלת עוד. נושא האלימות נגד נשים עלה לראש סדר היום הציבורי: שבוע בו הממשלה סירבה להקים ועדת חקירה פרלמנטרית בנושא רצח נשים, שבוע שבו נרצחו שתי נערות – יארא איוב בת ה-16 וסילבנה צגאיי בת ה-13. אנחנו מצטרפים למאבק. עיריית ראשון לציון בראשותי תשמש סמל לקידום נשים ותיאבק כנגד פגיעה בהן."

עוד תומכות: עיריית בת-ים, טמרה, ג'לג'וליה, טירה, טייבה, קלנסוואה, כפר קאסם, סכנין, כפר ברא, עארבה, חדרה, כרמיאל, מגדל העמק, דימונה, עילבון, שעב, מודיעין מכבים רעות, זיכרון יעקב, שדרות, נתיבות, הרצליה, רעננה, אור יהודה, ג'יסר א-זרקא, יקנעם, יהוד־נווה מונוסון, מועצה אזורית חוף הכרמל, מועצה אזורית יואב, מועצה אזורית עמק חפר.

רשימת הגופים המלאה שתומכים במחאת הנשים ביום שלישי:

ההסתדרות: יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן הודיע הבוקר (א') כי הוא מאשר לכלל עובדות ועובדי הארגון, שיבקשו לקחת חלק באירועי המחאה בעניין המאבק באלימות נגד נשים, להיעדר מהעבודה ביום ג' הקרוב מבלי שינוכה יום חופש ממכסת ימי החופשה שלהם.
במקביל, יו"ר ההסתדרות קורא למעסיקים, לאפשר לעובדות ולעובדים במקומות העבודה, המעוניינים לקחת חלק באירועים המתוכננים, לעשות זאת מבלי לפגוע בשכרם. ניסנקורן אמר כי "המאבק באלימות נגד נשים הוא לא רק מאבק של נשים, זהו מאבק של כל החברה הישראלית ולכן אני קורא לכלל המעסיקים לכבד את רצון עובדיהם ולאפשר להם להשתתף במפגן הסולידריות שמתוכנן ביום ג'".
עוד יצוין כי בעקבות הנחייתו של יו"ר ההסתדרות, בתיאום עם יו"ר נעמת, החל משנת 2019 ההסתדרות תהיה אחראית לתקצובו של מקלט מוגן לנשים נפגעות אלימות וילדיהן, הפועל במסגרת מרכז גליקמן של נעמת.

יו"ר הכנסת יולי (יואל) אדלשטיין הורה הערב למנכ"ל הכנסת אלברט סחרוביץ' לאשר לעובדות שירצו בכך לשבות ביום שלישי הקרוב (4.12.18) כחלק מצעדי המחאה כנגד רצח נשים בישראל. לדברי יו"ר הכנסת אדלשטיין: "אלימות ורצח נשים היא תופעה פסולה שיש להוקיע מן החברה במהירות האפשרית. הוריתי לוועדות הכנסת לקיים השבוע דיונים בנושא ובנוסף נאפשר לעובדות שירצו בכך לקחת חלק בשביתה שתתקיים ביום שלישי. הכנסת תעשה כל שביכולתה כדי להעלות את המודעות לנושא ולהיאבק בתופעה."

מנכ"לית מדלן, טל רבין, מסרה: "מדלן מאמינה שבית הוא המקום שבו כולנו מרגישים ומרגישות בטוחות. אנו תומכים בשביתת הנשים ובמחאה נגד אלימות מגדרית ביום שלישי, ונאפשר גם לעובדי ועובדות מדלן לקחת חלק במחאה ולהשפיע."

