חיילת, כמה דברים שחשוב שתדעי לפני שמבקשים ממך לסובב את הגב

בשנים האחרונות היינו עדות ועדים לעשרות מקרים של הדרה בצה"ל. לכן, בעקבות עשרות פניות של חיילות וחיילים לקו החם נגד הדרת חיילות, שמפעילה שדולת הנשים מזה כשנתיים, ואל מול היעדר מענה מערכתי מצד צמרת צה״ל, החלו השבוע בשדולת הנשים בישראל להפיץ אלפי זכותונים לחיילות ולמלש״ביות, בשיתוף עם פורום חמ״ל הורים לחיילים וחיילות ומספר רשויות מקומיות, בהן עמק חפר, קריית אונו, תל אביב וחיפה.

״הזכותון לחיילת״ הוא פרוספקט קטן, תמציתי וצבעוני ובו מפורטות בבהירות זכויותיה של כל חיילת בצה"ל, על פי פקודות הצבא, ועל־פי פקודת השירות המשותף. בזכותון נמצאות כתובות רלוונטיות אליהן יכולות החיילות לפנות במידה ונעשה להן עוול, או שהן חשות כי זכויותיהן הופרו. בין השאר מצוין שם כי מפקדים אינם רשאים למנוע מחיילות גישה לאזורים מסוימים על בסיס מגדרי, חיילות זכאיות להשתתף בכל קורס או הכשרה,  חיילות יכולות ללבוש מכנסיים קצרים עד הברך באימון גופני וחיילות להדריך חיילים דתיים כל עוד לא מתקיים מגע. 

לקראת הפצת הזכותונים, פנתה השדולה למספר מועצות אזוריות ועיריות גדולות, על מנת שאלה תחלקנה את הזכותונים לנערות מסיימות יב' שנמצאות לקראת גיוס, כך שליותר ויותר חיילות יהיה זכותון קטן כזה בכיסן. מועצה אזורית עמק חפר, עיריית חיפה, עיריית תל אביב ועיריית קריית אונו נענו לפנייה ויחלו בחלוקת הזכותונים של השדולה לכל הנערות העומדות לפני גיוס ברשויות אלה. גם קבוצת הפייסבוק ״חמ״ל הורים לחיילות וחיילים״ לוקחת חלק בפרויקט, ולאחר שסייעה בניסוח הזכותון, היא החלה בהפצתו בקרב הורי החיילות והחיילים בקבוצה, וכך גם לחיילות עצמן.

מתוך הזכותון

אתמול (א') עמדו נציגות השדולה וקבוצת חמ"ל הורים בכניסה ללשכת הגיוס בתל השומר, בעת גיוס גדול של חיילות, וחילקו לכל מתגייסת שהגיעה אל שערי הבקו"ם את הזכותון לחיילת. המתגייסות, וחיילות נוספות שהגיעו לבסיס, שמחו על היוזמה ומאות זכותונים נחטפו במקום.

בקישור הזה ניתן אף לרכוש במחיר עלות מארזי זכותונים לחלוקה בבסיסים ברחבי הארץ. ״בחזון שלנו כל חיילת תדע שאסור לבקש ממנה לא ללבוש חולצה לבנה לאימון ספורט, שלא ניתן לבקש ממנה לא לשיר בטקס צבאי, ושאסור לחיילים לסובב אליה את הגב בזמן הדרכה, כל הדרכה״, אמרה אלינור דוידוב, מנהלת תחום המאבק בהדרת נשים בשדולת הנשים בישראל. ״כל עוד צה״ל לא דואג לזכויות החיילות, נדאג להן אנחנו״.

לפרטים נוספים ניתן לפנות במייל לאלינור דוידוב, מנהלת תחום המאבק בהדרת נשים בשדולת הנשים בישראל: hadara@iwn.org.il.

לקריאת הזכותון המלא, לחצו כאן

גיוס לצה"להדרת נשיםשדולת הנשים בישראלשוויון מגדרי