למה אתם חושבים שכל הטבעונים שמאלנים?

"טל, מה מביא אותך לליכוד, דווקא?" כך פתח ביום רביעי האחרון המגיש עודד בן עמי, ראיון טלוויזיוני עם מובילת המאבק לזכויות בעלי החיים, טל גלבוע, לאחר שנודע כי זו הצטרפה למפלגת הליכוד, ומחכה שראש הממשלה בנימין נתניהו יעניק לה שריון במפלגה.

כשהתשובה של גלבוע לא סיפקה את סקרנותו, חידד בן עמי את שאלתו והוסיף: "פוליטית, העמדות שלך מתכתבות עם עמדות הליכוד?"

מובן לכל בר בי רב, כי שתי השאלות הללו היו נחסכות מגלבוע, אילו התבשרנו כי הצטרפה למפלגת מרכז או שמאל ולא לליכוד, שהרי שאלות אלה אינן תמימות כלל והן נובעות מאותו מעיין עכור של דימויים סטראוטיפיים פשטניים ושקריים, לפיהם טבעונות שוות ערך לשמאלנות.

"אני מנסה, במשך שנים, לשבור את הסטיגמה שטבעונות שווה שמאל, אבל זה ממש לא ככה" השיבה לו טל גלבוע חדת המחשבה וחריפת הלשון, נאבקת בשיניה בטבע האכזרי ביותר של הסטראוטיפים שהוא הקושי לשנות אותם. בן עמי מצדו המשיך להקשות. "את יודעת שאת נכנסת לשדה הפוליטי, שם יש מעט מאוד רחמים" (כאילו שבמאבקים למען בעלי החיים יש רחמים). והנה אנו כבר קוראים תגובות של אנשי ליכוד כמו "טל גלבוע היא סוס טרויאני ברשימה", "טבעונים הם שמאל", ו"מה היא עושה פה?"

בשאלה הזו חשף בן עמי, אולי שלא במתכוון, את הקושי הכפול שעמו גלבוע נאלצת להתמודד.

גלבוע חוטפת מכל כיוון. בשמאל יש מי שמשוכנעים שתכונת החמלה על בעלי החיים ובני האדם מיוחדת רק להם, ושהם היחידים שמסוגלים להיות רגישים לסבלותיהם. אלה מעדיפים לראות את עצמם כמו אי של קדושה וטהרה, מעין "מצפן מוסרי" שאנשי הימין צריכים להתכוונן אליו ולקראתו, ולכן אך טבעי שהם יתקפו את גלבוע שהעזה לשמוט את הקרקע מתחתיהם ולהכריז בקול רם שבעיניה אפילו יאיר נתניהו הטבעוני הוא "דמות מוסרית למופת", אם נשתמש לרגע בשפתו של פרופ' ישעיהו ליבוביץ' ז"ל.

ומה על אנשי הימין? שם ההתנגדות לגלבוע נשמעת מצד אלה שאינם טורחים להפריך את הסטראוטיפ השקרי על "הטבעונות כשמאלנית", ואף מאמצים אותו לחיקם. אם תבקשו מאלה לתאר בכמה מילים את דמותו של השמאלן הם יקבעו שהוא "מנותק", "חובב בתי קפה" וגם "טבעוני", למה? ככה. כאילו שיש קשר בהכרח בין טבעונות כאורח חיים חומל ומוסרי לבין תפישת עולם שמאלנית מדינית, וכאילו שאין ברחבי ישראל די מצביעי ימין מנותקים וחובבי בתי קפה.

העצוב הוא שכמו תמיד, גם הפעם, המפסידים מהשתרשות הסטראוטיפ של הטבעוני כשמאלני הם בעלי החיים שמתענים בלולים, במשחטות, על גבי אוניות המשלוחים וכמעט בכל מקום תחת השמש. מה הם אשמים, המסכנים, שיש בינינו אנשי ימין שאוטמים עצמם בפני כל השפעה של מסרים טבעוניים, משום שאלו מתפרשים בעיניהם כמסרים שמאלנים שנשמעים מחצרות של "עוכרי ישראל"? 
ומה הם אשמים, החמודים, שיש בינינו אנשי שמאל שניכסו לעצמם את תכונות המוסר והחמלה, ודואגים לשמור אותן קרוב אליהם ולהרחיק מכל האחרים?

מזל, מזל גדול, שלראשונה בהיסטוריה עומדת להגיע אל הכנסת מישהי שתציב אותם במרכז העשייה הפוליטית ולא בשוליים, לוחמת חריפה וחכמה מספיק לסלק מעליה כבר עכשיו את כל המצקצקים מהימין ומשמאל. טוב מאוד שטל גלבוע הצטרפה לליכוד, עכשיו רק צריך שישוריין מקומה.

*****

הכתבה הזו מתפרסמת לקראת בחירות 2019. אנחנו ב-Onlife מתחייבות להביא את כל הדעות ששמות במרכז את מה שחשוב לנשים. ההאשטאג שלנו #טובלנשיםטובלכולם. חושבים כמו טוהר חוה חן? הפיצו עם ההאשטאג הזה. חושבים אחרת? מוזמנים לכתוב לנו info@onlife.co.il

צילום תמונה ראשית: רועי שפרניק מתוך עמוד האינסטגרם של טל גלבוע

#טובלנשיםטובלכולםבחירות 2019בנימין נתניהוהליכודטבעונותטל גלבוע