מנכ"ל אלברט, אור רוסו מסר: "חברת אלברט אינה רק מקום עבודה, היא קהילה וכמובן שהחברה תומכת במאבק למיגור אלימות נגד נשים. בנושאים בהם העיוות וחוסר ההיגיון זועקים לשמיים, המעט שאנחנו יכולים לעשות זה לתת גב בכל דרך לאנשים הפרטיים שלוקחים על גבם להראות לכולנו את דרך הישר. ההיי טק הישראלי, חייב לשמש לא רק מנוע צמיחה כלכלי אלא גם מגדלור ערכי".

פלאפון: חברת פלאפון מודיעה על הצטרפותה למחאה נגד אלימות כלפי נשים, לאחר שמתחילת השנה 24 נשים קיפחו את חייהן בדרך זו. פלאפון רואה את עצמה חלק ממאבק חשוב וצודק זה. כאות הזדהות במאבק, עובדי החברה יענדו סיכת תמיכה ביום שלישי (4.12.2018) עם הכיתוב: "לא שותקים לאלימות!". בנוסף, החברה תאפשר לעובדות שירצו בכך לצאת מוקדם מהעבודה ולקחת חלק בהפגנה המרכזית שתערך בערב שלישי.

מובילאיי
טבע
נשים עושות שלום
גוגל ישראל
מקאן אריקסון
הוט
בנק הפועלים
נטורל אינטליג'נס
יס – יאפשרו לעובדות לצאת מוקדם להפגנות
ebay ישראל
ארגוס
קבוצת קניוני פרומול
רמי לוי
טיב טעם
מלונות פטאל
ישראייר – הודיעו כי יביעו מחאה במגוון דרכים, ייכרזו בכל המטוסים על המחאה והשביתה
ביום שלישי יתחילו המורות והמורים בבתי הספר הערביים את הלימודים בשעה 10:00
דיזינגוף סנטר
נספרסו ישראל
קבוצת הארץ
פנינה רוזנבלום ועסקיה
אלונה ברקת ועסקיה
הסתדרות המורים
פורום ה-15
הרשות לניירות ערך
רשות שדות התעופה
הבנק הבינלאומי
וועד ראשי האוניברסיטאות
הוועד למלחמה באיידס

התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות הארצית – רם שפע, יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית: "זו השעה של הארגונים חברתיים, חברות עסקיות ומשרדים ממשלתיים, לעשות כמונו וליצור חזית אחת אל מול מטרה שכלפיה אין מחלוקת, לא מימין ולא משמאל.  אלימות היא תופעה שצריך לעקור מן השורש, קל וחומר כשאנו עדים להיקפים הבלתי נסבלים אליהם הגיעה כשהיא מופנית כלפי נשים. אני קורא לנשיאי המוסדות האקדמיים, ולנשות הסגל עצמן – עודדו את העובדות והסטודנטיות בקרבכן להצטרף לשביתה, גבו את היעדרותן, ועזרו להצמיח את המאבק לשיאים חדשים, עד למציאת פתרון הולם לנושא". בנוסף נציגי התאחדות הסטודנטים הארצית מעבירים בקשה רשמית לראשי המוסדות האקדמיים וכן לשאר הגופים במערכת ההשכלה הגבוהה, בכדי שאלה יגבו ויעודדו היעדרות סטודנטיות ונשות סגל ביום המאבק. מטה המאבק דורש יישום של תכנית חירום למניעת אלימות כלפי נשים, שעלותה נאמדת בתקציב של 250 מלש"ח, ותפעל בארבעה מישורים: שיקום לנפגעות אלימות במשפחה, שיקום לתוקפים, פעולות חינוך והסברה וכן שינוי מדיניות משטרתית להתמודדות עם התופעה.

תנועות הנשים נעמת, ויצ"ו ואמונה הודיעו כי יאפשרו לכל העובדות הארגוניות במטה ובשטח לשבות ביום שלישי ולהשתתף בפעולות המחאה למען תקצוב ויישום תכנית החירום למניעת רצח ואלימות כלפי נשים. המעונות לגיל הרך של שלושת הארגונים יפעלו כרגיל אך העובדות יענדו סרטים אדומים לאות הזדהות עם המאבק.

