פרס לאייל גולן? עוד ציון "נכשל" לקואליציה במאבק נגד אלימות נגד נשים

 

ביום שלישי הכנסת תעצור לרגע את סדר יומה המאוד עמוס ותצדיע לזמר הישראלי. אירוע חשוב לכל הדעות. 12 אמנים יקבלו אות הוקרה משדולת הזמר העברי, בהם הגיטריסט אבי סינגולדה, אהוד מנור ז"ל, הזמרת אילנית, ארקדי דוכין וגם – אייל גולן.

אני לא יודעת איך נבחרו 12 האמנים, מה היו הקריטריונים ומי היו המועמדים. כולם עם רקורד מרשים, שירים שכולנו מזמזמים, ואפילו שרים בקולי קולות באוטו עד כדי הפחדה של העומדים לידינו ברמזור 
יש לזמר הישראלי כל כך הרבה יצירות מדהימות, אבל לא היצירה עומדת כאן לשיפוט. או לא רק. גם ובעיקר, האנשים שמאחורי היצירות עומדים לשיפוט. ובמעמד הזה, יש אמן אחד שלא צריך לקבל פרס הוקרה, שם אחד שצף ועולה שוב ושוב- אייל גולן.  


יש שיגידו שעבר מספיק זמן, ובכל מקרה התיק נגדו נסגר מחוסר ראיות מספיקות. יכול להיות שהם צודקים. לדעתי, אין מקום בין מקבלי פרס הוקרה למי שאפילו רק נחשד ובטח לא למי שמבקש ת.ז מבחורה צעירה שמבצעת בו מין אוראלי – למה? זה היה אמור להיות מובן מאליו, מותר ואסור, עשה ואל תעשה. במדינה שלנו כנראה צריך להסביר. 

אז הנה תזכורת למי ששכח מתוך העדויות שפורסמו בידיעות אחרונות מתוך חקירתו של גולן:

גולן סיפר לחוקרי המשטרה על מפגש מיני עם בחורה שהביא לדירתו אבא שלו דני ביטון: "אני לא זוכר בדיוק מתי, אבל במהלך השנה האחרונה אבא שלי הגיע אליי הביתה עם שתי בחורות. אחת מהם הציגה עצמה כ-ע'. בת 21 והתחילו ביני לבינה עניינים שהגיעו לקטע של מין אוראלי.

"תוך כדי זה שהיא ביצעה בי מין אוראלי הרגשתי משהו לא בסדר ולא בטוח בקשר לגיל שלה. משהו בהתלהבות שלה לא נראה לי. בזמן שע' ביצעה בי מין אוראלי, אבא שלי והבחורה השנייה היו בסלון לידנו. אחרי שלוש דקות עצרתי ושאלתי אותה שוב לגילה והיא אמרה לי שהיא שיקרה והיא בת 17 וחצי 18, התלבשתי. כעסתי מאוד על אבא שלי אמרתי לו שבגללו הקריירה שלי תיהרס".

זהו. הקריירה שלו תיהרס, לא החיים של בחורה צעירה, לא משנה אם בת 21 או 17.

כשאמן נמצא שם למעלה, בקצה הפירמידה, בשיא הקריירה וההערצה וכל כך הרבה אנשים ובעיקר צעירים, חולמים להיות כמוהו או להיות חלק מההצלחה בכל דרך שהיא, אין מקום לטעות. לא אצלו ולא אצל מי שמקיף אותו. יש אחריות מסוימת שמגיעה עם התואר – זמר השנה, עם ההזמנות להופיע ביום העצמאות ואירועים ממלכתיים ופרטיים. 
אם האחריות הזו לא שם, הזמר לא ראוי מבחינתי לאות הוקרה. אות ההוקרה היא על היצירה שלו, על ההתנהגות שלו, על מכלול שלם של פרמטרים שלטעמי, לא קיימים במקרה הזה. מי שמשתמש במעמד שלו לנצל נערות, גם אם אין בניצול זה היבט פלילי, מי שקורא לרכב שלו פוט-מוביל, מזמין נערות אליו וממלא אותן באלכוהול וסיגריות , לא ראוי לקבל על כך אות הוקרה.
יותר מכך, מאד תמוהה בעיני ההחלטה הזו דווקא בשבוע בו קולות הנשים נשמעו בכל הארץ במאבק נגד אלימות נגד נשים, בניסיון לעורר את המודעות לפגיעה בנשים. זו יריקה של נבחרינו בפרצוף של מעל 50% מהעם. כדברי השיר…"פרצופה של המדינה". אותם חברי וחברות כנסת מהקואליציה שלא לקחו אפילו חלק בפעילות שהתקיימה השבוע כדי להעלות את המודעות לניצול נשים ולפגיעה בהן, מינית, פיזית ונפשית, לא מתנגדים לכך אפילו. יכול להיות שהם שכחו שהם נבחרי העם? שהם צריכים לפעול לטובת יותר מ50% מהאוכלוסייה במדינה? לטובת 50% מהבוחרים שלהם?

