קארין סנדל: 'גמר מונדיאל הנשים הוא הרבה יותר מסתם משחק'

היום בשעה 18:00 (שידור ישיר בכאן11) יתקיים אירוע השיא של הקיץ שסביר להניח שרובכן עדיין לא שמעתן עליו, לא באשמתכן כמובן. בישראל 2019 רוב אתרי הספורט והערוצים השונים לא חשבו שהוא מספיק חשוב או ראוי לחשיפה. בניגוד אלינו, עשרות מיליונים ברחבי העולם יצפו בהולנד נגד ארה"ב במשחק הגמר של מונדיאל הנשים בכדורגל.

בעיני מונדיאל הנשים הנוכחי הוא אבן דרך משמעותית בקידום שווין מגדרי, וגם אם אתן לא חובבות כדורגל מושבעות, זו הזדמנות מצוינת להראות שגם כאן, בישראל, אנחנו תומכות בנשים חזקות, עוצמתיות, שרודפות אחרי החלום שלהן להיות הכי טובות בספורט בו הן בחרו. זאת גם הזדמנות לחשוף את הילדות, הילדים והבני זוג ליכולות המדהימות של השחקניות ולנפץ את הסטיגמה הרווחת בחברה שלנו שכדורגל הוא משחק לגברים בלבד.

תמונה: Shutterstock

כשהייתי בת 6 נדבקתי בחיידק הזה שקוראים לו כדורגל וזאת הייתה אהבה ממבט ראשון. הייתי מחכה בקוצר רוח לכל הפסקה כדי לשחק עוד כמה דקות עם הבנים. הרגשתי מלכת העולם בכל פעם שהצלחתי להבקיע או לעשות מהלך מוצלח, אבל באותן שנים לא הייתה ליגת נשים בארץ והייתי הילדה היחידה שמתרוצצת בין כל הבנים. בעוד שהבנים סביבי יכלו לחלום שאולי יום אחד הם יהיו כוכבי כדורגל גדולים עם חוזי עתק, אני ידעתי שהדרך עבורי עדיין לא סלולה. גם היום נשים בישראל נאבקות על הלגיטימציה שלהן לשחק כדורגל.

קארין סנדל זוכה בגמר ליגת הנשים בכדורגל לשנת 2018 בראשות קבוצתה מועדון ספורט קריית גת

במעט הכתבות שנעשות על כדורגל נשים, הטוקבקיסטים הקבועים מברבים את אותן השטויות בתגובות "אולי תחשפי ציצי ונבוא", "כדורגל זה משחק של גברים, נשים למטבח", "אתן לא מעניינות, אף אחד לא צופה בזה", "זה בזבוז של כסף, אתן לא מייצרות הכנסות, זה נטו עסקי" – וזאת בדיוק הסיבה המרכזית שאתן חייבות לצפות במשחק הגמר. המונדיאל הנוכחי מספק לנו הצצה נדירה ליקום מקביל: עשרות אלפי אנשים ממלאים את האצטדיונים בכל משחק, ההכנסות נמדדות במיליוני דולרים, נתוני הרייטינג שברו שיאים כמעט בכל מדינה שהשתתפה בטורניר, והשחקניות הפכו לאלילות ומודל לחיקוי עבור ילדות ונערות רבות.

ההצלחה הפנומנלית של המונדיאל משקפת במידה רבה את השינויים שקרו במהלך השנתיים האחרונות. כדורגל הנשים הוא ענף בצמיחה מדהימה ואם בעבר מדינות חוקקו חוקים שאסרו על נשים לשחק כדורגל, היום גם הם כבר מבינים שאי אפשר לעצור אותו מלהתפתח. השינוי המשמעותי ביותר היה בהפיכה של הספורט למקצועני. כשניתנה לשחקניות האפשרות להתאמן על מתקנים ראויים, עם מספר יחידות אימון שמתאימות למאמץ הפיזי שהמשחק דורש, הרמה המקצועית עלתה פלאים. כשהרמה עלתה, העניין של אוהדי ואוהדות הספורט גבר בהתאם. יותר ויותר מועדוני כדורגל הקימו קבוצות נשים והבינו שיש כאן פוטנציאל עצום של 50% מהאוכלוסייה שהדירו אותו באופן סיסטמתי בטיעונים מגוחכים של טריטוריה גברית שלא מתאימה לנשים.

המהפכה העולמית כבר כאן, וזאת ההזדמנות שלכן לראות אותה קורמת עור וגידים במו עיניכן. יום אחד היא גם תגיע לישראל, והתמיכה שלכן, הנשים, היא לא פחות מקריטית להצלחה שלה כאן, בזירה המקומית.

תמונה: Shutterstock

וולט דיסני אמר: "if you can dream it you can do it" אז אני אמשיך לחלום ולהילחם על היום בו גם כאן אצלנו נבין שכדורגל הוא בסך הכל משחק, הוא לא שייך לאף מגדר, אני אמשיך לחלום על היום בו גם כאן יגיעו אלפי אוהדים לתמוך בנבחרת הנשים של ישראל בכדורגל, כי לשחק עבור המדינה שלנו תמיד היה שווה יותר מכל סכום כסף, ואחלום על היום בו גם כאן נקים ליגה מקצוענית כדי שכל ילדה תדע שיש דרך סלולה עבורה להגשים את כל החלומות הכי גדולים שלה.

זה לא באמת משנה אם זה כדורגל, כדורסל, כדורעף או כל הספורט אחר. המאבק שלנו כנשים צריך להיות על הבחירה החופשית לעשות כל מה שבא לנו, בלי שלשאלות חברתיות שכובלות אותנו ומגדירות עבורנו מה נחשב גברי ומה נשי. רק אנחנו נחליט עבור עצמנו.

כדורגל נשיםשיוויון מגדרישיחת היום