מתאמנת בחדר כושר? כך תזהי אם האישה שלצידך סובלת מהתעללות

ד' (38) היא מנהלת של חדר כושר מפורסם באזור הצפון. לפני כחודשיים התוודתה בפניה אחת המתאמנות כי במהלך ריב עם בעלה, הוא גירש אותה מהבית בשעת לילה וביקש ממנה לא לשוב עד הבוקר. המתאמנת סיפרה, שלשני ילדיה הוא הסביר שאמא הולכת לישון אצל סבתא כדי לקום מחר בבוקר מוקדם לעבודה.

בפעם הבאה שראתה ד' את אותה מתאמנת, היא כבר הייתה במצב נפשי ירוד וחששה לשוחח עם הסובבים אותה. כשפנתה אליה וביקשה לשוחח, הודתה האחרונה ששוב נקלעה לריב סוער עם בעלה, רק שהפעם הוא לא היסס לדחוף אותה ולהטיח אותה אל הקיר. ד' הציעה לבוא איתה כדי להתלונן במשטרה, אבל נענתה בסירוב מוחלט בנימוק כי בעלה עובר תקופה קשה בעבודה והיא חוששת להעמיס על שגרת יומו.

מנהלת חדר הכושר הייתה חסרת אונים. היא לא ידעה אם לגשת בעצמה למשטרה או לשכנע את המתאמנת לעשות זאת בעצמה. "זאת באמת בעיה מורכבת", מודה יעל גולד, מנכ"לית עמותת ל.א לאלימות נגד נשים, שמפעילה 3 מקלטי נשים שסובלות מאלימות וילדיהן. "אם אישה לא רוצה לקבל עזרה, אין באמת איך לסייע לה. לפי הנתונים שבידינו, רק אחרי הפעם השביעית בה היא תחווה אלימות – היא תעזוב את הבית".

עניין של תרבות

אחרי הרצח של אימן עוואד בת ה-27 מעכו על ידי בעלה, אמר השר לביטחון פנים גלעד ארדן, כי יש תרבויות מסוימות בהן האלימות היא רווחת ולעתים אף עניין של חינוך. "הבעיה היא", מסבירה גולד, "שיש המון נשים שמגיעות לגיל מאוחר וכלל לא יודעות שהן חוות אלימות. הן לא יודעות שגבר לא אמור להרים יד על אשתו ולא להתנהג כלפיה באופן משפיל ומבזה".

בימים האחרונים גולד עסוקה בשורת הכשרות לזיהוי סימני אלימות ל-350 מדריכות ומנהלות רשת סטודיו C. כמו ד' מאזור הצפון, גם הן נתקלו לעתים בנשים שמגיעות לאימון עם ביגוד או איפור יתר שנועדו להסתיר סימני חבלה, או כאלה שהתנהגותן הפכה למתוחה ולחוצה יותר. לדברי סמדר אשכנזי-רייויט, מנכ"לית סטודיו C, מערכת היחסים הקרובה שנרקמת בין הלקוחות למנהלות ולמדריכות, היא בסיס מצוין לפעול לזיהוי סימני אלימות. "המטרה שלנו היא לא להטיל על המנהלות את האחריות, אלא לצייד אותן בארגז כלים יעיל, שבמקרים מסוימים יציל חיים".

יעל גולד, מנכ"לית ל.א לאלימות (מימין) וסמדר אשכנזי-רייויט, מנכ"לית סטודיו C. צילום: ניר פקין

גולד מדגישה שהכשרה שכזאת אכן מתבררת כיעילה, במיוחד כאשר מדובר בסימני אלימות פיזית, אלא שהקושי הגדול הוא לזהות סוגי אלימות נוספים. "אלימות פסיכולוגית למשל, רוצחת את הנפש בפנים. היא כוללת השפלה, ביקורת יומיומית וכינויים מעליבים שמופנים כלפי האישה. את אלה מאוד קשה לזהות".