חברת הכנסת נאוה בוקר שעומדת בראש השדולה לזמר העברי גם היא לא השתתפה במחאה השבוע, כשאר חבריה, אך כן מצופה ממנה ומשאר הכנסת לבחון את עצמם שוב ולשאול את עצמם האם זו הדוגמה שאנחנו רוצים להעביר לילדינו? לילדים שלהם?

חמישה חברי כנסת, מהאופוזיציה, כבר פנו ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין בדרישה שיימנע את מתן הפרס לאייל גולן. "הוקרת אמן היא הוקרת האיש, והיא מהווה יריקה בפרצופן של נפגעות אלימות מינית בכך שהיא מסמלת כי בית הנבחרים הישראלי מעדיף באופן חד משמעי את התוקפים על פניהן".

התשובה הלקונית שקיבלו לא פחות מהממת – "ליו"ר הכנסת אין סמכות להתערב באירועי השדולה וממילא הוא לא קשור להחלטה".

אני יודעת שיש ביניכם שיגידו שאני בטח לא מקשיבה למוזיקה שלו וינסו לקחת את הדיון למקומות אחרים. זה לא רלוונטי, מספר השירים שלו שאני מכירה ומזמזמת אינו קשור לדעה שלי לגבי הפרשה שהיה מעורב בה. להיות בן אדם, בצורה הכי פשוטה וברורה של המילה, לא קשור למוזיקה, לא קשור למי שסובב אותך ולא קשור למוצא שלך.

כמו שאתם מכירים אותי, אם כתבתי, זה אומר שצריך לעשות עם זה משהו. בואו נביע את דעתינו – מי שחושב.ת כמוני, נשלח מיילים ונפנה בכל דרך אפשרית, לכל חברי הכנסת, זה בידיים שלהם לשנות את ההחלטה.

#אות_הוקרה_לא_יריקה

*******

מזל שאול, מנכ"לית עמותת כ"ן ( כח נשים): "זה בלתי נתפס, שאייל גולן שהוא זמר מפורסם ומצליח ומושא להערצה בקרב נערות יקבל את הפרס. אמנם הוא זוכה מאשמה פלילית, אבל עדין יש אמות מידה ומוסר המצופות מאישיות שאמורה לשמש דוגמה ולכן אינו ראוי לכך. אבל למה זה לא מפתיע אותנו?!.הרי בכנסת ישראל מכהנים חברי כנסת, שביניהם לבין מנהיגות ואמות מידה ומוסר כלפי נשים, אין דבר ושום דבר. מדובר בהחלטה מבישה. אנחנו קוראות לחברות וחברי הכנסת להתעשת ולבטל את מתן הפרס!"

ומי שמרימות את הכפפה הן לוט"ם, זרוע השטח של קואליציית הנשים שמפרסמות היום את הדברים הבאים:

הענקת פרס יקיר הזמר העברי לזמר אייל גולן היא יריקה בפרצופה של כל אישה, נערה או ילדה שחולמות לחיות בסביבה בטוחה ומכבדת.

אירוני שדווקא לאחר שבוע בו החברה הישראלית הביעה בצורה כה נחרצת התנגדות לאלימות כלפי נשים, החליטה כנסת ישראל, שאמורה להוות המצפן המוסרי והערכי של המדינה, להעניק פרס למי שהתנהגותו מבזה, מחפיצה ומשפילה נשים.

האם זוהי המורשת הערכית שכנסת ישראל מעוניינת להנחיל לדורות הבאים? האם היא מסתפקת בכך שהתנהגותו של הזמר לא הובילה להרשעה פלילית, כדי שיהווה מודל לחיקוי עבור גברים, נערים וילדים?

אין לנו חלום שיקנו לנו יהלום; אנחנו שואפות לדברים הרבה יותר בסיסיים, כמו לקבל יחס מכבד ממש כאילו היינו בנות-אדם, ולא חפצים שנועדו לסיפוק צרכים מיניים של גברים המנצלים את כוחם. 

לכן אנו יוצאות בקמפיין  #ישלירקחלום :

  1. חותמות על עצומה נגד הענקת הפרס לאייל גולן: https://www.atzuma.co.il/notinthisknesset
  2. מפיצות האשטג ויראלי  #ישלירקחלום   אחריו כל אחד/ת כותבת מה החלום שלה, בהקשר של שינוי חברתי, מיגור שובניזם ותרבות האונס וכו'. זה יכול להיות חלום אישי או קולקטיבי.

לדוגמה:

 #ישלירקחלום 

שנשים יפסיקו להירצח כל יום

שגברים לא יעזו להחפיץ/להטריד/לאנוס אותי גם אם אסתובב בעירום

שאפסיק לפחד ללכת ברחוב בלילה, שאפסיק לפחד לצאת לדייטים, שאפסיק לפחד.

 

 

אייל גולןאלימות נגד נשיםכנסת ישראל