רשת סופר-פארם, מעדכנת על הצטרפותה למחאה החשובה הנוגעת באלימות כנגד נשים. כרשת המעסיקה רוב נשי ואשר תומכת שנים במרכזי הסיוע לנפגעי/ות תקיפה מינית חשוב לנו לאפשר לעובדים להצטרף לאירועי המחאה. לפיכך אנו מבקשים לאפשר למי שרוצה להצטרף לאירועים ביום שלישי לעשות זאת ולא לנכות יום חופש. זאת כמובן בתנאי שהסניף יוכל לתפקד ולשרת את לקוחותינו.

מוסדות חינוך: גבעת חביבה, מנהל חינוך ירושלים, מנהל חינוך תל אביב יפו, המכללה האקדמית קרית אונו

איגודי עובדים: כוח לעובדים, איגוד המסעדנים, איגוד המלונאים, פורום נשים בתעשייה, פורום יוצרות הקולנוע והטלוויזיה בישראל, המורות והמורים בבתי הספר הערביים ישביתו את הלימודים בשעה 10:00.

בית הנשיא: בהתאם להנחיית מנכ"ל בית הנשיא הראל טובי, מהיום ראשון, כ"ד בכסלו, 2 בדצמבר, יוכלו עובדות משכן הנשיא המעוניינות בכך להשתתף ביום שלישי הקרוב במחאה נגד אלימות כלפי נשים, וזאת ללא פגיעה בשכרן ובזכויותיהן. טובי ציין כי הוא רואה במאבק להבטחת ביטחונן של נשים – צעד ראוי ונדרש, וכי בית הנשיא רואה עצמו שותף למהלכים ממשיים להגנה על כבודן של נשים ומעמדן.

עסקים קטנים
ארץ עיר
טוטסי – מטבח מעדנייה
קפה יודפת
הולך בתל
המלבושייה
הגר עיצוב תכשיטים
ג'מה יודפת
אונקיה
חלב עם הרוח
MOI WORK
מחזקים
הברית הישראלית
סטודיו נעים מאז"ה
פארוק בשוק
רוסטיקו
Logz.io
Le creuset
אברהם הוסטל
מספרת עומר שמעוני
דירות מיכאלנג'לו
בשביל הפרחים
האחים גרין
אנינה מטבח איטלקי
פאב לניס
פאב ג'קסון
ביתא קפה
פונדק דה לוקס
פסטה בסטה אלנבי
פנטזיה מרכז הכרמל
נקר נעלי נשים הכרמל
אניצה
האוסף של סוליי
מרון בית מאפיה
טורסו מרכז הכרמל
ליז אוצרות אופנה מרכז הכרמל
ניואנס אופנת נשים
צ'וקולטה
cafein
Ruben
פלאפל הנשיא
אספרסו בר ומרקט To Go
מונינה
קפה לואיז חיפה
סנדוויץ סבתא
אום כולתום
כלבו לכלב ולחתול
בזק שירותי כביסה
בורקס העגלה
בוטיק היופי בישבילך
סביח ופלאפל אייל
בגדי מעצבים Uv

קרן רש"י: קרן רש"י ועמותותיה מצטרפות למאבק באלימות מגדרית נגד נשים, נערות וילדות, ותפעל במסגרת מגוון התכניות שהיא מפעילה להעלאת המודעות לנושא ואף תאפשר לצוות הקרן להשתתף בפעילויות המחאה השונות ביום שלישי הקרוב.

לדברי מיכל כהן, מנכ"לית קרן רש"י: "זה הזמן להתעורר אל מול מציאות חברתית מעוותת בה נרצחות עשרות נשים בשנה ועוד רבות נפגעות מדי יום מאלימות פיזית ומינית. לאחר שבוע קשה וטעון בו נרצחו שתי נערות ונגוז הסיכוי לוועדת חקירה פרלמנטרית, החברה האזרחית מתעוררת וקרן רש"י תומכת במאבק ובדרישה להקמת וועדה לאומית לטיפול כוללני בנושא ולמימוש תקציב ייעודי של 250 מיליוני שקלים לתכנית לאומית למיגור האלימות כלפי נשים וליצירת שינוי אמיתי במציאות המחרידה בה חיות נשים בישראל 2018."

