בר רפאלי עוד לא אשמה וכבר אתם צוהלים

לפני כמה ימים, פרסמנו פה את טורה של הילה דניאל על הזמר קובי פרץ. דניאל סיפרה כיצד לקחה את בתה להצגת ילדים והופתעה לגלות על הבמה, בין שלל גיבורי הילדים כמו מיקי רוי בוי, גם את האסיר המשוחרר פרץ. דניאל תהתה על הערצה שפרץ קיבל מקהל ההורים, שלרגע לא נראה מוטרד מהעובדה שהאמן שמופיע מול ילדיהם בדיוק השתחרר מהכלא, אחרי שריצה חצי מעונש המאסר שנגזר עליו בגין עבירות מס במיליוני שקלים.

למרבה ההפתעה, מרבית התגובות לטור לא היו אוהדות, והרוב התבססו – בצורה כזו או אחרת – על הטענה שפרץ שילם את חובו לחברה ועכשיו יש להניח לו להתפרנס בנחת. הבוקר, כשראיתי את הכתבה ב"כלכליסט" שחשפה את הראיות שהובילו את רשות המסים והפרקליטות לחשוד שבר רפאלי חמקה מתשלומי מס, לא יכולתי שלא לעשות את ההקשר בין השניים, או יותר נכון, לתהות על ההבדלים: היה ורפאלי תמצא אשמה בחשדות המופנים כלפיה, ותשלם את חובה למדינה בדרך זו או האחרת, האם כל אותם טוקבקים שטענו שהוא "לא אנס ולא פדופיל. הוא שילם את חובו לחברה, מותר לו להתפרנס" יצאו גם להגנתה כשיגיע היום? ניחוש שלי: הם לא.

לא אשקר – כמו כמעט כל מי ששמע על החדשות נגד הדוגמנית המפורסמת בישראל בר רפאלי, גם בי עלה ניצוץ של שמחה לאיד. כאלו אנחנו: אוהבים לראות סיפורי הצלחה, בעיקר כשהם נכשלים. ולא רק זאת, בר רפאלי מאז ומתמיד הוציאה מאתנו את הגרוע ביותר. ככל שהיא יותר התפרסמה והצליחה, ככה תעבנו אותה יותר. רפאלי מסמלת עבורנו את כל מה שאנחנו לא: היא מרוויחה מיליונים, היא מתחברת עם קים וקנייה, האקס שלה הוא אחד השחקנים הכי מצליחים בעולם וחמור מכל – היא לרגע לא מצאה לנכון להתנצל על זה או להצניע את כל אלו – אלא להפך. כמעט בכל שנה היא מארגנת לעצמה מסיבה נהנתנית עם מיטב הסלבס, החתונה שלה היתה חגיגה בקנה מידה בינלאומי והיא מרבה לשתף בדעותיה גם כשהן מעוררות מחלוקות, כמו חוסר הרצון שלה להניק. ולכן, כמו תמיד כשמדובר במישהו שמצליח איפה שאנחנו נכשלים, אנחנו רק מחכים לצפות בנפילתו, במקום להבין שגם אם רפאלי פורצת תקרה עבורה בלבד, היא עוזרת לאישה הבאה שבדרך.

אבל אם נהיה אפילו עוד יותר כנים עם עצמנו, אולי נגלה שיש שני דברים שהם פחות פוליטיקלי קורקט שבגינם אנחנו ששים על נפילתה של הבר: בתור התחלה, העובדה שהיא אישה – הרי אף גבר עוד לא הצליח להוציא מאתנו כאלו אמוציות – והעובדה שהיא אשכנזייה. כן, כי גם בישראל של 2019 יש לזה משמעות. זה אולי לא פשוט לשמוע, אבל בסופו של דבר אי אפשר להתכחש לעובדה שאחד הדברים המעצבנים ברפאלי זה הייחוס שלה. אם היא היתה באה ממשפחה מזרחית טיפוסית, ולא נולדת הישר לתוך וילה פוטוגנית בהוד השרון, היינו מתייחסים אל כל הקריירה שלה בהרבה יותר כבוד וסלחנות. אבל מכיוון שמלכתחילה התנאים שלה היו טובים, כל העבודה שלה (והיא עבדה ועדיין עובדת!), וכל ההישגים שלה (שבהחלט עזרו ליחסי הציבור של ישראל) נראים לנו הרבה פחות משמעותיים.

רפאלי מעולם לא הצניעה או טשטשה את המקום שממנו היא באה (בניגוד לרותם סלע, למשל) והיא מעולם לא חמקה משערוריות כדי להשאיר את השם שלה נקי (כמו גל גדות, למשל), היא מעזה – מעזה לחיות את חייה כפי שהיא רואה לנכון, מעזה לומר את דעותיה גם כשהן שנויות המחלוקת ומעזה להיות נועזת – וכשמדובר באישה שמעזה, עבורנו זה עדיין פשע בלתי נסלח. הרבה יותר מהלבנות הון. הרבה יותר מיחסי מין עם קטינות.    

 

בר רפאליקובי פרץרותם סלע