אם את חושדת שהאישה שמתאמנת לצידך סובלת מאלימות ואת לא בטוחה, אלו הנורות האדומות שכדאי שתכירי ותשימי אליהן לב:

לבוש או איפור יתר

צעיף ושרוולים ארוכים בקיץ או משקפי שמש בחורף או במקום סגור – כאשר מישהי לובשת פריטים שלא מתאימים לעונה, לשעות היום או למקום בו היא נמצאת, ייתכן והיא עושה זאת על מנת להסתיר חבורות שקיימות על גופה. גם אישה שמשתמשת באיפור כבד עלולה לעשות זאת על מנת לטשטש מכות וסימנים. במקרה כזה חשוב שתשימי לב לסימני המצוקה שהיא מפגינה.

ריבוי שיחות טלפון מצד בן הזוג, המלווים באי שקט ופחד

כאשר חברתך מקבלת שיחות טלפון מרובות מבן זוגה וכאשר היא נדרכת בכל פעם שהוא מתקשר, ייתכן שהיא נמצאת במערכת יחסים בעייתית. גבר אלים בדרך כלל יהיה אובססיבי כלפי זוגתו ינסה להיות בשליטה על חייה, וירצה לדעת מה היא עושה, והיכן היא נמצאת בכל רגע נתון.

הימנעות מקשרים ומפגשים עם חברים או עמיתים

אם חברתך ממהרת לחזור הביתה בתום האימון, ונמנעת משיחות חולין כדי לא להתעכב ייתכן והיא מרגישה מאוימת. לגבר אלים יש נטייה לבודד את זוגתו מהסביבה ולמנוע ממנה קשרים ופעילויות חברתיות שלא קשורות אליו. כשמישהי  נעלמת וממציאה פעם אחר פעם תירוצים לכך, זה אומר דרשני.

צילום: shutterstock

חוסר ריכוז

בלבול, לחץ ודאגה מיותרת – כל אלו יכולים להעיד על סערה פנימית. כאשר אישה נמצאת במערכת יחסים מתעללת היא מפוזרת ונסערת כי היא נמצאת בחשש תמידי, נמצאת תמיד במצב של הסתרה, לפעמים אפילו חוסר שינה, וקשה לה להישאר ממוקדת.

נטייה למצבי רוח משתנים

התכנסות, אי שקט, הסתגרות או דיכאון – אישה שחווה אלימות תהיה מאוד מפוחדת, עצובה וכבויה ולעיתים תחווה דיכאון. אם חברתך הייתה חביבה וחייכנית והפכה להיות מופנמת ושקטה, משהו עוברת עליה, ואסור לך להתעלם מהסימנים.

היעדרויות ואיחורים חוזרים

פעמים רבות גברים אלימים מונעים מהנשים שלהם לצאת מהבית וכולאים אותן. פעמים רבות אותן נשים בוחרות בעצמן להסתגר ולהתחבא בגלל סימנים וחבורות על גופן. אם מישהי נעדרת הרבה או מגיעה מאוחר כשהיא נסערת, ייתכן והיא עוברת אירוע חריג ויש לייחס לכך חשיבות יתרה.

שפת גוף המשדרת אי שקט

דריכות, בהלה מכל רעש קטן, מבטים מהירים ולא ממוקדים. אישה שסובלת ממכות ואיומים חווה סוג של פוסט טראומה וקופצת מכל רעש לא הגיוני. אישה מפוחדת שתמיד מסתכלת סביבה נמצאת תחת סטרס ונמצאת תחת איום תמידי.

כסיסת ציפורניים, ידיים מאוגרפות, נשיכת שפתיים

נשים שחיות תחת פחד ומצוקה, נמצאות במצב של התגוננות. במקרה כזה מבלי שהן ישימו לב שפת הגוף שלהן תשדר מצוקה –  הידיים יהיו מאוגרפות והשפתיים קפוצות. כשאישה חווה אלימות היא מתקפלת ומתכנסת וזה הופך להיות חלק ממנה.