עמותת מעשה: ביום שלישי יצטרף ארגון מרכז מעשה למחאת הנשים כנגד האלימות הקשה שאנו נחשפים אליה בחודשים האחרונים. שתי הנשים שנרצחו שבוע שעבר התווספו לסטטיסטיקה העולה של נשים הנרצחות וסופגות אלימות פושעת. אנו תומכים בכל אחת מנשות הצוות בארגון שרוצה להצטרף למחאה, כמובן שיום זה יוכר כיום עבודה לכל דבר ועניין ולא ייחשב כיום חופש. בנוסף לכך, במהלך היום, למעלה מ 1000 חניכים בתכניות השונות של מרכז מעשה יקיימו שיח ודיונים סביב הנושא בתכניות השונות.

עמותת יעדים לצפון: יעדים לצפון מצטרפת למאבק למניעת אלימות מגדרית בכל דרך. אנו קוראים לממשלה לממש את התוכנית למניעת אלימות. אנו מעודדים השתתפות אקטיבית במאבק.

עמותת יחדיו: אל"מ (מיל.) יאיר באר מנכ"ל יחדיו: "כעמותה שמפעילה מרכזי הגנה ומקלט לנערות ונשים נפגעות אלימות קוראת לגופים האחראים להקצות משאבים ואמצעים למיגור תופעת האלימות ולהקים מנגנוני פיצוי. אדישות איננה מספיקה. עמותת יחדיו אומרת די ותומכת במאבק באלימות נגד נשים ותאפשר השתתפות פעילה במחאה בהתאם להנחיות העמותה".

עמותת תפנית בחינוך: העמותה לתפנית בחינוך מגנה כל מעשה אלימות. העמותה קוראת למקבלי ההחלטות לפעול בנחישות למיגור תופעת האלימות המגדרית אשר צמחה בישראל בשנים האחרונות לממדים בלתי מתקבלים על הדעת.

עמותת יכולות: עמותת יכולות תומכת במאבק נגד אלימות מגדרית ופועלת במגוון תכניותיה להעלאת המודעות לנושא.

מנהיגות אזרחית: ארגון הגג של המגזר השלישי והחברה האזרחית בישראל

פורסם ביום חמישי 29.11.18:

ההפגנות יתקיימו במועדים הבאים:

היום הבינלאומי נגד אלימות כלפי נשים- מעגלי שיח+ טקס 29.11
https://www.facebook.com/events/1932302130188379/?ti=icl

באר שבע נגד רצח נשים 29.11
https://www.facebook.com/events/2214278932121707/?ti=ia

هنا يافا- لا لقتل النّساء 30.11 הפגנה בכיכר השעון יפו
https://www.facebook.com/100001218912383/posts/2199902023393740/

كفى للعنف – وقفة احتجاجية 30.11
https://www.facebook.com/events/287416105216932/?ti=ia

وقفة احتجاجية – دمنا ليس مستباحا | עצרת מחאה 30.11
https://www.facebook.com/events/2218215205168020/?ti=icl

הרחוב הוא שלנו – יוצאות לשטח בכל הארץ ألشارع لنا – نخرج للميادين 30.11
https://www.facebook.com/events/658062661258155/

אני אישה אני שובתת 4.12.2018
https://www.facebook.com/events/257361508281784/?ti=icl

לעדכונים נוספים היכנסו לעמוד הפייסבוק "מצב חירום حالة طوارئ"

אלימות נגד נשיםיארא איובסילבנה צגאייקואליציית דגל אדוםרצח נשים