פרויקט מיוחד: הילדים ששינו את 2018

בדומה למבוגרים שהיו לפנינו, גם אנחנו חוזרים שוב ושוב על אותה טעות נדושה, ותמיד מאשימים את הדור הצעיר באדישות וזחיחות. אנחנו בטוחים שבתור ילדים ובני הנוער היינו שונים, אולי אפילו טובים יותר ופחות אדישים למתרחש אבל ברוב הפעמים זה לא המקרה. הילדים של היום אומנם צמודים למסכים, ומחוברים לרשתות החברתיות אבל הם מודעים לחלוטין לעולם, ולעוולות שמתרחשות סביבם, אפילו יותר ממה שאנחנו היינו. הם אולי לא קמים ממיטת היחיד ומהחדר הצבעוני שעיצבנו להם אבל הם פעילים ויש בכוחם לשנות את העולם בפוסט אחד.

לקראת 2019 החלטנו להיזכר בילדים שעשו לנו את השנה. כאלו שהובילו והתגייסו לעשות שינוי. הם יצאו מאזור הנוחות שלהם, עזבו את הרשתות החברתיות והובילו מחאה חברתית, כל אחד ואחת בדרכו שלו, ויצרו הדים וגלים שעוד ישפיעו על המדינה. אלו הילדים והילדות שהפכו את 2018 לאופטימית יותר:

רני פרנק

 

רני פרנק בת ה-10, הצליחה לגרום למהפכה שלמה בתנועת הצופים, וגרמה למועצת התנועה לשבור מדיניות נוקשה שהונהגה עשרות שנים. פרנק הקטנה שובצה, כמו כל ילדה אחרת בגילה, לקבוצת "הבנות", בשבט הצופים בו היא חברה. החלוקה המגדרית השרירותית ל"בנים'" ו"בנות" הכעיסה את הילדה הקטנה הזאת, והיא החליטה לבקש שיעבירו אותה לקבוצה של הבנים. היא פנתה אל הרשג"דית, למרות שהבקשה הייתה חריגה ולא מקובלת, והצליחה באומץ רב לפתוח דלת לילדות נוספות שמסרבות שיגדירו אותן. הפעולה שהיא עשתה גרמה למועצת התנועה להתחיל בתהליך הדרגתי שבמסגרתו יחולקו הקבוצות שלא על פי מגדר בקרב החניכים בכיתות ד'־ו', אחרי שנים ארוכות בהן הונהגה בתנועת הצופים מדיניות של הפרדה מגדרית בין בנים ובנות.

 

הילדים של עוטף עזה

 

"תנו לגדול בשקט": הם החליטו לצאת לצעדה של 5 ימים מהנגב ועד לירושלים כמחאה על המצב הביטחוני הבלתי נסבל בעוטף עזה, וצעדו 90 קילומטרים – מבית הספר האזורי "שער הנגב" ועד לירושלים, במזג אוויר סוער, בקור ובגשם, ובעידודה של מדינה שלמה. הכל כדי לעורר את ההנהגה והציבור בישראל לפעול כדי לשנות את המצב הביטחוני המתוח ביישובים בהם הם מתגוררים. נבו דן, יער בייגל, אלון לוי, רועי שחף וניצן בן ששון – 5 תלמידי י"ב בני 17 תכננו את המסע המדהים הזה וסחפו אחריהם מעל למאה תלמידים מעוררי השראה בעצמם מכיתות י'-י"ב. מפגן הכוח העוצמתי הזה עורר התעניינות מצד כל כלי התקשורת בישראל, והסתיים בעצרת מחאה מול הכנסת.

