מהאח הגדול ועד טראמפ: הסלבס שחיים בשלום עם OCD ולא מפחדים לדבר על זה

אחת הדיירות שסופגת הכי הרבה אש בעונת ה-VIP של "האח הגדול" היא אורלי רביבו, האישה שהגיעה עם מיטלטלין מכובד חוותה סוג של עליהום משאר הדיירים שמשום מה לא מצליחים לעכל אותה. מעבר לריבים קטנוניים על פריכיות, אחת הסיבות שגרמו לדיירים מסוימים להרחיק את עצמם מהדיירת המפורסמת היא ההתנהלות שלה בבית. רביבו בעיקר נגעלת. היא מרבה לנקות, לא מסוגלת להריח ריחות מסוימים של בישולים, חביתות, סיגריות ושאר ניחוחות כאלו ואחרים, ובעיקר מבדלת את עצמה ומתקשה להתנהל כחלק מהחבורה. ההתנהגות של אורלי לא עברה בשתיקה על ידי אורי גרוס, נרי לבנה, ויקי כנפו ושי חי שדי נפגעו מהעובדה שהיא נגעלת מהם ומזלזלת בהיגיינה שלהם. מישהו מהם זרק לאוויר את המילה או סי די, בניסיון להסביר את ההתנהגות העמומה של רביבו, מה שכמובן לא הניח את דעתם של שאר השוהים בבית. השאר בעיקר לא הצליחו להזדהות איתה.

מוזר, אבל היום יותר מבעבר, כאשר אנשים נתקלים בהתנהגויות חריגות הם באופן אוטומטי מגדירים אותן כאו סי די ומקטלגים את האדם מולם כסובל מההפרעה. לא ברור אם רביבו אכן סובלת מהתופעה, הרי אף אחד מאיתנו הוא לא מומחה שיכול לאבחן מישהו בשלט רחוק, אבל הגיע הזמן לעשות סדר בדברים ולהגדיר אחת ולתמיד מה זה בכלל הפרעה טורדנית כפייתית והאם יש סיכוי שכולנו סובלים בצורה כזו או אחרת מהתופעה.

 

צילום: shutterstock

פוביה מחיידקים, גועל, רצון בלתי נשלט לסדר, חזרה על מילים או פעולות מסוימות ולופים אינסופיים של מחשבות מעיקות ומטרידות, הם רק חלק מהתסמינים של הפרעה טורדנית כפייתית. אם אתם חושבים שאתם סובלים מהתופעה אתם לא לבד, זה קורה לטובים ביותר, מסתבר שאפילו מנהיג העולם החופשי דונאלד טראמפ סובל ממנה. לנשיא ארה"ב יש פוביה מחיידקים שגורמת לו להירתע מלחיצות ידיים, לאכול פיצה עם מזלג,  להעדיף לשתות את השתייה שלו דרך קשיות, להימנע מללחוץ על כפתורים במעליות ובאופן כללי לסלוד ממגע של זרים. דוגמאות נוספות למפורסמים שסובלים מהתופעה? ג'סיקה אלבה שיתפה שהיא סובלת מ-OCD ואמרה שהטיפול בתופעה גרם לה להבין שהיא צריכה משהו לשלוט בו, ליאונרדו דיקפריו הודה בריאיון שקיים בעבר שה- OCD שלו עזר לו לגלם את דמותו של הווארד יוז. ג'סטין טימברלייק סיפר שה-OCD שלו גורם לו להיות אובססיבי לסדר ולהכניס רק מאכלים מסוימים למקרר שלו, קייטי פרי חשפה שהיא חייבת להבריש את השיער שלה בין 4-6 פעמים ביום בגלל ההפרעה האובססיבית, קמרון דיאז מפחדת מחיידקים, דייויד בקהאם מארגן מחדש חדרים בבתי מלון ושרליז ת'רון שיתפה שהיא מתקשה להירדם בגלל מחשבות אינסופיות ותהייה אם השאירה את הארון מלוכלך. יש אפילו היסטוריונים שמאמינים שאלברט איינשטיין סבל מרמה כזו או אחרת של הפרעה טורדנית אובססיבית.

 

קייטי פרי. צילום: shutterstock

"או סי די היא הפרעת חרדה שמאופיינת באיזשהו סוג של טורדנות – מחשבות מטרידות, רעיונות מטרידים, שפולשים לתודעה של האדם", אומר דורי לוי פסיכולוג קליני מטפל משפחתי מוסמך. "האנשים שסובלים מההפרעה מתמודדים עם טורדנות, הימנעויות או רגישויות וצריכים שהחיים שלהם יהיו קבועים. הם צריכים איזשהו סדר קבוע וקשה להם כשהוא משתנה".

רובנו מכירים תופעות שקשורות בסדר וניקיון, אלו עוד תסמינים נוספים יש לתופעה?