לעיסת שרוול, צווארון או שרוך בחולצה

טיקים ותופעות לוואי של אלימות. כשילד קטן מתבייש או נמצא בלחץ ומצוקה הוא מושך בשרוול מסובב את השיער או לועס את השרוך בחולצה. למרות שמדובר בתופעות שחריגות לגילה, אישה מוכה תתנהג לעיתים באותה צורה מבלי לשים לב. גם הכנסת שיער לפה, מצמוץ מרובה, שילוב ידיים וגב כפוף מרבית הזמן, יכולים להעיד על מצוקה.

חוששת שאת נמצאת בתוך מערכת יחסים אלימה אך לא בטוחה? כך תזהי אם בן הזוג שלך נוהג בך באלימות:

בן הזוג שלך מגלה חשדנות רבה או קנאה מופרזת המביאה להתנהגות אובססיבית מצידו כגון מעקב, שיחות טלפון חוזרות ונשנות.

בן זוגך מגלה רכושנות ונוטה להחליט בשבילך או לבקש ממך את אישורו.

מצבי הרוח שלו הופכים קיצוניים והוא מכחיש אירועים שהיו במציאות.

הוא מאשים אותך בכל דבר שאינו מסתדר בזוגיות ובחיים המשותפים שלכם.

הוא מבודד אותך מהחברים והמשפחה.

יש לו ביקורת עלייך ואי הערכה מתמדת של מחשבותייך, רגשותייך והישגייך.

גבר אלים יעשה הכל כדי לשלוט בך. הוא יהיה רכושני כלפייך, ויקנא בצורה מטורפת ולא סבירה. אותם התקפי קנאה יגרמו לו לרצות לדעת היכן את נמצאת. הוא לא ייתן לך להיות לבד, וירצה ללוות אותך לכל מקום. גבר כזה לא חושב בצורה הגיונית –  הוא כל הזמן בטוח שהאישה שלצידו בוגדת בו והוא יפעל לבודד אותה מהמשפחה, מהחברות ומכל הסביבה הקרובה. בן זוג כזה ירצה שתהיי תחת חסותו כדי שלא תוכלי לספר לאף אחד על מעשיו וכדי שהוא יוכל להשפיע ולשלוט בך. במקרה כזה הוא ידאג להסביר לך תמיד למה החברה שלך היא לא טובה לך, והוא ירעיל אותך נגד בני המשפחה שלך ויגרום לך להיות כל הזמן איתו ולצידו. לעיתים קרובות הוא ינסה להחליט מה תלבשי ויגרום לך לבקש את אישורו בעניין הזה ובנושאים נוספים כמו כסף ויציאות. גבר אלים ירבה בביקורת כלפי בת הזוג שלו – הוא יאשים אותך שאת אימא לא טובה, שאת לא יודעת לבשל וינסה לגרום לך להאמין בזה. כשהוא עושה זאת הוא בעצם מנסה כל הזמן להנמיך אותך ולתת לך תחושה שאת לא שווה מספיק. הוא יאשים אותך בכל מה שקורה כולל בהתנהגות שלו ובמצבי הרוח הקיצוניים שלו – והוא אפילו יתלה בך את האלימות שלו. גבר מתעלל ואלים הוא בלתי צפוי. גם במקרה שנדמה ש"הכל ורוד" הוא עלול לחוות פתאום התפרצות זעם לא ברורה ולהתנהג בבריונות ואלימות.

**יעל גולד מכהנת מזה כ- 3 שנים כמנכ"לית עמותת "לא לאלימות"

עמותת ל.א לאלימות מפעילה קוי חירום לנשים ולילדים במצוקה הפועלים  24 שעות ביממה בטלפון: 1-800-353-300. מוקד החירום של משרד העבודה והרווחה שמספרו 118, פועל 24 שעות ביממה ושבעה ימים בשבוע לטובת הציבור. 

אלימות נגד נשיםהתעללות