 

יסמין דנישבסקי

 

יסמין בת ה-15 השתתפה בתכנית הקיץ של ערוץ הילדים "הבנים והבנות", שעשועון שהביא אלינו לא מעט כוכבי רשת ונוער, כמו אלין כהן, גל גברעם, קים אור אזולאי וטיילור מלכוב. בניגוד למתמודדים אחרים שמגיעים להשתתף בתוכנית בעיקר כדי ליהנות מהאווירה הקלילה ומאור הזרקורים, יסמין הגיעה לתוכנית עם מטרה ברורה – "להעביר מסר נגד גזענות". דנישבסקי, בת לאב פלסטיני ואם רוסייה שהתאסלמה, הגיעה עם סיפור חיים לא שגרתי ופתחה צוהר לעולם שהילדים שלנו נוטים להיות מנותקים ממנו. במהלך התוכנית ובמסגרת ריאיונות שנתנה, סיפרה בת ה-15 על ילדות לא שגרתית ביפו שכללה גילויי גזענות מהסביבה, על התקופה בה שהתה אצל אביה בעזה, ותיארה את החיים הקשים שם בתקופת צוק איתן. הנערה האמיצה דיברה בין היתר על מחלת הזאבת ממנה היא סובלת, וחשפה כי הגיעה לתוכנית כדי  לקדם מסר של סובלנות ולהעביר את ההשראה שבה הלאה "בתור ילדה שעברה דברים קשים ונשארה חזקה".

מובילות מחאת המכנסיים הקצרים

 

כשמדברים על העצמה נשית מתכוונים לזה: 20 תלמידות כיתה ט' בחטיבת הביניים בר לב בכפר סבא יצאו במחאה נגד אכיפת קוד הלבוש בבית ספרן. הנערות האמיצות החליטו למרוד ולהגיע עם מכנסיים קצרים מעל הברך לבית הספר, במחאה על כך שההנהלה הנהיגה לכאורה מדיניות שונה כלפי הבנים בבית הספר ואפשרה להם להגיע עם מכנסיים קצרים יותר. למרות החום הישראלי תלמידות ברחבי ישראל נדרשות להגיע עם מכנסיים ארוכים יותר מבנים ולעיתים עוברות מסכת השפלות מצד מורים ומורות שעומדים בשער בית הספר ומודדים אם אורך המכנסיים שלהן "תקין". במקרה הזה, הנערות הצעירות עמדו על שלהן, דרשו יחס שוויוני וצדק ולא פחדו מההשלכות. בעקבות המהלך האקטיביסטי, בנות ה-15 נענשו וקיבלו הערת משמעת, אבל הצעד שעשו עורר הדים, הגיע לבתי ספר נוספים, התחיל מחאות נוספות ברחבי הארץ, ויצר דיון רציני לגבי המדיניות המפלה שנהוגה בבתי הספר כלפי ילדות. 

 

אריאל לאור

 

למרות גילה הצעיר, אריאל בת השמונה וחצי היא ילדה עם מודעות חברתית מפותחת. לאור הקטנה שנחשפה למותג הקורנפלקס "אלופים" של תלמה, שעל אריזתו מככב שחקן הכדורסל עומרי כספי, פנתה לחברה בשאלה – למה אין קורנפלקס ״אלופות״. הילדה מעוררת ההשראה הזאת, כתבה מכתב מפורט בו הציגה אלופות ישראליות שאפשר לשלב על אריזת המותג. בין היתר הציעה אריאל את לינוי אשרם, ירדן ג'רבי ושחר פאר. המכתב של אריאל הופץ גם ברשתות החברתיות, וגרם לכולנו להתעורר ולהבין שהגיע הזמן לעשות סוף לחברות מסחריות שלוקחות אותנו כמובן מאליו. בעקבות ההד התקשורתי שנוצר תלמה השיקה מותג חדש בשם "אלופות", ולמרות שהחברה לא השכילה לשלב תמונה של ספורטאית ישראלית על גבי אריזת המוצר, עדיין מדובר בשינוי תודעתי בשוק הישראלי.

הפרדה מגדריתיסמין דנישבסקימחאת המכנסוניםצעדת עוטף עזהתנועת הצופים