"יש אנשים שמפריעים להם ריחות, מגע עם אנשים או סיטואציות שונות וכשהחרדה היא גבוהה הם מנסים לאפיין אותה דרך טקסים כמו שטיפת ידיים, חזרה לחדר כדי לבדוק אם הם נעלו את הדלת או סגרו את הגז. הם בעיקר מתמודדים עם הפרעות לחשיבה שפולשות ומטרידות אותם. יש אנשים שרגישים לרעשים של אוכל או שתייה, זה יכול להיות קשור להפרעות טורדניות, אנשים שלא יכולים לאכול בכלים של אחרים או אוכל של אחרים ששוטפים ידיים הרבה כי הם מפחדים מחיידקים, יש כאלו שהולכים רק על המדרכה או רק על הפסים, אלו חלק מהתופעות שקשורות ומייצגות את הטורדנות".

 

גם הוא סובל מ-OCD. ליאונרדו דיקפריו. צילום: shutterstock

 

האם אפשר להגיד שכולנו סובלים מההפרעה הזאת בדרך כזאת או אחרת?

"לא. אני לא חושב שלכולם יש או סי די. זה אופייני לאנשים שיש להם מחשבות טורדות שפולשות לתודעה והם מנסים לייצב את העולם שלהם. להרבה אנשים יש מחשבות כאלו ברמה מסוימת אבל זה הופך להפרעה ברגע שזה מפריע בשגרת החיים. אנשים שמנקים כל היום ומטרידים את הסביבה ובני הבית, אנשים שמפחדים שאורחים ילכלכו להם את הבית ולא מכניסים אף אחד, כאלו שלא יוצאים לנופשים בגלל שהם נגעלים. יש אנשים שהם פשוט מאוד מוטרדים ממחשבות מסוימות שלא מרפות מהם – 'הבוס שלי כועס עליי או לא', 'מה עם העבודה' וכו'. המחשבה פורצת והם לא מפסיקים לחשוב עליה אפילו כשהם נרגעים. הם יכולים להטריד את הסובבים אותם עם כל מיני שאלות ולא מסוגלים להפסיק, אובססיביות מחשבתית".

 

מחשבות טורדניות. צילום: shutterstock

איך אפשר לטפל בהפרעה טורדנית כפייתית?

"חשיבה טורדנית זאת הפרעה לא פשוטה לטיפול כי היא דורשת המון. אפשר לנסות לטפל בה בכל מיני טכניקות של CBT או החלטות שצריך לעמוד בהן כמו למשל להחליט לא לשטוף ידיים, אבל בעומק שלה ההפרעה הזאת הרבה פעמים קשורה לצורה שגדלנו בה. אני רואה בקליניקה שלי אנשים שגדלו בבתים שבהם הייתה המון נוקשות או שהייתה להם סביבת חיים חרדתית  כבר בגילאים צעירים. אנשים כאלה הרבה פעמים צריכים להרגיל את עצמם לחיות רגוע, לזהות את המחשבות ולנסות להבין לעומק מאיפה הן באות. יש סוגי טיפול שמצריכים תרגול, ויש טכניקות אנליטיות שעוזרות להבין מאיפה הטקסים והמחשבות מגיעים וזה עוזר להירגע. זה לא פשוט, אבל עם החלטה חזקה לא תמיד צריך טיפול, אפשר להתחיל להכחיד ולהוריד את ההתנהגות שחוזרת על עצמה. אדם צריך לטפל בעצמו באופן בו הוא מוצא לנכון, אם הוא רואה שהאו סי די מפריע להתנהלות התקינה שלו הוא צריך לתת על כך את הדעת. לעיתים טיפול תרופתי עוזר והרבה פעמים גם שינוי תזונתי יכול להשפיע".

נראה שבניגוד להפרעות אחרות זה הפך למשהו מצחיק, אנשים מתבדחים על הרגלים של כאלו שסובלים מהתופעה, וכאלו שאפילו מאבחנים את עצמם כסובלים מאו סי די למרות שזה לא בהכרח המקרה.

"האו סי די עלה קצת לתודעה בגלל חשיפה תקשורתית. אנשים צוחקים כי זה זמין ונגיש ולהרבה אנשים יש את זה. היום יותר מתמיד כולנו מוצפים בהמון גירויים אז אנחנו שוכחים אם סגרנו את הדלת וחוזרים ומוודאים דברים שוב ושוב אז אנשים צוחקים על עצמם. אם פעם אם אנשים שהיו שוכחים דברים הם היו אומרים בצחוק 'יש לי אלצהיימר', היום הם אומרים OCD. אבל או סי די זה לא שאתה פעם אחת חוזר ובודק אם שכחת משהו, אנשים שסובלים מהתופעה לפעמים אפילו לא יכולים לצאת מהבית. כלומר, הם יכולים לעשות את זה פיזית אבל יש להם טקסיות שמקשה עליהם ולוקח להם בגללה שעתיים לצאת מהבית. וכשזה מתחיל להפריע זה לא נעים".

OCDאו סי דידונאלד טראמפהאח הגדולהפרעה טורדנית כפייתית